Trwa ładowanie...

Soczewki kontaktowe - sposób korekcji wad wzroku dopasowany do stylu życia

Soczewki kontaktowe są alternatywą dla standardowych sposobów korekcji wad wzroku. W ostatnich czasach uległy one znacznemu rozwojowi i dzięki dostępnym technologiom wykonane są z nowoczesnych tlenoprzepuszczalnych materiałów zapewniających komfort przez cały dzień. Sprawia to, że mogą je stosować niemal wszyscy. Soczewki kontaktowe pozwalają cieszyć się swobodnym, niczym nieskrępowanym widzeniem, zmienić swój wizerunek lub wręcz zapomnieć o wadzie wzroku. Jest to prosty i komfortowy sposób korekcji dopasowany do stylu życia nowoczesnego człowieka.

spis treści

1. Bezpieczeństwo soczewek kontaktowych

Przestrzegając kilku zasadach dotyczących użytkowania oraz pielęgnacji soczewek będzie to również bezpieczny sposób korekcji wady wzroku pozwalający cieszyć się komfortem użytkowania soczewek kontaktowych przez wiele lat.

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czym jest ból?"

Obecnie soczewki kontaktowe dostępne są wszędzie, a ich powszechność pozwala zapomnieć o fakcie, iż wymagają one odpowiedniego dopasowania. Różnorodność materiałów wykorzystywanych do produkcji soczewek oraz rodzajów konstrukcji powodują, że ich zachowanie na oku jest różne. Ponadto, każdy z użytkowników ma inne potrzeby i oczekiwania. Jeżeli soczewki nie są właściwie dopasowane, to mogą być przyczyną niechcianych i nieodwracalnych zmian. Zestaw kryteriów oceny dobrego dopasowania soczewek uwzględnia bezpieczeństwo i komfort ich użytkowania. Z tego powodu soczewki o różnych konstrukcjach, od różnych producentów, mogą zachowywać się na oku inaczej, nawet jeżeli ich parametry podane na opakowaniu są takie same.

2. Jakie soczewki kontaktowe wybrać?

Regularne wizyty kontrolne są również bardzo ważne. Powinny być kontynuowane tak długo, jak długo osoba będzie nosiła soczewki kontaktowe. Zwykle powinny one mieć miejsce co sześć miesięcy lub co najmniej raz w roku. Jeżeli jednak ktoś myśli o korzystaniu z soczewek kontaktowych jedynie okazjonalnie, np. w związku z randką, treningiem, pójściem na basen, czy wypadem za miasto, to bezsprzecznie najlepszym dla niego rozwiązaniem będą soczewki jednodniowe.

2.1. Soczewki jednodniowe

Nie wymagają pielęgnacji, każdego dnia użytkownik zakłada nową, świeżą parę soczewek, a wieczorem zdejmuje je i wyrzuca. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i komfortowe. Są idealnym rozwiązaniem dla użytkowników stosujących soczewki okazjonalnie lub ze skłonnościami do alergii.

2.2. Soczewki miesięczne

Soczewki miesięczne są najpopularniejszym segmentem soczewek kontaktowych w Polsce. Takie soczewki systematycznej wymiany charakteryzują się rożnymi trybami noszenia, które uzależnione są od tlenoprzepuszczalności poszczególnych materiałów z jakich wykonane są soczewki.

W dzisiejszych czasach miesięcznymi soczewkami kontaktowymi można skorygować praktycznie każdą wadę wzroku. Nowoczesne materiały silikonowo-hydrożelowe, zastosowane w miesięcznych soczewkach dzięki zwiększonej przepuszczalności dla tlenu, pozwalają na bezpieczniejsze noszenie soczewek kontaktowych w trybie przedłużonym lub ciągłym. Dla najbardziej wymagających dostępne są miesięczne soczewki, które dopasowują się do wymagającego i dynamicznego trybu życia (można je nosić do 30 dni i nocy, bez zdejmowania ), co pozwala praktycznie zapomnieć o swojej wadzie wzroku.

Z zalet miesięcznych soczewek kontaktowych mogą korzystać osoby z astygmatyzmem, którym wada do tej pory uniemożliwiała poczucia swobody jaka dają soczewki.

2.3. Soczewki dla osób po 40

Dostępne są również soczewki kontaktowe dla osób po 40. roku życia, którzy mają problemy widzeniem bliskim i dalekim. Dzięki innowacyjnym miesięcznym soczewkom wieloogniskowym użytkownicy mają dobre widzenie na wszystkie odległości oraz komfort użytkowania.

Soczewki kontaktowe mogę być również stosowane przez osoby bez wady wzroku, a dotyczy to głównie soczewek kolorowych, które są stosowane do zmiany bądź podkreślenia koloru oczu. Pomimo zastosowania kosmetycznego (podkreślenie lub zmiana koloru) musimy pamiętać, że dalej są to soczewki kontaktowe i należy je użytkować pod kontrolą specjalisty.

3. Jak korzystać z soczewek kontaktowych?

Należy pamiętać iż stosowanie się do zaleceń odnośnie trybu wymiany soczewek i nie noszenie ich dłużej niż zaleca producent, jest bardzo ważnym aspektem bezpiecznego użytkowania soczewek kontaktowy (zarówno jednodniowych, jak również miesięcznych).

Zalecany przez producenta okres, w którym należy dokonać wymiany soczewek, jest ustalany na podstawie wyników badań klinicznych przeprowadzanych z udziałem wielu pacjentów. Związany on jest z ich trwałością, czyli ze stopniem i szybkością starzenia się soczewek. Proces ten zaczyna się w chwili otwarcia sterylnego opakowania, (blistra) i kontaktu ze łzami lub środkami pielęgnacyjnymi (płynami do pielęgnacji soczewek).

Gwarancją przydatności do użytku jest, przestrzeganie terminów planowej wymiany soczewek i stosowanie odpowiedniego systemu pielęgnacyjnego. Korzystanie z soczewek do momentu, aż pojawi się odczucie, że są one brudne lub powodują ból, nie jest najlepszym sposobem na ich bezproblemowe noszenie przez wiele lat. Używanie soczewek do momentu, aż nie będą się one nadawały do dalszego noszenia, może być początkiem wielu problemów oczu, które będą ograniczać tolerancję i możliwość noszenia soczewek w przyszłości.

Należy również pamiętać, że poza przestrzeganiem zaleceń dotyczących wymiany soczewek, na pełen komfort i bezpieczeństwo wpływa również ich pielęgnacja, a w szczególności używanie systemu pielęgnacji zgodnie z instrukcją i zaleceniami. Ważne jest aby użytkownik stosował taki system pielęgnacji jaki był zalecony przez specjalistę i nie zmieniał go bez uprzedniej konsultacji.

Liczne badania przeprowadzone przez specjalistyczne ośrodki badawcze udowadniają, że odpowiednio dobrane soczewki, właściwie dopasowany system pielęgnacyjny, wizyty kontrolne, stosowanie się do zaleceń i właściwa higiena są czynnikami wpływającymi na długotrwały komfort oraz na bezpieczeństwo użytkowania soczewek kontaktowych.

4. Czy soczewki kontaktowe są dla mnie?

Twoje wymagania dotyczące jakości widzenia są niezwykle ważne, dlatego soczewki kontaktowe mogą być dla ciebie idealnym wyborem korekcji wady wzroku, szczególnie kiedy istotne są dla ciebie:

 • WYGLĄD: czy chcesz coś zmienić w swoim wyglądzie? Chcesz coś zmienić? Czy czujesz się atrakcyjnie w swoich okularach?
 • AKTYWNOŚC FIZYCZNA/SPORT: – czy uprawiasz sport lub prowadzisz aktywny tryb życia?
 • MAKIJAŻ: czy wykonujesz swój codzienny makijaż w okularach czy bez? Czy widzisz się wtedy w lusterku? Czy chcesz, aby twój makijaż był widoczny, a nie ledwo dostrzegalny zza okularów?
 • WYGODA: czy marzysz bezproblemowej korekcji wzroku?
 • POGODA: czy dużo czasu spędzasz na zewnątrz, nawet gdy pada deszcz lub świeci mocne słońce?
 • ŚRODOWISKO: czy dużo czasu spędzasz w szkole/ na uczelni, patrząc na tablicę, a popołudniami oglądasz telewizję lub patrzysz w ekran komputera?
 • POŚPIECH: kiedy biegniesz do autobusu/tramwaju okulary nie zawsze ci w tym pomagają?

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza