Rzadka choroba weneryczna coraz częściej diagnozowana w Europie. Prowadzi do groźnych powikłań
Ziarnica weneryczna pachwin to choroba bakteryjna, która coraz częściej pojawia się w krajach rozwiniętych. Brak odpowiedniego leczenia może doprowadzić do groźnych powikłań. Jak się objawia choroba i czy jest się czego obawiać?
1. Ziarnica weneryczna pachwin
W przeszłości ziarnica weneryczna pachwin była diagnozowana głównie w tropikalnych regionach i często występowała wraz z zakażeniem HIV. Choroba jednak coraz częściej dotyka osoby w krajach rozwiniętych.
Przenoszona drogą płciową choroba zakaźna jest wywoływana przez bakterie z gatunku Chlamydia trachomatis. W Polsce ziarnica weneryczna pachwin wciąż jest uznawana za bardzo rzadką, ale liczba przypadków w ostatnim czasie niepokojąco wzrosła.
Coraz częściej pojawiają się doniesienia o nowych ogniskach choroby na terenie Europy. Najbardziej narażone na infekcje są osoby podejmujące ryzykowne zachowania seksualne, każdy jednak powinien wiedzieć, jak się objawia, by podjąć leczenie.
2. Niepozorne objawy groźnej choroby
Ziarnicę weneryczną pachwin można wyleczyć, jednak niektóre powikłania mogą okazać się nieodwracalne. Właśnie dlatego tak ważne jest, by być świadomym profilaktyki i natychmiast reagować w przypadku pojawienia się pierwszych objawów.
W ciągu pierwszych tygodni po zakażeniu pojawia się niewielka krostka w miejscu, w którym patogen przedostał się do organizmu. Zmiana nie jest bolesna i można ją zauważyć na wargach sromowych, w okolicach odbytu, na skórze prącia lub w obrębie gardła.
Krostka szybko znika i tworzy się bolesne owrzodzenie, które samoistnie znika w ciągu tygodnia. Choć można pomyśleć, że choroba odpuściła, wtedy zaczyna rozwijać się w organizmie i prowadzi do groźnych powikłań.
3. Bakteria pustoszy organizm
W ciągu następnych tygodni pojawia się zapalenie węzłów chłonnych w pachwinie, które stają się powiększone i bolesne. Wraz z postępem choroby tworzą się przetoki i kolejne owrzodzenia. Proces zapalny może także pojawić się na skórze.
Bóle podbrzusza i miednicy to kolejne objawy. U chorej osoby może pojawić się gorączka, osłabienie, a w niektórych przypadkach dochodzi do zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych i występują objawy neurologiczne.
Niespecyficzna postać choroby może objąć zakażenie błony śluzowej odbytnicy. Ten typ najczęściej rozwija się u mężczyzn, którzy mają kontakty seksualne z innymi mężczyznami. Chorobie towarzyszy wtedy ból odbytu, krwawienie i problemy z wypróżnianiem.
4. Powikłania nieleczonej ziarnicy
Nieleczona ziarnica może wywołać groźne powikłania, w tym zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie płuc i zapalenie osierdzia, które mogą ujawnić się dopiero po wielu latach.
W organizmie wyniszczonym przez bakterię może dojść do obrzęku limfatycznego. W przypadku pojawienia się przetok może dojść do pęknięcia ściany jelita i zapalenia otrzewnej.
Leczenie choroby zwykle polega na podaniu antybiotyku, lekarz przeprowadza także badania w kierunku HIV, kiły oraz rzeżączki.
Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.