Trwa ładowanie...

Śmierć bliskiego za granicą. Jak sprowadzić ciało i ile to kosztuje?

Avatar placeholder
Radosław Czykiel 25.10.2021 14:27
Śmierć bliskiego za granicą. Jak sprowadzić ciało i ile to kosztuje?
Śmierć bliskiego za granicą. Jak sprowadzić ciało i ile to kosztuje? (Getty Images)

Śmierć bliskiej osoby wiąże się z wieloma formalnościami oraz kosztami. Sprawa się komplikuje, gdy zgon nastąpił poza granicami Polski. Zapoznaj się z poradnikiem, co należy Zrobić w takiej sytuacji.

spis treści

Śmierć w rodzinie to jeden z najbardziej stresujących momentów w życiu. Ból po odejściu bliskiej osoby jest nie do opisania, a czasami to na nas dodatkowo spada kwestia organizacji pogrzebu. To potęguje stres, bo wiąże się formalnościami i opłatami w tym trudnym momencie.

Sprawa dodatkowo się komplikuje, gdy bliska nam osoba umiera za granicą. Wtedy dochodzą formalności i drastycznie rosną opłaty. Dlatego radzimy, jak przejść przez proces sprowadzenia ciała do Polski.

1. Kto może sprowadzić ciało z zagranicy?

Zobacz film: "Przywieźli ciało matki, gdy zerwała się wichura. Pech go nie opuszczał"
Sprowadzenie ciała bliskiego z zagranicy wymaga dopełnienia formalności
Sprowadzenie ciała bliskiego z zagranicy wymaga dopełnienia formalności (Getty Images)

Zacznijmy od tego, że procedurę sprowadzenia zwłok może rozpocząć tylko najbliższa rodzina. Prawo do tego mają: małżonek, dzieci, dziadkowie, wnuki, prawnuki, rodzice, rodzeństwo, ciotki oraz wujkowie.

Następnie należy wypełnić wniosek o transport ciała do Polski i złożyć go w Urzędzie Miasta, w którym mieszkamy.

Wnioskujący podaje swoje dane, czyli imię, nazwisko, datę urodzenia, miejsce zamieszkania i dane dowodu tożsamości. Trzeba także wypisać dane osoby zmarłej, tj. imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia oraz należy wskazać, jak zwłoki będą transportowane do kraju.

2. W jaki sposób przewieźć ciało zmarłego do Polski?

W kwestii sposobu transportu ciała opcje są dwie: droga lądowa i powietrzna. Pamiętać jednak należy, że zwłoki nie mogą być przewożone w tradycyjnej trumnie. Wykorzystać można wyłącznie specjalistyczną pancerną trumnę. Następnie przed rozpoczęciem transportu konieczne jest uzyskanie pieczątki od konsula, która zezwala na wywiezienie zwłok.

Sprawa znacznie się ułatwia, gdy ciało zmarłego zostało skremowane.

Transport prochów jest znacznie łatwiejszy i tańszy, bo urnę można osobiście przewieźć do Polski, jako bagaż podręczny.

3. Ile kosztuje przewiezienie ciała do kraju?

Na rynku pojawia się coraz więcej firm, które oferują transport ciała i często biorą na siebie załatwienie wszystkich formalności. Trzeba jednak liczyć się z tym, że i tak koszty będą bardzo wysokie.

W przypadku drogi lądowej firmy pogrzebowe często liczą około 2 zł za kilometr. Dlatego im dalej od Polski bliska nam osoba zmarła, tym droższa będzie usługa. Można także wykorzystać drogę powietrzną.

Przewiezienie trumny samolotem to już koszt od 20 do nawet 40 tys. zł.

4. Jak uzyskać akt zgonu?

Jeżeli akt zgonu zmarłego został stworzony poza Polską, to można go odtworzyć po zgłoszeniu się do Urzędu Stanu Cywilnego. Można to także zrobić w siedzibie konsula kraju, w którym doszło do zgonu bliskiego.

Zdarzają się jednak przypadki, że w danym kraju nie zrobiono aktu zgonu. Można to zrobić w Polsce, ale do wniosku należy załączyć dokument, który potwierdza zgon. Papiery składamy wtedy w Urzędzie Stanu Cywilnego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze