Trwa ładowanie...

Ojciec ma dziwny, ale skuteczny sposób na usunięcie kleszcza z twarzy synka

Lekarze przestrzegają, że kleszcza powinno usuwać się za pomocą wąskich szczypców, chwytając go jak najbliżej skóry. Przypominają również, że nie powinno się wykonywać obrotowych ruchów, które grożą zmiażdżeniem, a nawet oderwaniem tułowia kleszcze. Niektórzy rodzice mają jednak swoje sposoby na usunięcie kleszcza, ale czy bezpieczne?

Zobacz film: "Uwaga na kleszcze i boreliozę"

1. Usuwanie kleszcza

Sezon na klaszcze trwa. Niektórzy rodzice posiadają już swoją własną taktykę na pozbycie się pajęczaka. Zobaczcie film i to, w jaki sposób ojciec rozprawia się z niebezpiecznym kleszczem wbitym w twarz synka.

- Sposób wyjmowania kleszcza przedstawiony na filmie jest niezły, a raczej byłby gdyby nitka była poprowadzona dookoła aparatu gębowego kleszcza, a nie w poprzek pajęczaka. Dodatkowo, kleszcza najlepiej usuwać szybko. Tutaj trochę to trwa. Zalecałabym jednak pęsetę lub np. kleszczkartę. W aptekach dostępne jest "lasso na kleszcze". Nitka w filmiku to wariacja na ten temat, jeśli mogę się tak wyrazić. W sposob przedstawiony na filmie można kleszcza uszkodzić i spowodować mechaniczne wyciśnięcie zawartości kleszcza do rany - komentuje nagranie dr Marta Supergan-Marwicz, która jest rownież redaktorem fanpage'a "Za-kleszcz-ona Polska".

Bardzo ważne jest, aby po każdym usunięciu kleszcza udać się do lekarza, który oceni czy pacjentowi nie grożą powikłania (np. borelioza). Należy pamiętać też o tym, że miejsca tego nie wolno drapać, smarować tłustymi substancjami, alkoholem czy przypalać. W takich sytuacjach kleszcz wydala z siebie zwiększoną ilość zakaźnych substancji.

Zobacz także:

Nieprawidłowe wyjmowanie kleszcza to również wyciąganie go palcami, zgniatanie i wyciskanie.

Jak uniknąć ukąszenia? W miejscach, w których istnieje prawdopodobieństwo występowania kleszczy, najlepiej założyć ubrania, które nie odsłaniają ciała, a także pamiętać o nakryciu głowy. Po powrocie do domu koniecznie należy dokładnie sprawdzić swoją skórę w poszukiwaniu kleszcza.

Obecnie w aptekach pojawiły się specjalne pincety, które zapewniają bezpieczeństwo przy pozbywaniu się kleszcza. Można również zakupić specjalne żele i płyny odstraszające. Jeśli ktoś takiego zabiegu nie chce wykonywać sam, powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który usunie pajęczaka.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.