Trwa ładowanie...

Spadek namiętności

W czasie romantycznych początków związku zakochani cały czas chcą przebywać ze sobą, pragną się całować, dotykać, trzymać za ręce i bez przerwy myślą o seksie. Myślą o sobie cały dzień i nie mogą doczekać się chwili, gdy wieczorem spotkają się i pójdą ze sobą do łóżka.

Zobacz film: "Wygląd a seks"

Jednak z czasem szaleństwo na swoim punkcie powoli się zmniejsza. Kiedy para zaczyna mieszkać ze sobą, pojawia się codzienność i okazuje się, że wieczorne zmęczenie staje się silniejsze niż ochota na seks. Świadomość, że ukochany zawsze jest obok, na wyciągnięcie ręki pozbawia intymną relację aury tajemniczości i niedostępności.

1. Co wyzwala pożądanie?

Wiele osób będących w długotrwałych związkach zapewne doświadczyło sytuacji, że kiedy partner wyjeżdża np. na tydzień i przestaje być dostępny przez jakiś czas, nagle pojawia się tęsknota i wraca seksualne pragnienie bliskości. Jest to jedno z ważnych psychologicznym praw: „Niczego nie pożądamy tak bardzo, jak tego, czego mieć nie możemy, a tym, co mamy, szybko się nudzimy”. Zatem jeśli nasz obiekt pożądania nie jest dostępny, odczuwamy jego brak, a ochota na seks natychmiast wraca. Jeśli zaś nasz partner jest zawsze w pobliżu, pragnienie seksualne znacząco się osłabia.

2. Jak uchronić się przed nudą w seksie?

Pamiętajmy, aby nie dopuścić do całkowitego zjednoczenia się partnerem. Ważne jest więc, aby nie robić wszystkiego razem. Powinny więc w naszym związku istnieć czynności i sprawy, którymi zajmujemy się wspólnie (seks, dom, dzieci, niektóre wyjścia, plany na przyszłość), oraz takie, które robimy indywidualnie (sport, hobby, spotkania z przyjaciółmi, zajęcia twórcze). Dodatkowo warto unikać mówienia partnerowi wszystkiego, co robimy, gdzie wychodzimy, o czym rozmawiamy z innymi. Czasami dobrze jest spać oddzielnie, w innych pokojach, mieć swoją przestrzeń, po to, by ponownie zbliżając się do siebie, docenić na nowo dotyk swoich ciał. Opisane zachowania pozwalają odczuć brak, a co za tym idzie zainteresowanie drugą osobą. Pozwolenie sobie na niezależność i tajemniczość wyzwala ciekawość, rodzi pytania, oczekiwanie, tęsknotę oraz chęć zbliżenia się.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza