Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Scyntygrafia dróg żółciowych - przygotowanie do zabiegu, wskazania, skutki uboczne

Avatar placeholder
15.07.2021 13:04
Scyntygrafia dróg żółciowych
Scyntygrafia dróg żółciowych

Scyntygrafia dróg żółciowych to badanie wykonywane przez lekarzy medycyny nuklearnej w celu zbadania, co może być przyczyną obstrukcji dróg żółciowych (kamień, guz), jakie choroby mogą się w nich rozwijać, czy nie doszło do ich perforacji. Obraz narządów i ocena ich funkcji uzyskiwany jest przy pomocy niewielkich dawek izotopów promieniotwórczych, wprowadzanych do organizmu dożylnie. W porównaniu do innych badań, zaletą scyntygrafii jest możliwość oceny funkcji przepływu, filtracji, a w diagnostyce wątroby oceny zaawansowania zmian w przewlekłym zapaleniu wątroby.

spis treści

1. Przygotowanie do zabiegu

By wykonać scyntygrafię dróg żółciowych należy podać dożylnie radioaktywną substancję, która trafia do wątroby i żółci, którą narząd wydziela. Substancja rozprzestrzenia się wszędzie tam, gdzie dociera żółć – do dróg żółciowych, pęcherzyka żółciowego, jelit. Następnie nad brzuchem pacjenta umieszcza się urządzenie badające radioaktywność i uzyskuje się „obraz” wątroby, dróg żółciowych, pęcherzyka – miejsca, gdzie dotarła wstrzyknięta substancja wraz z żółcią. Badanie to trwa przynajmniej dwie godziny.

Aparatura do scyntygrafii
Aparatura do scyntygrafii

Urządzenie służące do przeprowadzania scyntygrafii.

zobacz galerię

2. Działanie scyntygrafii dróg żółciowych

Zobacz film: "Czego pacjenci powinni spodziewać się po operacji?"

Jeśli wstrzyknięta substancja nie zostanie wykryta w wątrobie, oznaczać to może, że jakaś choroba jest z nią związana. Jeśli pojawi się w wątrobie, a nie przechodzi do dróg żółciowych, oznaczać całkowite zablokowanie dróg wyprowadzających żółć z wątroby. Jeśli substancja zostanie wykryta w jelitach, a nie ma jej w pęcherzyku, najprawdopodobniej pojawiły się kamienie lub guzy, które blokują przejście. Jeśli zaś substancja pojawia się poza badanymi narządami, najprawdopodobniej gdzieś jest przeciek.

3. Kiedy wykonuje się scyntygrafię dróg żółciowych?

To badanie wykonuje się, gdy inne badania względem pęcherzyka żółciowego nic nie wykazują. Może być w nim użyty także hormon, cholecystokinina, który wydzielany jest po posiłku. Powoduje to wydzielanie żółci przez pęcherzyk. Jeśli ilość żółci jest mniejsza, może to sugerować chorobę narządu. Pęcherzyk żółciowy może nie być widoczny z powodu jakiejś choroby. Jednakże nie zawsze brak jego widoczności oznacza, że przyczyną dolegliwości pacjenta jest jego zablokowanie. Gdy wprowadzony zostanie cholecystokinina, u zdrowych osób obserwuje się czasem zmniejszone wydzielanie żółci. Nie zawsze oznacza to chorobę. Poza tym scyntygrafia nie przyniesie dobrych wyników jeśli poziom bilirubiny jest wyższy niż 15-20 mg%.

4. Skutki uboczne zabiegu

Scyntygrafia dróg żółciowych może powodować kilka efektów ubocznych. Rzadko występują reakcje na podawane substancje. Dawka promieniowania radioaktywnego jest niska, a substancja radioaktywna usuwana jest wraz z kałem.

5. Metody badania pęcherzyka żółciowego

Inne metody badania pęcherzyka żółciowego to USG lub tomografia komputerowa, a także nowsze – rezonans magnetyczny i endoskopowe USG. Cholangiografia, zarówno przez skórę lub endoskopowo, to procedura radiologiczna, w której barwnik jest wprowadzany do pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, a następnie wykonywane są zdjęcia rentgenowskie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Następny artykuł: Diagnostyka laboratoryjna chorób wątroby i trzustki
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze