Trwa ładowanie...

Światło słoneczne a rozkładanie się leku w organizmie

Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Karolinska wskazują, iż zdolność organizmu do rozkładania leków w dużej mierze uzależniona jest od stopnia wystawienia na promieniowanie słoneczne, a tym samym również od pory roku...

spis treści

1. Badanie rozkładania się leku w organizmie

Zespół badawczy przeprowadził analizę 70 000 danych od pacjentów, których monitorowano pod kątem poziomu składników aktywnych leku we krwi. Uczestnicy badania przyjmowali immunosupresanty stosowane w celu zapobiegania odrzutom przeszczepów. Próbki pobrane w miesiącach zimowych porównano z próbkami pobranymi w lecie.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

2. Poziom leku w organizmie a witamina D

Dokładne badania wykazały, iż stężenie leków immunosupresyjnych w organizmie jest różne dla różnych pór roku. Zauważono również bliski związek między zmianami stężenia leków w organizmie a zmianami stężenia witaminy D. Produkcja witaminy D w organizmie uzależniona jest bowiem od promieniowania słonecznego. Najwyższy poziom witaminy D u uczestników badania zanotowano w czasie, gdy poziom leków był najniższy. Wynika to z faktu, iż witamina D stymuluje produkcję enzymu CYP3A4, tym samym aktywując proces detoksykacji zachodzący w wątrobie. Enzym CYP3A4 odpowiada za rozkład leków immunosupresyjnych, dlatego też im więcej witaminy D, tym szybciej organizm rozkłada leki.

3. Pora roku a dawkowanie leków

Odkrycie szwedzkich naukowców wskazuje, że im szybciej organizm rozkłada lek, tym większa jego dawka jest potrzebna, aby osiągnąć właściwy efekt. Stopień wystawienia na działanie światła słonecznego może w wielu przypadkach tłumaczyć przyczyny niepowodzenia leczenia. Naukowcy dowiedli, iż dawkowanie leków może wymagać dostosowania do pory roku i stopnia nasłonecznienia.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza