Trwa ładowanie...

Sojowy lek na raka prostaty

Na 9. Dorocznej Konferencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Badań nad Rakiem naukowcy przedstawili wyniki testów leku z soi, który może hamować przerzuty raka prostaty.

spis treści

1. Działanie genisteiny

W składzie eksperymentalnego leku znajduje się genisteina. Jest to organiczny związek chemiczny z grupy flawonoidów, pochodzący z soi. Pod względem chemicznym przypomina on estrogen. Genisteina ma zastosowanie w leczeniu objawów menopauzy, a także zmniejsza ryzyko zachorowań na choroby serca i niektóre nowotwory.

Zobacz film: "Na czym polega leczenie trastuzumabem?"

2. Badania nad genisteiną

Testy przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że genisteina zapobiega migracji komórek nowotworowych z prostaty do innych narządów i tkanek. Najnowsze badania potwierdziły, że może mieć ona zastosowanie w leczeniu ludzi. Badaniu poddano 38 mężczyzn cierpiących na raka prostaty. Podczas analizy komórek guzów pobranych po operacji wycięcia nowotworu okazało się, że u pacjentów, którzy raz dziennie przyjmowali tabletkę z genisteiną wzrosła aktywność genów blokujących przerzuty komórek nowotworowych do innych tkanek. Jednocześnie aktywność genów sprzyjających przerzutom spadła.

3. Przyszłość leku z soi

Profesor Raymond Bergan z Uniwersytetu Northwestern w Chicago, który pracuje nad eksperymentalnym lekiem podkreśla, iż do potwierdzenia skuteczności leku w zapobieganiu przerzutom niezbędne są kolejne badania. Dotychczas testowane terapie nie sprawdziły się, gdyż okazały się nieskuteczne lub zbytnio toksyczne. Jeśli jednak lek zawierający genisteinę hamuje przerzuty raka prostaty, być może działa on podobnie na inne nowotwory.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Następny artykuł: Statyny w radioterapii raka prostaty
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza