Światło słoneczne a rozkładanie się leku w organizmie
Badania przeprowadzone przez naukowców z Instytutu Karolinska wskazują, iż zdolność organizmu do rozkładania leków w dużej mierze uzależniona jest od stopnia wystawienia na promieniowanie słoneczne, a tym samym również od pory roku...
1. Badanie rozkładania się leku w organizmie
Zespół badawczy przeprowadził analizę 70 000 danych od pacjentów, których monitorowano pod kątem poziomu składników aktywnych leku we krwi. Uczestnicy badania przyjmowali immunosupresanty stosowane w celu zapobiegania odrzutom przeszczepów. Próbki pobrane w miesiącach zimowych porównano z próbkami pobranymi w lecie.
2. Poziom leku w organizmie a witamina D
Dokładne badania wykazały, iż stężenie leków immunosupresyjnych w organizmie jest różne dla różnych pór roku. Zauważono również bliski związek między zmianami stężenia leków w organizmie a zmianami stężenia witaminy D. Produkcja witaminy D w organizmie uzależniona jest bowiem od promieniowania słonecznego. Najwyższy poziom witaminy D u uczestników badania zanotowano w czasie, gdy poziom leków był najniższy. Wynika to z faktu, iż witamina D stymuluje produkcję enzymu CYP3A4, tym samym aktywując proces detoksykacji zachodzący w wątrobie. Enzym CYP3A4 odpowiada za rozkład leków immunosupresyjnych, dlatego też im więcej witaminy D, tym szybciej organizm rozkłada leki.
3. Pora roku a dawkowanie leków
Odkrycie szwedzkich naukowców wskazuje, że im szybciej organizm rozkłada lek, tym większa jego dawka jest potrzebna, aby osiągnąć właściwy efekt. Stopień wystawienia na działanie światła słonecznego może w wielu przypadkach tłumaczyć przyczyny niepowodzenia leczenia. Naukowcy dowiedli, iż dawkowanie leków może wymagać dostosowania do pory roku i stopnia nasłonecznienia.
Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.