Rukiew wodna zmniejsza ryzyko raka u palaczy

Najnowsze wyniki badań zaprezentowane na corocznym spotkaniu Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem w Nowy Orleanie potwierdziły, że wyciąg z rukwi wodnej może neutralizować szkodliwe substancje rakotwórcze, które znajdują się w dymie papierosowym.

1. Narażeni na raka płuc

Według najnowszej Diagnozy Społecznej z 2015 roku, co czwarty dorosły Polak pali papierosy. Przeciętnie wypala ich nieco mniej niż 15 sztuk dziennie. I chociaż w porównaniu z rokiem 1995 odsetek palaczy zmniejszył się aż o 13,5 proc., to wciąż palimy stanowczo za dużo.

Nałóg nikotynowy jest jednym z głównych czynników (zaraz po nadwadze) ryzyka zaburzeń zdrowia. Palacze są znacznie bardziej narażeni na zachorowanie na raka płuc. Niestety, zerwanie z nałogiem wcale nie jest takie proste i wymaga ogromnej samodyscypliny.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Dlaczego warto robić screening?"

2. Rukiew wodna – lekarstwo dla palaczy

Dr. Jian-Min Yuan związany z Instytutem Raka na Uniwersytecie w Pittsburghu oraz zespół jego badaczy twierdza, że wyciąg z rukwi wodnej może mieć nieoceniony wpływ na zdrowie palaczy. - Dopuszczalna i nietoksyczna metoda leczenia ekstraktem z rukwi wodnej, który chroni palaczy przed rozwojem raka, byłaby niezastąpionym narzędziem w walce z tą groźną chorobą – mówi dr. Yuan.

W badaniu przeprowadzonym przez naukowców wzięły udział 82 osoby regularnie palące papierosy. Podczas testu część osób otrzymywała 10 mg ekstraktu z rukwi wodnej połączonego z 1 mg oliwy z oliwek. Pozostali uczestnicy placebo. Po tygodniu dokonano zamiany. Osoby otrzymujące ekstrakt zaczęły przyjmować placebo i odwrotnie.

Już po pierwszym tygodniu wykazano, że u osób otrzymujących ekstrakt nastąpił znaczny spadek stężenia nitrozoamin – substancji rakotwórczych, których źródłem są tlenki azotu znajdujące się w dymie tytoniowym. Spadek wyniósł 7,7 proc. Ekstrakt z rukwi zwiększył również detoksykację benzenu aż o 24,6 proc. i akroleiny o 15,1 proc. Są to także toksyczne substancje znajdujące się w dymie.

Chociaż wyniki badań są obiecujące, to naukowcy chcą przetestować działanie ekstraktu w trzeciej fazie badań. Tym razem liczba uczestników ma zostać znacznie zwiększona. Dopiero wtedy będzie można stwierdzić czy ekstrakt z rukwi wodnej może być wykorzystywany przez palaczy w celu zapobiegania chorobom nowotworowym.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy