Trwa ładowanie...

Trafiła do więzienia za pisanie o pandemii. Zwrot w sprawie Chinki

Avatar placeholder
14.05.2024 11:21
Ujawniła prawdę o pandemii. Teraz ma wyjść z więzienia
Ujawniła prawdę o pandemii. Teraz ma wyjść z więzienia (Getty Images)

Chińska dziennikarka skończyła właśnie odbywać karę czterech lat pozbawienia wolności za informowanie o pierwszych stadiach pandemii w Wuhan. Jej bliscy uważają jednak, że nadal jest prześladowana przez władzę.

spis treści

1. Dziennikarka uwięziona za pisanie o koronawirusie

Dziennikarka Zhang Zhan relacjonowała wybuch pandemii COVID-19 w Wuhan w 2020 roku, ujawniając zupełne załamanie "opuszczonego" miasta z przepełnionymi szpitalami. Jej materiały przyciągnęły zainteresowanie całego świata po tym, jak pandemia zaczęła się błyskawicznie rozprzestrzeniać po kolejnych krajach i kontynentach. Już w maju 2020 została zatrzymana, a następnie w grudniu skazana na cztery lata więzienia za rzekome "wszczynanie kłótni".

W obronie dziennikarki wielokrotnie występowały międzynarodowe organizacje, a nawet rząd amerykański, argumentując, że została ona skazana na podstawie fikcyjnych zarzutów. Mimo interwencji Zhan odbywała karę przez ostatnie trzy lata – aż do teraz, kiedy pojawiły się nowe doniesienia w tej sprawie.

2. Chińska dziennikarka na wolności?

Zobacz film: "Mieczysław Opałka, polski "pacjent zero" gościem WP"

Chociaż z dokumentów złożonych w sprawie Zhan przez jedną z organizacji praw człowieka wynika, że miała ona opuścić więzienie w ten poniedziałek, jej prawnik nie może potwierdzić tej informacji, jak podaje agencja Reutera. Tematu unika także rzecznik chińskiego ministerstwa spraw zagranicznych Wang Wenbin, który na konferencji prasowej powiedział prasie, że “nie ma nowych informacji w tej sprawie”.

Zdaniem jednej z obrończyń dziennikarki, Jane Wang (mieszkającej na co dzień w Wielkiej Brytanii), zarówno ona, jak i jej rodzina przebywają pod stałą kontrolą władz, które zabraniają im kontaktować się z mediami. Wang podkreśla, że jest to niedopuszczalne, że, nawet po zwolnieniu z więzienia, obywatele Chin są w dalszym ciągu pozbawieni podstawowych praw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze