Trwa ładowanie...

Te leki będą mniej dostępne

147 produktów medycznych znalazło się na liście produktów zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Polski. Opublikowało ją na swoich stronach internetowych Ministerstwo Zdrowia. Wśród preparatów znajdują się m.in. szczepionki.

Wykaz produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych Ministerstwo Zdrowia opublikowało w specjalnym obwieszczeniu. Wśród nich są szczepionki Infanrix, Infanrix Hexa (szczepionki przeciwko błonicy, tężcowi, krztuścowi, polio i Haemophilus influenzae typu B) i insulina.

Zagrożone brakiem dostępności są także takie leki jak: Pulmicort, Berodual N (leki stosowane u pacjentów z astmą oskrzelową), Clexane (wykorzystywany w profilaktyce żylnej choroby zatorowej) czy Flixotide (lek dla pacjentów z astmą łagodną),a  także Dalacin (popularny antybiotyk stosowanych m.in przy problemach skórnych).

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"

Główny Inspektorat Farmaceutyczny jednak uspokaja.

  • To, że te leki zostały wciągnięte na listę specyfików zagrożonych brakiem dostępności wcale nie oznacza, że faktycznie znikną z aptek - mówi Paweł Trzciński, rzecznik prasowy GIF. I dodaje, że powody wpisania medykamentów do obwieszczenia mogą być różne.

  • W jednym przypadku będzie to nielegalny wywóz tanich u nas leków za granicę i handel nimi, w innym specyfika dystrybucji, jaką prowadzi dana firma farmaceutyczna lub niechęć niektórych aptek do inwestycji w drogie leki - tłumaczy Trzciński.

Inaczej wygląda sprawa ze szczepionkami Infanrix i Infanrix Hexa. O ich deficycie w aptekach i hurtowniach farmaceutycznych mówi się już od dłuższego czasu. - Z tego co wiem, wystąpił tutaj problem z produkcją, pojawiły się pewne zanieczyszczenia, zapewne dlatego producent nie dostarcza na polski rynek takiej ilości produktu, jaka byłaby oczekiwana - komentuje Trzciński.

Zobacz pełną listę leków zagrożonych brakiem dostępności w obwieszczeniu Ministerstwa Zdrowia.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Te leki będą mniej dostępne
Te leki będą mniej dostępne (Źródło: 123RF)
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Pomocni lekarze
    Szukaj innego lekarza