Trwa ładowanie...

Tabaka - tytoń po staropolsku, szisza

Najbardziej popularnym sposobem zażywania tytoniu jest jego palenie w postaci papierosów. Każdy wie, jakie są skutki palenia papierosów, że powodują raka płuc oraz masę innych przykrych dolegliwości. Ale tytoń można zażywać nie tylko w takiej formie, na rynku dostępne są jeszcze tabaka i fajka wodna, czyli szisza.

Zobacz film: "Dym tytoniowy to największy wróg płuc"

spis treści

1. Tabaka - tytoń po staroposku

Tabaka do Europy zawitała dzięki wyprawom Krzysztofa Kolumba, podczas których zakonnik Romana Pane opisał zwyczaj wciągania brązowego proszku przez Indian. Do Polski tabaka dotarła dopiero w XVII wieku wraz z kupcami ze Szwecji, Niemiec i Włoch. Początkowo był to zwyczaj chłopski i mieszczański, dopiero potem dotarł on do szlachty.

Tabaka to sproszkowany tytoń, który najczęściej jest wdychany. W dawnych czasach tabakę uważano za świetny lek na ból głowy, bóle zębów, katar, liszaje, zaparcia, migreny, owrzodzenia, ślepotę, odmrożenia, podagrę, wady serca, czyraki, problemy z dziąsłami, a nawet na "wściekłość macicy". Jednym słowem, uważano ją za lek na całe zło świata.

Produkty, które oczyszczą organizm z nikotyny
Produkty, które oczyszczą organizm z nikotyny [7 zdjęć]

Nikotyna jest stymulantem, który może blokować prawidłowe działanie komórek nerwowych i mięśniowych....

zobacz galerię

Obecnie podejście do tabaki uległo zmianie. Zawiera ona nikotynę, więc częste jej zażywanie może doprowadzić do uzależnienia psychicznego, jak i fizycznego. Według WHO nie zwiększa ona jednak prawdopodobieństwa zachorowania na raka. Może za to powodować wysuszanie błony śluzowej nosa, co prowadzi do podrażnień i krwotoków.

2. Tabaka - szisza

Szisza, podobnie jak tabaka, również znana jest od wielu lat. Jednak jej pochodzenie przypisuje się Persji (obecnie terytorium Iranu). Palenie fajki wodnej w powszechnym mniemaniu jest zdrowsze niż zwykłych papierosów z uwagi na filtr wodny wyłapujący trujące substancje. Jednak nie jest to do końca prawda. U palaczy fajek wodnych wykryto podwyższone stężenie produktów rozpadu benzenu, który jest bardzo toksyczny.

Stężenie tlenku węgla również jest podwyższone u miłośników sziszy. Tlenek węgla łączy się z hemoglobiną, uniemożliwiając jej transport tlenu, co prowadzi do niedotlenienia organizmu. Poza tym korzystanie z jednego ustnika podczas spotkania ze znajomymi lub niedokładna jego dezynfekcja zwiększa ryzyko zachorowania na gruźlicę czy opryszczkę.

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Dlatego bardzo ważne jest przestrzeganie zasad higieny lub zakup własnego zestawu. Najtańszy kosztuje około 30 zł. Do wyboru mamy tytonie zwykłe i aromatyzowane, np. o smaku truskawkowym czy cynamonowym.

Zarówno tabaka, jak i szisza, są ogólnie dostępne na polskim rynku. Są pewną alternatywa dla zwykłych papierosów. Musimy jednak pamiętać, iż nikotyna obecna w tytoniu uzależnia tak samo, obojętnie, czy jest palona, czy wdychana.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.