Scopolan - skład, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie, skutki uboczne
Scopolan to lek zawierający butylobromek hioscyny o właściwościach rozkurczających na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego. Stosowany jest w przypadku silnych dolegliwości bólowych i stanów skurczowych w obrębie jamy brzusznej. Co warto wiedzieć o leku Scopolan?
1. Co to jest Scopolan?
Scopolan to lek o działaniu rozkurczowym, przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz przeciwgorączkowym. Substancje czynne (butylobromek hioscyny oraz metamizol sodowy) redukują stany skurczowe mięśni gładkich jamy brzusznej, dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego.
Scopolan stosowany jest doraźnie w krótkotrwałym leczeniu silnych dolegliwości bólowych. Działanie odczuwane jest już po upływie 30-60 minut od zażycia preparatu. Dawkowanie należy rozpocząć od możliwie najmniejszej dawki, dostosowując ilość leku w zależności od intensywności bólu.
2. Skład leku Scopolan
Scopolan zawiera dwie substancje czynne:
- butylobromek hioscyny (Hyoscini butylbromidum) - 10 mg,
- metamizol sodowy jednowodny (Metamizolum natricum monohydricum) - 250 mg.
Pozostałe składniki preparatu to: sacharoza, talk, skrobia ziemniaczana, guma arabska, żelatyna, glicerol, stearynian magnezu oraz dwutlenek tytanu (E 171).
3. Wskazania do zastosowaniu leku Scopolan
Wskazania do zażycia preparatu Scopolan to przede wszystkim silny ból spowodowany stanami skurczowymi przewodu pokarmowego, a także dolegliwości bólowe dróg żółciowych i układu moczowo-płciowego.
Lek stosowany jest między innymi w przypadku skurczów żołądka, kolki jelitowej, zespołu jelita drażliwego, kolki żołciowej i nerkowej, skurczy spowodowanych kamicą moczowodową oraz bolesnego miesiączkowania.
Scopolan przeznaczony jest dla dzieci od 6. roku życia i osób dorosłych. Zastosowanie preparatu jest uzasadnione w sytuacji, gdy inne leki przeciwbólowe nie są skuteczne lub występują przeciwwskazania do ich zażywania.
4. Przeciwwskazania do stosowania leku Scopolan
Nie należy stosować leku Scopolan w następujących przypadkach:
- wiek poniżej 6. roku życia,
- okres ciąży i karmienia piersią,
- uczulenie na alkaloidy tropanowe i ich pochodne,
- jaskra z wąskim kątem przesączania,
- rozrost gruczołu krokowego,
- zaparcia,
- niedrożność porażenna jelit,
- zwężenie przełyku, wpustu lub odźwiernika żołądka,
- zwężenie szyi pęcherza moczowego,
- zaburzenia rytmu serca,
- nużliwość mięśni,
- patologiczne poszerzenie jelita grubego.
Produkt należy stosować ostrożnie u osób z chorobą refluksową przełyku, wrzodziejącym zapaleniem jelit, chorobą niedokrwienną serca, zwężeniem ujścia mitralnego oraz u pacjentów w podeszłym wieku.
5. Dawkowanie leku Scopolan
Scopolan ma postać tabletek drażowanych do stosowania doustnego. Preparat należy zażywać zgodnie z zaleceniami lekarza lub informacjami na ulotce dołączonej do opakowania. Podstawowe dawkowanie to:
- dzieci 6-12 lat - 1 tabletka 2 razy na dobę,
- młodzież w wieku powyżej 12 lat - 1-2 tabletki od 3 do 5 razy na dobę,
- dorośli - 1-2 tabletki od 3 do 5 razy na dobę.
Należy stosować najmniejszą skuteczną dawkę, jeżeli dolegliwości będą utrzymywać się powyżej 3 dni od rozpoczęcia leczenia lub ulegną nasileniu, zaleca się przerwanie zażywania preparatu i skonsultowanie się z lekarzem.
6. Możliwe skutki uboczne po zastosowaniu leku Scopolan
Scopolan, podobnie jak każdy lek, może spowodować wystąpienie skutków ubocznych, ale nie pojawiają się one u każdego pacjenta. Niezbyt często i rzadko występuje rumień, pieczenie skóry, pokrzywka, świąd, suchość w jamie ustnej, nudności i wymioty, zaparcia, przyspieszenie akcji serca, niedociśnienie, uszkodzenie nerek, zatrzymanie wydalania moczu oraz zaburzenia widzenia.
Skutki uboczne występujące rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów oraz te o częstotliwości nieznanej to:
- zespół Stevensa-Johnsona,
- toksyczna rozpływna martwica naskórka,
- uszkodzenie czynności krwiotwórczej szpiku o podłożu alergicznym, prowadzące do agranulocytozy, trombocytopenii, anemii i pancytopenii,
- reakcje anafilaktyczne,
- reakcje anafilaktoidalne,
- astma,
- uszkodzenie wątroby.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.