Leczenie świerzbu – objawy, przyczyny choroby, metody leczenia i profilaktyka

Larwy świerzbowca są bardzo małe i nie można dostrzec ich gołym okiem. Człowiek może jedynie odczuwać skutki bytowania na jego ciele pasożytów, gdy dostanie świerzbu. Jakie są objawy świerzbu? Jakie są najczęstsze przyczyny choroby? Jak wygląda leczenie świerzbu?

spis treści

1. Leczenie świerzbu - objawy

Świerzb wywoływany jest pasożyty świerzbowca ludzkiego. Pasożyty świerzbowca są tak małe, że nie można ich dostrzec gołym okiem. Człowiek odczuwa jedynie skutki świerzbowca i to właśnie one wymagają leczenia świerzbu. Pasożyt zagnieżdża się w naskórku, tworząc system kanalików i w nich samica świerzbowca składa jaja. Kiedy larwy świerzbowca wylęgną się z jaj, również drążą w naskórku tworząc kanaliki. Składane przez świerzbowca odchody powodują reakcję alergiczną, która jest niezwykle silna. Alergia objawia się wysypką i uciążliwym swędzeniem.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Pierwsze objawy świerzbu w postaci wysypki i świądu pojawiają się jednak około 3-4 tygodnie od zagnieżdżenia się pasożytów świerzbowca w ciele człowieka. Drapanie powoduje pojawienie się linii zwanych przeczosami, które są charakterystyczne dla świerzbu i są wskazaniem do rozpoczęcia leczenia. Niestety, konieczność drapania sprawia, że świerzb rozprzestrzenia się na zdrowe tkanki. Dzięki temu świerzb może objąć całe ciało z wyjątkiem twarzy.

Pasożyty świerzbowca najbardziej preferują miejsca ciepłe, takie jak przestrzenie między palcami, pachwiny, okolice narządów rodnych, linię pasa, pępek, a także miejsce pod piersiami.

Leczenie świerzbu pozwoli pozbyć się uczucia swędzenia
Leczenie świerzbu pozwoli pozbyć się uczucia swędzenia

2. Leczenie świerzbu - przyczyny choroby

Świerzb to choroba zakaźna, dlatego szybkie rozpoczęcie leczenia świerzbu jest tak istotne. Najczęściej do zarażenia świerzbem dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną świerzbowcem skórą, na przykład podczas kontaktu seksualnego lub mieszkając w jednym domu, zakładając ubrania chorej na świerzb osoby lub śpiąc w jej łóżku. Bardzo rzadko świerzbem można się zarazić podając rękę zakażonej świerzbowcem osobie. Duże ryzyko zachorowania na świerzb mają dzieci nieprzestrzegające zasad higieny intymnej lub bawiące się wspólnie z osobą zakażoną świerzbem. Pierwsze zmiany u najmłodszych obejmują dłonie i podeszwy stóp, przez co świerzb może utrudniać chodzenie. Dlatego też bardzo ważne jest szybkie rozpoczęcie leczenia świerzbu.

12 surowych produktów, które warto jeść dla pięknej skóry
12 surowych produktów, które warto jeść dla pięknej skóry [7 zdjęć]

Likopen to związek, któremu pomidor zawdzięcza swoją czerwoną barwę. To również substancja, która eliminuje...

zobacz galerię

3. Leczenie świerzbu - metody leczenia i profilaktyka

Leczenie świerzbu musi objąć wszystkich domowników. Przed rozpoczęciem leczenia świerzbu należy wyprać w wysokiej temperaturze wszystkie ubrania oraz pościel. Ważne jest również, aby porządnie wyczyścić wannę, umywalkę, sedes, naczynia i garnki, a także zabawki dla dzieci. Samo leczenie świerzbu polega najczęściej na samorowaniu ciała preparatkami z maścią siarkową, z permetryną. Preparaty te występują w postaci maści, żelu, a także nalewek. Chcąc zmniejszyć uporczywe drapanie, choremu przepisuje się leki przeciwhistaminowe. Sam preparat do smarowania powinien pozostać na skórze co najmniej osiem godzin, aby leczenie świerzbu było skuteczne. Korzystne jest więc nakładanie maści na świerzb na ciało na noc.

ZOBACZ TAKŻE:

Wśród domowych sposobów na leczenie świerzbu znajdują się okłady z octu, które nakłada się na zainfekowane świerzbowcem miejsca, kąpiel w olejkach z lawendy lub cynamonu, a także przemywanie swędzących miejsc naparami z ziół.

W leczeniu świerzbu istotna jest szybka diagnoza, gdyż rozdrapywane rany mogą doprowadzić do zakażenia bakteryjnego – gronkowce i paciorkowce. Dlatego, jeżeli zaobserwujemy niepokojące objawy, należy zgłosić się do dermatologa i jak najszybciej rozpocząć leczenie świerzbu.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy