Trwa ładowanie...

Spirulina – właściwości, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

 Katarzyna Kurek
Katarzyna Kurek 09.06.2023 16:16
Spirulinę można kupić w aptekach, czy sklepach ze zdrową żywnością
Spirulinę można kupić w aptekach, czy sklepach ze zdrową żywnością (Adobe Stock)

Spirulina to nazwa handlowa alg, które są potężnym źródłem składników odżywczych. Uważana jest za jeden z popularniejszych suplementów pochodzenia naturalnego. Jej potencjał w leczeniu problemów zdrowotnych wciąż stanowi przedmiot wielu badań. Jakie właściwości ma spirulina? Jak ją jeść?

spis treści

1. Co to jest spirulina?

Spirulina (Arthrospira) to alga o zielono-niebieskiej barwie, która naturalnie występuje w wodach bogatych w minerały. Jest rodzajem swobodnie pływających sinic z rzędu Oscillatoriales. Z uwagi na jej duże zdolności syntetyzowania wysokiej jakości skoncentrowanej żywności, nazywana jest „żywnością jutra”.

Spirulina ma długą historię zastosowania. Wykorzystywano ją już w medycynie ludowej w czasach Azteków. Obecnie znajduje zastosowanie w przemyśle kosmetycznym, spożywczym i farmaceutycznym. Jednak ze względu na dużą wartość odżywczą, wykorzystuje się ją przede wszystkim na potrzeby suplementacji.

2. Właściwości spiruliny

Zobacz film: "Spirulina. Najnowsze odkrycie w kosmetologii"

Spirulina jest bardzo bogata w wysokowartościowe białko. Ponadto jest też cennym źródłem m.in. witamin (A, C, D, E, witamin z grupy B), kwasu foliowego, kwasu linolenowego, bioflawonoidów, magnezu, potasu, czy żelaza.

Jakie właściwości ma spirulina? Do jej najważniejszych korzyści zalicza się:

  • działanie przeciwzapalne,
  • właściwości przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne,
  • aktywność przeciwgrzybiczą,
  • działanie przeciwzakrzepowe, przeciwnadciśnieniowe,
  • działanie antyoksydacyjne,
  • właściwości alkalizujące, wsparcie w usuwaniu toksyn,
  • właściwości przyspieszające utratę tkanki tłuszczowej,
  • łagodzenie objawów alergii,
  • wsparcie układu odpornościowego.

3. Spirulina – wskazania

Dla kogo spirulina? Spirulina polecana jest często osobom, które chcą uzupełnić dietę w witaminy, minerały i składniki odżywcze. Z uwagi na dużą zawartość białka jest popularna także wśród osób aktywnych fizycznie, dbających o zdrowie, wegan lub wegetarian.

Często poleca się ją także alergikom, nałogowym palaczom, osobom pragnącym oczyścić organizm, zmagającym się z nadwagą, w walce z wirusami i w stanach zapalnych. Sprawdza się także w naprawie flory bakteryjnej jelit.

Spirulinę zaleca się włączyć do diety po konsultacji z lekarzem.

4. Spirulina – przeciwwskazania

Nie zaleca się przyjmować spiruliny w następujących przypadkach:

5. Dawkowanie spiruliny

Jak jeść spirulinę? Spirulina jest najczęściej sprzedawana w formie proszku, kapsułek, czy tabletek. Spirulinę w tabletkach należy stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Nie należy przekraczać zalecanej dawki, gdyż mogą wystąpić działania niepożądane, zwłaszcza ze strony przewodu pokarmowego.

Spirulinę w proszku należy przyjmować także według wskazań producenta. Zwykle stosuje się od pół do jednej łyżeczki proszku dziennie. Spirulinę w tej postaci można dodawać do posiłków, jogurtów, wody, innych płynów, czy koktajli.

6. Gdzie kupić spirulinę?

Spirulinę można kupić w aptekach, czy sklepach ze zdrową żywnością, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych. Produkt dostępny jest także w niektórych supermarketach.

Jaką spirulinę wybrać? Najlepiej wybierać produkty z dobrym składem (100 proc. spiruliny) z certyfikatem ekologicznym.

Chlorella czy spirulina?

Chlorella i spirulina są algami używanymi do podobnych celów. Jednak są między nimi pewne różnice. Najogólniej uważa się, że chlorella lepiej oczyszcza organizm, dlatego też polecana jest częściej do detoksykacji. Z kolei spirulina lepiej odżywia, więc sprawdza się dobrze do wzmacniania organizmu.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze