Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. Tomasz Makos

Sterylizacja chirurgiczna

Avatar placeholder
15.07.2021 15:30
Sterylizacja chirurgiczna
Sterylizacja chirurgiczna

Jeśli aktywna seksualnie kobieta nie chce zajść w ciążę, powinna wybrać jedną z metod antykoncepcji. Wachlarz możliwości jest tutaj szeroki. Należy pamiętać jednak, że żadna z metod nie chroni w 100% przed chorobami przenoszonymi drogą płciową oprócz wstrzemięźliwości. Farmakologiczne metody kontroli urodzeń polegają na utrudnieniu kontaktu męskiego nasienia z komórką jajową kobiety lub na niedopuszczeniu do implantacji zapłodnionego już jajeczka w macicy. Nie ma farmakologicznej metody, która daje 100% pewności i gwarancji, że nie dojdzie do zapłodnienia.

spis treści

1. Rodzaje sterylizacji chirurgicznej

Sterylizacja uważana jest za trwałą metodę zapobiegania ciąży. W niektórych wypadkach można ją odwrócić, ale operacja nie zawsze kończy się sukcesem. Sterylizacja jest przeznaczona dla osób, które nie planują posiadania dzieci w przyszłości. Poniżej kilka rodzajów sterylizacji.

  • Wazektomia
Zobacz film: "Jak wygląda postępowanie pooperacyjne?"

Wazektomia to forma sterylizacji wykonywana u mężczyzn, polegająca na przecięciu nasieniowodów. Nie dopuszcza ona do wytrysku nasienia. Wazektomię przeprowadza zwykle urolog lub chirurg. W znieczuleniu miejscowym wykonuje dwa nacięcia w mosznie, następnie przecina nasieniowód lub nasieniowody i zamyka ich końce. Po zabiegu mężczyzna może odczuwać tkliwość i mieć sińce w miejscu nacięcia. Wazektomia nie zakłóca zdolności mężczyzny do erekcji lub produkcji płynu ejakulacyjnego. Po zabiegu powinno się stosować dodatkową formę antykoncepcji, dopóki płyn nie będzie wolny od plemników. Zwykle trwa to 10-20 wytrysków. Wazektomia może być odwrócona, ale to drogi zabieg i nie zawsze kończy się sukcesem. Nie chroni też przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  • Podwiązanie jajowodów

Podwiązanie jajowodów przeprowadzane jest w znieczuleniu ogólnym lub miejscowym. Aby dotrzeć do jajowodów kobiety, lekarz może zrobić to za pomocą laparoskopii – wykonując małe nacięcia i przez nie wprowadzając urządzenie – lub wykonując nacięcie w dole brzucha. Gdy lekarz ma już do nich dostęp, są zamykane poprzez zastosowanie zacisków lub cięcia i wiązane lub przypalane. Zabieg trwa 10-45 minut. Skutki uboczne: zakażenia, krwawienia, reakcja alergiczna na znieczulenie. W wyniku podwiązania jajowodu/jajowodów jajeczko nie może przemieścić się do macicy i sperma nie ma z nim kontaktu. Zabieg nie powinien mieć jednak wpływu na cykl menstruacyjny kobiety. Podwiązanie jajowodów można odwrócić i to z większym sukcesem niż wazektomię u mężczyzn. Podwiązanie jajowodów nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  • Sterylizacja histeroskopowa

Sterylizacja histeroskopowa polega na umieszczeniu przez lekarza 4-centymetrowych zwojów w każdym jajowodzie kobiety przy pomocy histeroskopu wprowadzanego przez szyjkę macicy, macicę aż do jajowodów. W ciągu kilku miesięcy tkanka obrasta zwój, tworząc barierę dla jajeczka. Zabieg zajmuje ok. 30 minut i zwykle podawane jest znieczulenie miejscowe. Przez trzy miesiące po zabiegu kobieta musi stosować inne środki antykoncepcyjne, dopóki lekarz nie stwierdzi, że jajowody są całkowicie zablokowane. Zabieg zaliczany jest do trwałych sterylizacji. U 6% kobiet poddanych zabiegowi pojawiają się skutki uboczne. Sterylizacja histeroskopowa nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

  • Histerektomia

Histerektomia to amputacja macicy, a czasami także i jajników. Żadna kobieta po jej przeprowadzeniu nie może mieć już dzieci. Zabieg jest nieodwracalny. W niektórych chorobach (np. mięśniaki lub choroby nowotworowe) histerektomia może być jedynym skutecznym leczeniem.

Przed podjęciem decyzji o trwałej sterylizacji należy rozważyć wszystkie plusy i minusy. Najczęściej zabieg sterylizacji chirurgicznej wykonuje się u osób posiadających już potomstwo i w wieku powyżej 40 lat.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze