Ojciec ma dziwny, ale skuteczny sposób na usunięcie kleszcza z twarzy synka
Lekarze przestrzegają, że kleszcza powinno usuwać się za pomocą wąskich szczypców, chwytając go jak najbliżej skóry. Przypominają również, że nie powinno się wykonywać obrotowych ruchów, które grożą zmiażdżeniem, a nawet oderwaniem tułowia kleszcze. Niektórzy rodzice mają jednak swoje sposoby na usunięcie kleszcza, ale czy bezpieczne?
Zobacz film: "Uwaga na kleszcze i boreliozę"
1. Usuwanie kleszcza
Sezon na klaszcze trwa. Niektórzy rodzice posiadają już swoją własną taktykę na pozbycie się pajęczaka. Zobaczcie film i to, w jaki sposób ojciec rozprawia się z niebezpiecznym kleszczem wbitym w twarz synka.
- Sposób wyjmowania kleszcza przedstawiony na filmie jest niezły, a raczej byłby gdyby nitka była poprowadzona dookoła aparatu gębowego kleszcza, a nie w poprzek pajęczaka. Dodatkowo, kleszcza najlepiej usuwać szybko. Tutaj trochę to trwa. Zalecałabym jednak pęsetę lub np. kleszczkartę. W aptekach dostępne jest "lasso na kleszcze". Nitka w filmiku to wariacja na ten temat, jeśli mogę się tak wyrazić. W sposob przedstawiony na filmie można kleszcza uszkodzić i spowodować mechaniczne wyciśnięcie zawartości kleszcza do rany - komentuje nagranie dr Marta Supergan-Marwicz, która jest rownież redaktorem fanpage'a "Za-kleszcz-ona Polska".
Bardzo ważne jest, aby po każdym usunięciu kleszcza udać się do lekarza, który oceni czy pacjentowi nie grożą powikłania (np. borelioza). Należy pamiętać też o tym, że miejsca tego nie wolno drapać, smarować tłustymi substancjami, alkoholem czy przypalać. W takich sytuacjach kleszcz wydala z siebie zwiększoną ilość zakaźnych substancji.
Zobacz także:
Nieprawidłowe wyjmowanie kleszcza to również wyciąganie go palcami, zgniatanie i wyciskanie.
Jak uniknąć ukąszenia? W miejscach, w których istnieje prawdopodobieństwo występowania kleszczy, najlepiej założyć ubrania, które nie odsłaniają ciała, a także pamiętać o nakryciu głowy. Po powrocie do domu koniecznie należy dokładnie sprawdzić swoją skórę w poszukiwaniu kleszcza.
Obecnie w aptekach pojawiły się specjalne pincety, które zapewniają bezpieczeństwo przy pozbywaniu się kleszcza. Można również zakupić specjalne żele i płyny odstraszające. Jeśli ktoś takiego zabiegu nie chce wykonywać sam, powinien zgłosić się jak najszybciej do lekarza, który usunie pajęczaka.
Komentarze