Trwa ładowanie...

Tatuażysta bez ręki - pierwsza proteza do robienia tatuażu

 Anna Krzpiet
14.07.2016 13:26
Tatuażysta bez ręki - pierwsza proteza do robienia tatuażu
Tatuażysta bez ręki - pierwsza proteza do robienia tatuażu (Facebook)

Proteza ręki to element, który zastępuje kończynę górną. Przyczyną są wady wrodzone lub amputacje, na przykład po wypadku lub chorobie. XXI wiek zaskakuje nas nowymi, spersonalizowanymi rozwiązaniami, nawet w dziedzinie protetyki.

1. Spersonalizowana proteza

Obecnie wiele osób ma tatuaże, a każdy z nich jest wyjątkowy i niepowtarzalny. Istnieją jednak takie tatuaże, które wyróżniają się na tle wszelkich indywidualności.

Są wyjątkowe, nie przez swą formę wizualną, lecz dzięki niezwykłemu wykonawcy. Jednym z takich wykonawców jest Sheitan Tenet. Czemu? Ponieważ tatuator nie robi swoich prac „ręcznie”. Tworzy je przy pomocy protezy ręki.

Tenet /Facebook
Tenet /Facebook
Zobacz film: "Dlaczego warto wykonywać badania profilaktyczne?"

A co jeszcze bardziej zadziwia? Jest to pierwsza na świecie proteza ręki stworzona specjalnie do tatuowania. Jak widać utrata kończyny nie musi kończyć się rezygnacją z wcześniej wykonywanych czynności i prac.

Sheitan Tenet, tatuator z Lyon we Francji jest tego idealnym przykładem. Mężczyzna 22 lata temu stracił część swojej ręki, dokładniej prawe przedramię. Oznaczało to dla niego koniec wykonywania zawodu tatuatora.

Tenet / Facebook
Tenet / Facebook

2. Sztuka i technika

Na swojej drodze spotkał jednak artystę i inżyniera Jean’a Louis’a Gonzalesa, który zmodyfikował istniejącą już protezę. Do zwykłej protezy artysta dodał elementy i części z wymontowanej nagrywarki audio, maszyny do szycia, maszyny do pisania, manometra i różnych przewodów.

Niedawno Tenet dał pierwszy pokaz możliwości swojej protezy na konwencie tatuażu Motor Show 8 w Devézieux we Francji. Na razie proteza jest jeszcze niedopracowana. Artysta i tatuator podjęli jednak wyzywanie, by stworzyć idealną protezę umożliwiająca sprawne wykonywanie tatuaży.

Tenet / Facebook
Tenet / Facebook

Pomysł wyszedł od Gonzalesa, który chciał to potraktować jako czystą sztukę, coś w rodzaju rzeźby kinetycznej. Lekkość i prostota były kluczowe w budowie, ponieważ to bardzo ważne w pracy tatuatora, który nieustannie ma styczność z ludzkim ciałem. Zbyt duża waga protezy mogłaby spowodować utrudnienia w wykonywaniu rysunków, a także mniejszą precyzję w tworzeniu wzorów.

  • To, co zaczęło się, jako rzeźba jest teraz czymś co mogę użyć. Ja i Gonzal po prostu musieliśmy stworzyć narzędzie, które jest lepsze od ręki – mówi Tenet.

Proteza jest wciąż udoskonalana. Tenet i Gonzales mają nadzieję, że niebawem spełni się ich wizja stworzenia narzędzia idealnego.

Efekty pracy można zobaczyć na poniższym filmie.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze