Trwa ładowanie...

Skazy zakrzepowo-zatorowe – charakterystyka, przyczyny, leczenie

 Katarzyna Wąś-Zaniuk
30.03.2021 14:52
Skazy zakrzepowo-zatorowe to dolegliwości, które objawiają się zaburzeniami krzepnięcia krwi. Charakteryzuje je nadkrzepliwość, czyli skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych.
Skazy zakrzepowo-zatorowe to dolegliwości, które objawiają się zaburzeniami krzepnięcia krwi. Charakteryzuje je nadkrzepliwość, czyli skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. (Gettyimages)

Skazy zakrzepowo-zatorowe to dolegliwości, które objawiają się zaburzeniami krzepnięcia krwi. Charakteryzuje je nadkrzepliwość, czyli skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. Przyczyny powstawania skaz zakrzepowo-zatorowych są bardzo różne. Zazwyczaj wywołane są one chorobami układu krążenia, nowotworem lub zapaleniem trzustki.

spis treści

1. Co to są skazy zakrzepowo-zatorowe?

Skazy zakrzepowo-zatorowe to stany chorobowe objawiające się zaburzeniami krzepnięcia krwi. U osób borykających się z tą przypadłością, występuje trombofilia (nadkrzepliwość), inaczej nadmierna skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych. W tym przypadku zakrzepy mogą być następstwem nawet drobnych urazów. Mechanizm przyczynowo-rozwojowy skaz zakrzepowo-zatorowych jest bardzo zróżnicowany.

Przyczyny zakrzepicy - przyczyny zakrzepów, ryzyko, objawy, diagnoza (WIDEO)
Przyczyny zakrzepicy - przyczyny zakrzepów, ryzyko, objawy, diagnoza (WIDEO)

Żylna choroba zakrzepowa wywołuje u chorego powstawanie zakrzepów, co nie tylko może doprowadzić do

zobacz galerię

2. Przyczyny skaz zakrzepowo-zatorowych

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

U pacjentów uskarżających się na skazy zakrzepowo-zatorowe występuje nadkrzepliwość w łożysku naczyniowym. To nic innego jak skłonność do osadzania się składników krwi w naczyniach krwionośnych.

Istnieje wiele przyczyn powstawania skaz zakrzepowo-zatorowych. Dolegliwości te mogą być wynikiem:

Warto nadmienić, że skazy zakrzepowo-zatorowe mogą być następstwem komplikacji okołoporodowych i ciążowych. Dolegliwości mogą wystąpić również u osób, które zostały ukąszone przez niektóre gatunki węży.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

3. Objawy chorobowe

Jeśli nieprawidłowość zlokalizowana jest w kończynach dolnych, pacjent może odczuwać ból nogi lub łydki (zwłaszcza podczas chodzenia). Dodatkowym symptomem chorobowym jest opuchlizna na podudziu. Kolejnym objawem chrobowym jest zaczerwienienie skóry i podwyższona ciepłota nogi. Niektórzy pacjenci odczuwają także tkliwość kończyny.

4. Skazy zakrzepowo-zatorowe - rozpoznanie i leczenie

Pacjenci podejrzewający u siebie skazy zakrzepowo-zatorowe powinni niezwłocznie udać się do lekarza. Aby stwierdzić schorzenie, specjalista zleca wykonanie badań diagnostycznych. W rozpoznaniu skaz zakrzepowo-zatorowych wykorzystuje się koagulogram, badanie, dzięki któremu ocenia się krzepliwość krwi. Za pomocą koagulogramu oznacza się liczbę trombocytów, płytek krwi, odgrywających kluczową rolę w procesach krzepnięcia krwi oraz skurczu naczyń krwionośnych.

Dodatkowo, wykonuje się badanie, dzięki któremu możemy ocenić stężenie czynników wpływających na utrzymanie płynności krwi.

Leczenie dolegliwości polega na stosowaniu doustnych leków przeciwzakrzepowych. Stosowanie środków farmakologicznych nie tylko rozrzedza krew, ale również obniża skłonność do powstawania zakrzepów w naczyniach krwionośnych.

Bardzo ważna jest też profilaktyka. Osoby znajdujące się w grupie ryzyka powinny stosować lekkostrawną dietę, a także prowadzić zdrowy tryb życia. Warto pamiętać o aktywności fizycznej, która pomaga utrzymać sylwetkę w jak najlepszej formie.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze