Trwa ładowanie...

Samotność zwiększa ryzyko demencji. Wyniki badań

Czy istnieje zależność między samotnością, a chorobami neurologicznymi? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania dowodzą, że osamotnienie może wpływać na pracę mózgu. To zaś jest prostą drogą do zmian, które zwiększają ryzyko demencji.

Zobacz film: "Ma 23 lata. Choruje na parkinsona i demencję"

Trwające niemal 10 lat badania wykazały zależność między poczuciem samotności, a występowaniem schorzeń neurologicznych. Zdaniem amerykańskich naukowców, samotność zwiększa ryzyko demencji aż o 40 proc. Mniejszy kontakt z innymi ludźmi i wycofanie ze społeczeństwa może prowadzić do stanów zapalnych mózgu. Często jest też powodem prowadzenie niezdrowego stylu życia.

Naukowcy z Florida State University przeprowadzili testy, w których przebadano 12 030 osób w wieku 50 lat. Ich celem było wykazanie, czy osoby samotne są w większej grupie ryzyka zachorowania na demencję. Dr Angelina Sutin wskazała, że na początku badań określono, jak rozumie się "samotność" w kontekście tego badania. Jej zdaniem to uczucie niedopasowania lub braku przynależności do grupy. Do osób samotnych badacze również zaliczają osoby, które mieszkają same i które nie mają takiego kontaktu z innymi ludźmi, jakiego potrzebują.

5 produktów, które sprawią, że demencja w przyszłości nie będzie twoim problemem
5 produktów, które sprawią, że demencja w przyszłości nie będzie twoim problemem [7 zdjęć]

Demencja w dojrzałym wieku dotyka już niemal każdego seniora. Zapominanie najprostszych rzeczy, imion...

zobacz galerię

Uczestnicy badań mieli telefoniczny kontakt z uczonymi, którym opowiadali o swojej sytuacji życiowej. Efekty tych długoletnich badań opublikowano w piśmie "Journal of Gerontology: Psychological Sciences". Okazało się, że 1104 osób, które brały udział w badaniu miały początki demencji. W rezultacie ustalono, że samotność może zwiększać ryzyko tej choroby aż o 40 proc. bez względu na to płeć, pochodzenie etniczne i poziom wykształcenia.

Jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, oficjalne statystyki (World Alzheimer Report 2016) podają, że na całym świecie w 2016 roku żyło 47,5 mln osób chorych na demencję, z czego nawet u połowy pojawiły się objawy choroby Alzheimera. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją w 2030 roku wzrośnie do 75,6 mln. Z kolei w 2050 roku może być 135,5 mln chorych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza