Trwa ładowanie...

S.O.S. dla zmęczonych nóg – sprawdź, jak zapewnić sobie ulgę!

Uczucie ciężkich nóg kojarzy się z tymczasowym przemęczeniem, jednak tego problemu (dotykającego na pewnym etapie życia nawet połowy populacji!) nie wolno bagatelizować. Ból i obrzęki nóg, uczucie ciężkości czy kurcze nóg mogą świadczyć o początku niewydolności żylnej. Warto znać główne przyczyny tej choroby i wiedzieć, jak zapobiegać jej rozwojowi.

Uczucie ciężkich nóg to problem dobrze znany wielu osobom
Uczucie ciężkich nóg to problem dobrze znany wielu osobom

1. Jak pracują żyły kończyn dolnych?

Krew z kończyn dolnych ma do przebycia długą drogę, zanim dopłynie do serca. W tym przypadku znaczną przeszkodę stanowi siła grawitacji. Krew, która opuszcza nogi, przepływa najpierw przez żyły powierzchniowe, następnie przez tak zwane perforatory w kierunku żył głębokich, a z nich później kolejnymi żyłami trafia do mięśnia sercowego. Jest to możliwe z dwóch powodów.

Po pierwsze, ważną rolę odgrywają zastawki żylne, dzięki którym krew się nie cofa. Oprócz tego za prawidłowe krążenie odpowiadają mięśnie nóg, które kurcząc się i uciskając żyły, tłoczą krew w górę.

Proces ten ulega zakłóceniu szczególnie w przypadku, gdy nogi znajdują się w pozycji pionowej, a mięśnie zastygają w bezruchu na dłuższy czas. W takiej sytuacji rośnie ciśnienie krwi wewnątrz nóg, czego objaw stanowi obrzęk wokół kostek, a gdy powtarza się on systematycznie, uszkodzeniom ulega struktura żył, jak również same zastawki. Tak rozpoczyna się niewydolność żylna, która prowadzi m.in. do powstawania żylaków.

2. Skąd bierze się problem zmęczonych nóg?

Niestety współczesny tryb życia dostarcza nam wielu okoliczności, w których pojawia się uczucie ciężkich nóg stanowiące wstęp do dość poważnych dolegliwości – np. przewlekłej niewydolności żylnej. Problem PNŻ może dotyczyć każdego, jednak najczęściej uskarżają się na niego kobiety – w Polsce około 47 proc..

Dlaczego? Pierwsze symptomy zazwyczaj są ignorowane – będące jednym z pierwszych uczucie zmęczonych nóg traktujemy jako efekt prowadzonego stylu życia lub wykonywanej pracy. Wymuszona pozycja ciała, którą przybieramy podczas dnia – zarówno stojąca, jak i siedząca – ma ogromny wpływ na komfort nóg.

Wiele kobiet po zakończeniu pracy wraca do domu, w którym czekają na nie kolejne obowiązki – rodzinne. W efekcie brakuje czasu na relaks, jak również możliwości urozmaicenia aktywności kończyn dolnych mającej pozytywny wpływ na mięśnie.

Czynnikiem sprzyjającym chorobom żył kończyn dolnych jest także źle dobrane obuwie na wysokich obcasach, podobnie jak uciskający żyły strój (nieodpowiednio dobrane rajstopy lub zbyt ciasne spódnica czy spodnie). Poza czynnikami genetycznymi przewlekłej chorobie żył sprzyjają także długotrwałe przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych oraz niezdrowe jedzenie.

3. Jak zapewnić nogom ulgę?

Czy wszystkie kobiety są skazane na dolegliwości przewlekłej niewydolności żylnej kończyn dolnych? Niekoniecznie. Jest wiele sposobów, które pomagają opóźnić rozwój choroby lub złagodzić jej dolegliwości.

Jest prosty sposób, który przyniesie ulgę i pozwoli przywrócić prawidłowe krążenie w nogach: po powrocie z pracy możemy położyć się z kończynami ułożonymi powyżej tułowia. W ten sposób sprawimy, że grawitacja zadziała na ich korzyść, a obrzęk i nieprzyjemne uczucie zmęczonych nóg powinny zniknąć.

Pomocna będzie także zmiana trybu życia. Osoby spędzające dużo czasu w pozycji siedzącej lub stojącej powinny znaleźć chwilę na aktywność fizyczną. Ruch znacząco poprawia krążenie w kończynach dolnych. Nawet w trakcie pracy warto zapewniać nogom aktywność w postaci krótkiej przechadzki lub ćwiczeń.

Dodatkowo możemy zmienić nawyki żywieniowe i zacząć stosować dietę bogatą w produkty o niskiej zawartości soli. A jeśli dopadnie nas uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, skorzystajmy z zimnego prysznica – zredukuje obrzęk.

Gdy zawiodą naturalne metody, warto poszukać pomocy w aptece. Na naczynia krwionośne dobry wpływ mają witamina C i rutyna uszczelniające ich ściany. Jeśli nogi w ciągu dnia są narażone na działanie niekorzystnych czynników związanych np. z trybem pracy i noszeniem ciasnego obuwia lub wysokich obcasów, warto sięgnąć także po heparynę.

Substancja poprawia mikrokrążenie, a także działa przeciwzapalnie i przeciwobrzękowo. Obecna jest między innymi w preparacie Lioton 1000 w formie żelu o działaniu miejscowym, który szybko się wchłania i przynosi przyjemne uczucie chłodzenia.

Dzięki podjętym krokom osoby narażone na uczucie ciężkich nóg i choroby żylne kończyn dolnych są w stanie zapobiec nie tylko nieprzyjemnym objawom, ale również rozwojowi dolegliwości.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.