Trwa ładowanie...

Słowotok - przyczyny, objawy, leczenie

 Paula Komendarczuk
19.07.2024 10:03
Słowotok to nieustanne mówienie w szybkim tempie.
Słowotok to nieustanne mówienie w szybkim tempie. (gettyimages)

Słowotok to nienaturalnie szybki potok słów, często pozbawiony sensu. Zaburzenie występuje w niektórych zaburzeniach psychicznych, może być też skutkiem udaru mózgu. Co warto wiedzieć o słowotoku?

spis treści

1. Czym jest słowotok?

Słowotok to zaburzenie komunikacji. Chory mówi bardzo szybko, chaotycznie i bezładnie. Wypowiedź staje się niespójna, trudna lub niemożliwia do zrozumienia przez osoby trzecie.

Pacjent wyrzuca z siebie potok słów, niekoniecznie musi je kierować do kogoś konkretnego. Słowotok jest objawem choroby lub uszkodzeń w obrębie mózgu. Po zaobserwowaniu przypadku nieustannego mówienia należy niezwłocznie skonsultować chorego z psychiatrą lub neurologiem.

2. Przyczyny słowotoku

Najczęstszą przyczyną słowotoku są zmiany w mózgowym ośrodku mowy, położonym w płacie czołowym. Zwykle dzieje się tak po urazie głowy, udarze mózgu lub innych, poważnych problemach fizjologicznych.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Za kolejną możliwą przyczynę uznawana jest afazja, czyli zaburzenie funkcji językowych na skutek uszkodzenia mózgu. Często źródłem problemu jest udar. Słowotok może wynikać również z uszkodzenia tkanki mózgowej w efekcie stanu zapalnego lub usunięcia określonego obszaru mózgu, przecięcia połączeń nerwowych lub zniszczenia tkanki.

Na wystąpienie słowotoku może mieć wpływ także mania, czyli zaburzenie psychiczne, polegające na występowaniu drażliwego nastroju. Wówczas pacjent walczy z gonitwą myśli, nie potrafi się skupić, a z ust wyrzuca niezbyt sensowne zdania.

Mania może wynikać ze wzrostu poziomu neuroprzekaźników: serotoniny i noradrenaliny. Jej inne przyczyny to na przykład padaczka skroniowa, stwardnienie rozsiane, infekcje, nadczynność tarczycy, nowotwór, udar mózgu, niewydolność nerek, pelagra, pląsawica Huntingtona, toczeń rumieniowaty układowy, zespół Cushinga.

Słowotok bywa rozpoznawany równiez w chorobie dwubiegunowej afektywnej, podczas epizodów maniakalnych. Chory doświadcza gonitwy myśli i jest mu bardzo trudno lub nie jest w stanie opanować swojej gadatliwości.

Warto pamiętać, że słowotok może być skutkiem ubocznym środków, takich jak amfetamina, kokaina, lewodopy, kortykosteroidy (do leczenia chorób obwodowych). Słowotok może także być objawem schizofrenii katatonicznej.

3. Objawy słowotoku

Słowotok to nieustanne mówienie, formułowane wypowiedzi często nie są zrozumiałe dla osób trzecich i nie mają ważnej treści. Zdarza się, że słowotok przybiera formę bełkotania, bez względu na to, czy obok są inni ludzie i czy ktoś jest w stanie to zrozumieć.

Słowotok wymaga pilnej konsultacji lekarskiej, ponieważ może być objawem uszkodzenia mózgu lub poważnej choroby. Na szczęście w większości przypadków słowotok ustaje po dobraniu odpowiednich środków farmakologicznych.

4. Metody leczenia słowotoku

W przypadku słowotoku najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta lekarska u neurologa lub psychiatry. Jedynie specjalista jest w stanie określić źródło problemu i zaproponować najlepszą formę terapii. Metoda leczenia słowotoku jest zależna od przyczyny.

  • mania i schizofrenia katatoniczna - leki uspokajające i antypsychotyczne (neuroleptyki),
  • mechaniczne lub fizjologiczne uszkodzenia mózgu - znalezienie przyczyny uszkodzenia, leczenie operacyjne lub farmakologiczne.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze