Przejdź na WP

Samotność zwiększa ryzyko demencji. Wyniki badań

Czy istnieje zależność między samotnością, a chorobami neurologicznymi? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania dowodzą, że osamotnienie może wpływać na pracę mózgu. To zaś jest prostą drogą do zmian, które zwiększają ryzyko demencji.

Zobacz film: "Ma 23 lata. Choruje na parkinsona i demencję"

Trwające niemal 10 lat badania wykazały zależność między poczuciem samotności, a występowaniem schorzeń neurologicznych. Zdaniem amerykańskich naukowców, samotność zwiększa ryzyko demencji aż o 40 proc. Mniejszy kontakt z innymi ludźmi i wycofanie ze społeczeństwa może prowadzić do stanów zapalnych mózgu. Często jest też powodem prowadzenie niezdrowego stylu życia.

Naukowcy z Florida State University przeprowadzili testy, w których przebadano 12 030 osób w wieku 50 lat. Ich celem było wykazanie, czy osoby samotne są w większej grupie ryzyka zachorowania na demencję. Dr Angelina Sutin wskazała, że na początku badań określono, jak rozumie się "samotność" w kontekście tego badania. Jej zdaniem to uczucie niedopasowania lub braku przynależności do grupy. Do osób samotnych badacze również zaliczają osoby, które mieszkają same i które nie mają takiego kontaktu z innymi ludźmi, jakiego potrzebują.

Samotność zwiększa ryzyko zachorowania na demencję
Samotność zwiększa ryzyko zachorowania na demencję (123RF)
5 produktów, które sprawią, że demencja w przyszłości nie będzie twoim problemem
5 produktów, które sprawią, że demencja w przyszłości nie będzie twoim problemem [7 zdjęć]

Demencja w dojrzałym wieku dotyka już niemal każdego seniora. Zapominanie najprostszych rzeczy, imion...

zobacz galerię

Uczestnicy badań mieli telefoniczny kontakt z uczonymi, którym opowiadali o swojej sytuacji życiowej. Efekty tych długoletnich badań opublikowano w piśmie "Journal of Gerontology: Psychological Sciences". Okazało się, że 1104 osób, które brały udział w badaniu miały początki demencji. W rezultacie ustalono, że samotność może zwiększać ryzyko tej choroby aż o 40 proc. bez względu na to płeć, pochodzenie etniczne i poziom wykształcenia.

Jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, oficjalne statystyki (World Alzheimer Report 2016) podają, że na całym świecie w 2016 roku żyło 47,5 mln osób chorych na demencję, z czego nawet u połowy pojawiły się objawy choroby Alzheimera. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją w 2030 roku wzrośnie do 75,6 mln. Z kolei w 2050 roku może być 135,5 mln chorych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy