Trwa ładowanie...

Rukiew wodna zmniejsza ryzyko raka u palaczy

 Katarzyna Krupka
07.07.2022 19:34
Rukiew wodna zmniejsza ryzyko raka u palaczy
Rukiew wodna zmniejsza ryzyko raka u palaczy (Zdjęcie rośliny / Shutterstock)

Wyniki badań zaprezentowane na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem w Nowy Orleanie potwierdziły, że wyciąg z rukwi wodnej może neutralizować szkodliwe substancje rakotwórcze, które znajdują się w dymie papierosowym.

spis treści

1. Narażeni na raka płuc

Nałóg nikotynowy jest jednym z głównych czynników (zaraz po nadwadze) ryzyka zaburzeń zdrowia. Palacze są znacznie bardziej narażeni na zachorowanie na raka płuc. Niestety, zerwanie z nałogiem wcale nie jest takie proste i wymaga ogromnej samodyscypliny.

2. Rukiew wodna – lekarstwo dla palaczy

Dr. Jian-Min Yuan związany z Instytutem Raka na Uniwersytecie w Pittsburghu oraz zespół jego badaczy twierdzą, że wyciąg z rukwi wodnej może mieć nieoceniony wpływ na zdrowie palaczy. - Dopuszczalna i nietoksyczna metoda leczenia ekstraktem z rukwi wodnej, który chroni palaczy przed rozwojem raka, byłaby niezastąpionym narzędziem w walce z tą groźną chorobą – mówi dr. Yuan.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców wzięły udział 82 osoby regularnie palące papierosy. Podczas testu część osób otrzymywała 10 mg ekstraktu z rukwi wodnej połączonego z 1 mg oliwy z oliwek. Pozostali uczestnicy placebo. Po tygodniu dokonano zamiany. Osoby otrzymujące ekstrakt zaczęły przyjmować placebo i odwrotnie.

Już po pierwszym tygodniu wykazano, że u osób otrzymujących ekstrakt nastąpił znaczny spadek stężenia nitrozoamin – substancji rakotwórczych, których źródłem są tlenki azotu znajdujące się w dymie tytoniowym. Spadek wyniósł 7,7 proc. Ekstrakt z rukwi zwiększył również detoksykację benzenu aż o 24,6 proc. i akroleiny o 15,1 proc. Są to także toksyczne substancje znajdujące się w dymie.

Chociaż wyniki badań są obiecujące, to naukowcy chcą przetestować działanie ekstraktu w trzeciej fazie badań. Tym razem liczba uczestników ma zostać znacznie zwiększona.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze