Trwa ładowanie...

Świerzb – przyczyny, objawy, drogi zakażenia, leczenie

Świerzb jest chorobą zakaźną, która wbrew obiegowym opiniom nie powstaje z braku higieny, można zarazić się nim nawet mieszkając w sterylnych warunkach i dbając o siebie. Najwięcej zachorowań odnotowuje się jesienią, najbardziej narażone są osoby pracujące w dużych ludzkich skupiskach, jak np. przedszkole, szkoła.

Zobacz film: "Naturalne sposoby na pasożyty"

spis treści

Larwy świerzbowca są bardzo małe i nie można dostrzec ich gołym okiem. Człowiek może jedynie odczuwać skutki bytowania na jego ciele pasożytów, gdy dostanie świerzbu. Jakie są objawy świerzbu? Jakie są najczęstsze przyczyny choroby? Jak wygląda leczenie świerzbu?

1. Przyczyny świerzbu

Świerzb jest wywoływany przez pasożyta z gromady pajęczaków o nazwie świerzbowiec ludzki. Jest on bardzo niewielkich rozmiarów, około 0,3-0,4 mm, nie można więc dostrzec go gołym okiem. Bytuje w naskórku, ryjąc kanaliki i norki, w których samice składają jaja.

Po około 3-4 tygodniach z tych jaj wylęgają się larwy, drążąc także kanały i jamy, co powoduje nieznośny świąd skóry. Pasożyty te lubią miejsca ciepłe oraz ukryte, najczęściej można je znaleźć w pachwinach, pod piersiami, na linii pasa, między palcami rąk.

2. Objawy świerzbu

Świerzbowiec podczas swojego bytowania w organizmie człowieka pozostawia odchody, które powodują niezwykle silną reakcję alergiczną, co skutkuje głównie swędzącą wysypką.

Organizm zainfekowany tym pasożytem czuje przemożną potrzebę drapania, w skutek którego oprócz wspomnianej wyżej wysypki, na skórze pojawiają się charakterystyczne ślady po drapaniu, przeczosy.

Potrzeba drapania pojawia się głównie po gorącej kąpieli, po wejściu do domu z chłodnego dworu czy też w czasie snu, ponieważ ciepło działa na te pasożyty w sposób pobudzający.

Przez drapanie, zakażenie przenosi się również na zdrowe tkanki, po pewnym czasie może zająć niemal całe ciało, zostawiając wolne tylko okolice twarzy. Tylko 10 samic wystarczy, aby świąd rozprzestrzenił sie w organizmie człowieka.

2.1. Objawy u niemowląt, dzieci i osób starszych

Nieco odmienne są objawy świerzbu u niemowląt i małych dzieci. Na ich skórze powstają pęcherzyki, grudki i krosty, które można znaleźć na głowie, szyi, dłoniach, fałdach skórnych i podeszwach stóp. Zmiany te mogą być nadkażone bateriami, głównie w przypadku stóp i rąk.

U starszych nieco dzieci lokalizacja oraz objawy mogą być podobne jak u dorosłych. U starszych ludzi, oprócz miejsc wskazanych powyżej, może zostać zakażona owłosiona skóra głowy, łokcie, kolana i podeszwy stóp.

Leczenie świerzbu pozwoli pozbyć się uczucia swędzenia
Leczenie świerzbu pozwoli pozbyć się uczucia swędzenia

3. Jak dochodzi do zakażenia świerzbem

Świerzb to choroba zakaźna, dlatego szybkie rozpoczęcie leczenia świerzbu niezwykle istotne. Najczęściej do zarażenia świerzbem dochodzi poprzez bezpośredni kontakt z zainfekowaną świerzbowcem skórą, na przykład podczas kontaktu seksualnego lub mieszkając w jednym domu, zakładając ubrania chorej na świerzb osoby lub śpiąc w jej łóżku.

Bardzo rzadko świerzbem można się zarazić, podając rękę zakażonej świerzbowcem osobie. Duże ryzyko zachorowania na świerzb mają dzieci nieprzestrzegające zasad higieny intymnej lub bawiące się wspólnie z osobą zakażoną świerzbem.

Ze świerzbem powinna walczyć osoba zakażona, jak również wszystkie osoby mieszkające razem z nią. Przed rozpoczęciem leczenia, na 2-3 dni wcześniej, należy wyprać w wysokiej temperaturze (powyżej 50 stopni) pościel oraz wszystkie ubrania.

Dobrze jest także umyć wszystkie przedmioty codziennego użytku jak wanna, zlew, muszla klozetowa, garnki, naczynia oraz zabawki dziecka, jest to ważne, ponieważ na nich mogą pozostać jaja świerzbowca i po dotknięciu przez człowieka, znów mogłoby dojść do zakażenia.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

4. Leczenie świerzbowca

Świerzb jest dość trudno samemu zdiagnozować, ponieważ objawy są podobne do tych towarzyszących innym chorobom skóry. W skutek drapania się przez pacjenta, na skórze powstają rany, podatne na inne zakażenia, np. gronkowcem czy też paciorkowcem, co też może fałszować obraz.

W przypadku podejrzenia, że mogliśmy się zarazić, należy jak najszybciej udać się do specjalisty dermatologa, który po postawieniu właściwej diagnozy wdroży odpowiednie leczenie.

U dzieci powyżej drugiego roku życia oraz u osób dorosłych stosuje się do leczenia miejscowe środki przeciwświerzbowcowe - permetrynę, preparaty siarki, benzoesan benzylu, które powinny być nakładane równomiernie na obszar całego ciała, m.in. na przednią powierzchnię szyi, podeszwę stóp, kark i dłonie, omijając okolice głowy.

Podczas smarowania należy zwrócić szczególną uwagę na okolice narządów płciowych i pośladki, a także na przestrzenie międzypalcowe stóp i rąk, nadgarstki, łokcie i doły pachowe. U niemowląt oraz małych dzieci włączamy do leczenia również skórę twarzy, głowę oraz uszy.

Najlepiej jest nakładać maści w godzinach wieczornych, po uprzedniej kąpieli. Preparaty te powinny pozostać na skórze co najmniej osiem godzin, aby leczenie przyniosło pożądane efekty.

Aby zmniejszyć uporczywy świąd przepisuje się również leki antyhistaminowe. W sytuacji, kiedy dojdzie do zakażeń bakteryjnych, lekarz może zlecić stosowanie miejscowych lub doustnych antybiotyków.

Najważniejsze jest, aby terapia była podjęta najszybciej jak jest to możliwe, pozwala to na szybki powrót do zdrowia.

ZOBACZ TAKŻE:

4.1. Domowe sposoby

Wśród domowych sposobów na leczenie świerzbu znajdują się:

  • okłady z octu, które nakłada się na zainfekowane świerzbowcem miejsca,
  • kąpiel w olejkach z lawendy, cynamonu, lub herbacianym,
  • wyżej wspomniane olejki można wymieszać z wodą i miodem i smarować tym preparatem zakażone miejsca,
  • przemywanie swędzących miejsc naparami z ziół, takich jak tymianek, kminek zwyczajny, wrotycz, czy też babka wąskolistna.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.