Trwa ładowanie...

Samotność zwiększa ryzyko demencji. Wyniki badań

Avatar placeholder
28.11.2018 12:22
Samotność zwiększa ryzyko zachorowania na demencję
Samotność zwiększa ryzyko zachorowania na demencję (123RF)

Czy istnieje zależność między samotnością, a chorobami neurologicznymi? Okazuje się, że tak. Najnowsze badania dowodzą, że osamotnienie może wpływać na pracę mózgu. To zaś jest prostą drogą do zmian, które zwiększają ryzyko demencji.

Trwające niemal 10 lat badania wykazały zależność między poczuciem samotności, a występowaniem schorzeń neurologicznych. Zdaniem amerykańskich naukowców, samotność zwiększa ryzyko demencji aż o 40 proc. Mniejszy kontakt z innymi ludźmi i wycofanie ze społeczeństwa może prowadzić do stanów zapalnych mózgu. Często jest też powodem prowadzenie niezdrowego stylu życia.

Naukowcy z Florida State University przeprowadzili testy, w których przebadano 12 030 osób w wieku 50 lat. Ich celem było wykazanie, czy osoby samotne są w większej grupie ryzyka zachorowania na demencję. Dr Angelina Sutin wskazała, że na początku badań określono, jak rozumie się "samotność" w kontekście tego badania. Jej zdaniem to uczucie niedopasowania lub braku przynależności do grupy. Do osób samotnych badacze również zaliczają osoby, które mieszkają same i które nie mają takiego kontaktu z innymi ludźmi, jakiego potrzebują.

5 produktów, które sprawią, że demencja w przyszłości nie będzie twoim problemem
5 produktów, które sprawią, że demencja w przyszłości nie będzie twoim problemem [7 zdjęć]

Demencja w dojrzałym wieku dotyka już niemal każdego seniora. Zapominanie najprostszych rzeczy, imion

zobacz galerię
Zobacz film: "Ma 23 lata. Choruje na parkinsona i demencję"

Uczestnicy badań mieli telefoniczny kontakt z uczonymi, którym opowiadali o swojej sytuacji życiowej. Efekty tych długoletnich badań opublikowano w piśmie "Journal of Gerontology: Psychological Sciences". Okazało się, że 1104 osób, które brały udział w badaniu miały początki demencji. W rezultacie ustalono, że samotność może zwiększać ryzyko tej choroby aż o 40 proc. bez względu na to płeć, pochodzenie etniczne i poziom wykształcenia.

Jak wskazuje Najwyższa Izba Kontroli, oficjalne statystyki (World Alzheimer Report 2016) podają, że na całym świecie w 2016 roku żyło 47,5 mln osób chorych na demencję, z czego nawet u połowy pojawiły się objawy choroby Alzheimera. Zdaniem Światowej Organizacji Zdrowia liczba osób z demencją w 2030 roku wzrośnie do 75,6 mln. Z kolei w 2050 roku może być 135,5 mln chorych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze