Suvardio - charakterystyka, wskazania, przeciwwskazania, działania niepożądane
Suvardio jest lekiem wskazanym dla pacjentów zmagających się z podwyższonym stężeniem cholesterolu w organizmie. Preparat wydawany jest na receptę i występuje w postaci tabletek powlekanych. Substancją czynną zawartą w preparacie Suvardio jest rozuwastatyna (wysępuje ona pod postacią soli wapniowej). Jakie są przeciwwskazania do stosowania? Jakie działania niepożądane może wywoływać ten lek?
1. Co to jest Suvardio?
Suvardio to lek przeznaczony do stosowania dosutnego, występujący w formie tabletek powlekanych. Środek farmaceutyczny stosuje się u pacjentów celem obniżenia stężenia lipidów (przede wszystkim cholesterolu) we krwi. W składzie leku znaleźć możemy substancję czynną o nazwie rozuwastatyna.
Rozuwastatyna jest lekiem hipolipemizującym należącym do grupy statyn, a mechanizm działania tej substancji skupia się na hamowaniu aktywności enzymu, który uczestniczy w procesie syntezy cholesterolu. Substancja ogranicza tę syntezę, a także stymuluje komórki wątrobowe do tego, by wychwytywały cząsteczki złego cholesterolu LDL. Efektem działania rozuwastatyny jest zmniejszenie stężenie cholesterolu LDL w organizmie pacjenta.
W sprzedaży dostępne są następujące warianty leku:
- Suvardio, 28 tabletek powlekanych, 5 miligramów substancji czynnej,
- Suvardio, 28 tabletek powlekanych, 10 miligramów substancji czynnej,
- Suvardio, 84 tabletki powlekane, 10 miligramów substancji czynnej,
- Suvardio, 28 tabletek powlekanych, 20 miligramów substancji czynnej,
- Suvardio, 84 tabletki powlekane, 20 miligramów substancji czynnej,
- Suvardio, 28 tabletek powlekanych, 40 miligramów substancji czynnej,
- Suvardio, 84 tabletki powlekane, 40 miligramów substancji czynnej.
Lek dostępny jest w aptekach stacjonarnych i internetowych za okazaniem recepty od lekarza.
Alarmujące statystyki dotyczące cholesterolu
Ponad 70% dorosłych Polaków ma zbyt wysoki poziom cholesterolu. Tylko jedna na trzy osoby stara się obniżyć ten poziom. Ciągle pokutuje przekonanie, że w sumie to jesteśmy zdrowi, a wysoki cholesterol nam nie zaszkodzi. Nie zdajemy sobie sprawy, że jest on cichym zabójcą. Latami potrafi odkładać się w wewnętrznych ścianach naczyń krwionośnych i początkowo może nie wywoływać żadnych objawów. Musimy sobie uzmysłowić, że profilaktyka może uratować nam nie tylko zdrowie, ale i życie.
2. Wskazania do stosowania leku Suvardio
Wskazaniem do stosowania leku Suvardio jest zbyt wysoki poziom cholesterolu lub trójglicerydów we krwi. Znajduje zastosowanie w leczeniu hipercholesterolemii pierwotnej, rodzinnej hipercholesterolemii heterozygotycznej u pacjentów dorosłych oraz u dzieci powyżej szóstego roku życia.
Dodatkowo, Suvardio może być zażywane przez pacjentów dotkniętych zaburzeniem stężenia lipidów oraz lipoprotein w osoczu krwi – dyslipidemią. Podawanie preparatu wskazane jest wówczas, gdy chory nie reaguje na dietę, a także inne metody leczenia niefarmakologicznego np. aktywność fizyczną.
Innym wskazaniem do stosowania tabletek powlekanych Suvardio jest profilaktyka zdarzeń sercowo-naczyniowych u pacjentów dotkniętych dużym ryzykiem zawału serca czy udaru mózgu.
3. Przeciwwskazania do stosowania
Wśród najpopularniejszych przeciwwskazań do stosowania leku Suvardio producent preparatu wymienia:
- uczulenie na rozuwastatynę lub na którykolwiek z pozostałych składników zawartych w leku,
- miopatię, czyli zespół objawów wynikających z uszkodzenia układu mięśniowego,
- ciężką niewydolność nerek lub inne choroby powodujące zaburzenia czynności tych narządów,
- stosowanie leków z cyklosporyną,
- ciążę,
- okres laktacji,
Preparat nie jest również wskazany dla kobiet w wieku rozrodczym, które nie korzystają ze skutecznych metod antykoncepcyjnych.
4. Działania niepożądane
Podobnie jak większość preparatów leczniczych, również Suvardio może powodować u niektórych pacjentów pewne działania niepożądane. Wśród najczęstszych skutków ubocznych warto wyróżnić:
- problemy żołądkowo-jelitowe (pacjenci mogą uskarżać się na nudności i wymioty, zatwardzenie, dolegliwości bólowe brzucha),
- dolegliwości bólowe głowy,
- zawroty głowy,
- zmęczenie,
- dolegliwości bólowe mięśni.
U osób dotkniętych wysokim czynnikiem ryzyka może wystąpić cukrzyca, świąd skóry, zaczerwienienie, uczulenie, pokrzywka. Rzadko występującymi działaniami niepożądanymi są: małopłytkowość, miopatia, stan zapalny mięśni, obrzęk Quinckego, nazywany również obrzękiem naczynioruchowym.
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.