Przejdź na WP

Torbiel Bakera – charakterystyka, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Torbiel Bakera inaczej torbiel podkolanowa to nic innego jak guzek pod kolanem z tyłu nogi, który najczęściej występuje u osób z nadwagą lub u sportowców. Dochodzi do tego przez nagromadzenie się płynu w dole podkolanowym. Leczenie torbieli Bakera polega na biopsji lub wykonaniu artroskopii.

Zobacz film: "Metody minimalizowania dolegliwości stawowych"

spis treści

1. Torbiel Bakera – charakterystyka

Torbiel Bakera określana także cystą to niefizjologicznie powiększony obszar wypełniony płynem, który przypomina guzek. Nie jest to zmiana rakowa a jej najczęstsze umiejscowienie znajduje się pomiędzy głową przyśrodkową mięśnia brzuchatego a mięśniem półbłoniastym. Staw kolanowy jest największym stawem w organizmie człowieka, dlatego często dochodzi w nim do zmian patologicznych. Jeśli dochodzi do nadprodukcji płynu stawowego to wzrasta ciśnienie wewnątrz stawu i ogranicza to ruchy zgięcia. Torbiel Bakera najczęściej występuje u dzieci w wieku od 4 do 7 lat oraz u osób dorosłych w wieku od 35 do 70 roku życia. Szybka i prawidłowa diagnoza może uchronić przed zaawansowanymi zmianami, które da się usunąć tylko operacyjnie.

Torbiel Bakera to guzek z tyłu pod kolanem, który występuje najczęściej u sportowców
Torbiel Bakera to guzek z tyłu pod kolanem, który występuje najczęściej u sportowców

2. Torbiel Bakera – przyczyny powstawania

Przyczyny powstawania torbieli Bakera nie są do końca znane, ale istnieje wiele czynników ryzyka. Na rozwój torbieli Bakera narażeni są sportowcy, ponieważ torbiel może powstać w skutek przeciążenia lub urazu stawu kolanowego. Osoby z nadwagą i otyłością także są narażone na powstanie torbieli Bakera. Prawdopodobieństwa występowania jest wysokie także u osób z: chorobami stawów, stanami zapalnymi stawu kolanowego, przepukliną.

Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów
Poznaj proste sposoby na zachowanie zdrowia swoich stawów [10 zdjęć]

Na dobrą kondycję naszych stawów działa regularna, umiarkowana aktywność fizyczna. Korzystne jest również...

zobacz galerię

3. Torbiel Bakera – objawy

Jeśli zauważysz, guzek pod kolanem, ból nasilający się podczas chodzenia, obrzęk kończyny, zaczerwienienie i ocieplenie skóry w miejscu zmiany, utrudnianie w zginaniu, gorączka. Czasami dochodzi do drętwienia łydki, jeśli torbiel Bakera jest zbyt duża. Może się tak dziać po pęknięciu i wylaniu się zawartości torbieli do tkanek.

Zobacz także:

4. Torbiel Bakera – diagnoza i leczenie

Aby postawić diagnozę torbieli Bakera zazwyczaj wystarczy wywiad z pacjentem, a w przypadku wątpliwości wykonywane jest badanie USG. Kiedy torbiel Bakera jest niewielka i nie pojawiają się dolegliwości bólowe a także występuje prawidłowa ruchomość, należy odciążyć staw kolanowy oraz ograniczyć wysiłek fizyczny. Stosuje się także zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże. W zaawansowanym stadium torbieli Bakera konieczne jest nakłucie torbieli oraz odessanie płynu, czyli tak zwana punkcja. Wstrzykuje się także środek sterydowy, który łagodzi stan zapalny. Jeśli żadne leczenie nie przyniesie rezultatów, lekarz może wykonać artroskopię kolana, czyli usunięcie torbieli. Zabieg wykonywany jest w znieczuleniu ogólnym a hospitalizacja trwa 1 lub 2 dni. W przypadku tego zabiegu w prawie 30% pacjentów doświadcza nawrotu torbieli Bakera.

Następny artykuł: Torbiel na nerce

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy