Trwa ładowanie...

Szczepionka przeciw ospie w dwóch dawkach

„Journal of Infectious Diseases” opublikuje w lutym wyniki badań naukowców z Uniwersytetu Yale, dotyczące skuteczności szczepień przeciwko ospie. Wynika z nich, iż podwójne szczepienie znacznie skuteczniej chroni przed ospą niż jedna dawka szczepionki.

Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

spis treści

1. Dotychczasowe szczepienia przeciw ospie

Od 1995 roku obowiązuje program szczepień przeciw ospie wietrznej, zgodnie z którym dziecku między 1 a 13 rokiem życia podaje się jednorazową szczepionkę. Okazało się jednak, że wiele dzieci zapada na ospę nawet mimo szczepionki, co sugeruje, że szczepionka w jednej dawce nie jest wystarczająco skuteczna. W związku z tym uczeni postanowili sprawdzić efektywność szczepionki w dwóch dawkach.

2. Badanie podwójnej szczepionki

Badanie objęło wszystkie dzieci powyżej 4 roku życia mieszkające w stanie Connecticut, które zachorowały na ospę wietrzną między lipcem 2006 roku, a styczniem 2010 roku. Odnotowano 71 przypadków ospy, z których aż 93% stanowiły zachorowania u dzieci poddanych szczepieniu jedną dawką. Pozostałe 5 przypadków (7%) stanowiły zachorowania u dzieci, które w ogóle nie zostały zaszczepione. Z badań wynika, iż skuteczność pojedynczej dawki szczepionki wynosi 86%, podczas gdy program dwudawkowy chroni przed ospą w 98,3%.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.