Trwa ładowanie...

Skuteczne leczenie grzybicy pochwy

Większość kobiet w okresie rozrodczym przynajmniej raz przechodzi objawową grzybicę pochwy i sromu. Ponad połowa doświadcza co najmniej dwóch zakażeń. Natomiast około 5–8 proc. pacjentek zmaga się z nawrotową postacią tego schorzenia1 Co możemy zrobić, żeby zmaksymalizować skuteczność jego leczenia i zminimalizować ryzyko reinfekcji?

W skutecznym leczeniu grzybicy pochwy konieczne jest zastosowanie podstawowych kroków
W skutecznym leczeniu grzybicy pochwy konieczne jest zastosowanie podstawowych kroków

1. Krok 1 – pierwsza pomoc

Za 90 proc. zachorowań na grzybicę pochwy odpowiada gatunek Candida albicans2. W takich przypadkach podstawą leczenia są tzw. preparaty azylowe. Należy do nich m.in. fentikonazol (Gynoxin Optima – lek dostępny teraz także bez recepty).

Większość mikroorganizmów odpowiedzialnych za drożdżycę żeńskich narządów płciowych wykazuje wrażliwość na ten środek i jemu podobne. Potwierdza to wskaźnik wyleczeń zapaleń grzybiczych pochwy i sromu za ich pomocą, który oscyluje w granicach 88–100 proc.3 Azole, w tym fentikonazol, zaleca się zwłaszcza przy zakażeniach niepowikłanych, z objawami łagodnymi, umiarkowanymi i tymi o nieco większym nasileniu, a pacjentkom w ciąży – po konsultacji z lekarzem.

2. Krok 2 – identyfikacja gatunku grzyba

Niekiedy to nie Candida albicans, a inne gatunki grzyba Candida (np. C. glabrata, C. parapsilosis, C. tropicalis, C. stellatoidea, C. famata, C. krusei, C. guilliermondii) są powodem zakażeń intymnych o podłożu grzybiczym.

Zazwyczaj są one oporne na klasyczne schematy leczenia tej kobiecej przypadłości, które mogą wtedy okazać się nieskuteczne. W takich sytuacjach – gdy objawy nie ustępują lub nawracają – pomocne będzie badanie mykologiczne określające, z jakim patogenem mamy do czynienia. Pozwala to precyzyjnie dobrać sposób leczenia.

3. Krok 3 – kuracja od A do Z

Gynoxin Optima to jedyny dostępny bez recepty lek na drożdżycę pochwy, który dodatkowo wyróżnia bardzo krótki okres stosowania. Terapia dopochwowa w przypadku tego leku ogranicza się zaledwie do 3 dni.

Pozostałe środki na tę przypadłość są dostępne tylko na receptę i niekiedy wymagają one dłuższego przyjmowania. Bywa również, że (przy nawracających zapaleniach) konieczne jest leczenie podtrzymujące przez 3–6 miesięcy w celu odbudowy naturalnej mikroflory pochwy. Ostateczne powodzenie terapii zależy więc też od tego, czy jej nie przerwiemy. Żeby uniknąć nawrotu choroby, nie należy tego robić.

4. Krok 4 – włączenie probiotyku

Mikroby wywołujące grzybicę nieraz naturalnie występują w ludzkim organizmie – w błonach śluzowych układu pokarmowego, oddechowego i moczowo-płciowego. Atakują zaś w sprzyjających warunkach – gdy równowaga mikrobiologiczna pochwy zostaje zachwiana i zmniejsza się ilość pożytecznych bakterii Lactobacillus broniących kobiece narządy rodne przed zakażeniami. W terapii (ale tylko wspomagająco) oraz w profilaktyce grzybicy stosuje się więc probiotyki dostarczające bakterii Lactobacillus.

Przyjmując je – doustnie lub dopochwowo – można wzmocnić intymną linię obronną organizmu przed inwazją patogenów. Probiotyk należy łączyć z każdym antybiotykiem, który "niszczy" zarówno bakterie chorobotwórcze, jak i symbiotyczne, także w pochwie. Stosować je można również w trakcie leczenia drożdżycy i później.

5. Krok 5 – modyfikacja diety

U pacjentek z nawrotowym drożdżakowym zapaleniem pochwy i sromu często stwierdza się nieprawidłowe nawyki żywieniowe przyczyniające się do wznowienia zachorowań. Chlorowana woda i pokarmy wysokoprzetworzone oraz bogate w konserwanty i cukry proste mogą sprzyjać namnażaniu się chorobotwórczych grzybów.

Natomiast kiszonki i produkty mleczne przetworzone przez bakterie fermentacyjne odwrotnie – wzbogacać naturalną mikroflorę jelit i pochwy o pożyteczne bakterie symbiotyczne. Preferowanie pierwszych, a unikanie drugich w jadłospisie działa więc na naszą niekorzyść w walce z grzybicą pochwy. Dobrze jest więc pamiętać o tych prawidłowościach dietetycznych przy każdym epizodzie drożdżycy i stosować się do nich (także profilaktycznie).

6. Krok 6 – leczenie partnera

Leczenie partnera seksualnego kobiety z objawami grzybicy pochwy i sromu przez wielu ekspertów nie jest uznawane za konieczne. Jeśli jednak epizody drożdżycy pojawiają się więcej niż 4 razy w ciągu roku, należy to rozważyć4. Może bowiem się okazać, że to partner – odczuwający bardzo łagodne objawy zakażenia lub niemający ich wcale – jest rezerwuarem kolonii grzybów.

Wówczas mężczyzna zakaża wyleczoną już pacjentkę (tzw. zakażenie ping-pong) i wymaga leczenia. Terapię u partnera wdraża się również zawsze wtedy, gdy wystąpią u niego objawy infekcji. Dlatego lekarz – zgodnie z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego5 – najprawdopodobniej podczas wywiadu z pacjentką zapyta o stan zdrowia partnera.

7. Krok 7 – kontrola i prewencja

Skuteczność leczenia grzybicy można potwierdzić laboratoryjnie. Dowodem na to jest ujemny wynik posiewu. Natomiast wynik dodatni skłania do utrzymania terapii lub włączenia nowej – odpowiednio do zidentyfikowanej przyczyny problemu. Ponieważ nawroty drożdżycy zdarzają się dość często, w takich przypadkach należy sprawdzić, czy nie wystąpił u nas czynnik predysponujący do reinfekcji:

  • błędy higieniczne (drażniące pochwę mydło, gąbki do podmywania się, częste irygacje, nadmierna higiena, sięganie po czyjeś ręczniki, mydła czy stroje kąpielowe);
  • częste kąpiele w wodzie z dodatkiem perfumowanych kosmetyków lub w chlorowanej na basenach;
  • bielizna ze sztucznych włókien (nieodprowadzająca odpowiednio wilgoci z krocza);
  • skłonność do infekcji (braki odpornościowe, ciąża, cukrzyca, intensywna antybiotykoterapia itd.).

Zagrożenia dające się wyeliminować, należy wykluczyć. A niedające się zlikwidować – zmniejszać odpowiednią profilaktyką (właściwą higieną, probiotykami, zapobiegawczym leczeniem przeciwgrzybiczym np. przy kolejnym stosowaniu antybiotyku).

Partnerem artykułu jest Gynoxin OPTIMA

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.