Tak wygląda rak skóry. Pokazała zdjęcia
Rak skóry to niezwykle przebiegła choroba, którą w wielu przypadkach trudno rozpoznać. Przekonała się o tym mieszkanka Australii, która lubiła się opalać i robiła to często, pomimo swojej jasnej karnacji. Jej historia może być teraz ostrzeżeniem dla wielu osób spędzających czas na pełnym słońcu.
1. Wpływ słońca na skórę
Słońce, a konkretnie promieniowanie UV zwiększa ryzyko rozwoju aż trzech nowotworów złośliwych skóry - czerniaka, raka płaskonabłonkowego i podstawnokomórkowego. Z tego względu szczególnie w okresie letnim niezwykle istotne jest codzienne stosowanie ochrony przeciwsłonecznej.
Diagnozę nowotworu skóry w Polsce co roku otrzymuje coraz więcej osób (zachorowalność wzrasta o około 10 proc.). Warto regularnie wykonywać badania zmian skórnych i pamiętać, że słońce może okazać się naprawdę groźne.
2. Pierwszy objaw
New York Post przedstawił historię 48-letniej kobiety, u której na przestrzeni kilku lat rozpoznano aż trzy nowotwory - czerniaka, raka podstawnokomórkowego i płaskonabłonkowego).
Obecnie Melissa Lewis opowiada o swoich doświadczeniach na TikToku, przestrzegając przed opalaniem. Kobieta walczy z rakiem od 2009 roku, nieustannie zmaga się z dolegliwościami bólowymi i wieloma kompleksami spowodowanymi zmianami skórnymi na twarzy.
Pierwszy objaw? Jak sama przyznała - nie był to pieprzyk czy zmiana skórna, a jedynie delikatnie łuszcząca się skóra w okolicy nosa.
@lissylewisog #skincancer #skincancerawareness #skincancercheck #beauty #foryoupage #foryou #photodynamictherapy #melanoma #scc #bcc #ninawines#australiansun #tan #lookafteryourself #notworthit #pain #ouch #burn @DermDoctor | Dr. Shah ♬ original sound - Melissa Lewis🌞
Niedawno Melissa opublikowała wideo, na którym widać na jej twarzy efekty zabiegu terapii fotodynamicznej laserem z użyciem dwutlenkiem węgla. Jej skóra ma intensywny czerwony kolor i jest pokryta pęcherzami.
3. Skutki zabiegu
Kobieta musi poddawać się takiej terapii raz do roku, by unieszkodliwić komórki rakowe. Niestety ma ona skutki uboczne, między innymi widoczne pogorszenie stanu cery. Melissa porównuje zabieg do drapania skóry papierem ściernym.
Regularnie powtarza, że żałuje, że nie wiedziała o negatywnych skutkach opalania kilkadziesiąt lat temu. Obecnie jest świadoma, że niezwykle istotne jest dbanie o swoją skórę, szczególnie pod względem ochrony przeciwsłonecznej.
Paula Jakubasik, dziennikarka Wirtualnej Polski
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.