„Tramwaj zwany Pożądaniem” znów rozrusza Warszawę
1. Warszawa, 17 maja 2018 r. – W piątek 18 maja po raz siódmy z rzędu ulicami Warszawy przejadą autobusy zwane pożądaniem w ramach ogólnopolskiej kampanii pn. ''Tramwaj zwany Pożądaniem'' organizowanej przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny IFMSA-Poland.
Działania w ramach kampanii obejmą w tym roku 13 największych polskich miast, co daje łącznie aż 17 pojedynczych akcji! Kampania edukująca młodzież w obszarze HIV odniosła wielki sukces w poprzednich latach, a organizatorzy tegorocznej edycji zapowiadają, że będzie miała jeszcze większy rozmach niż wcześniej. Akcja sfinansowana została ze środków przyznanych IFMSA-Poland w konkursie Pozytywnie Otwarci, a ufundowanych przez Gilead Sciences Poland.
Kampania rozpoczęła się w tym roku niestandardowo: 6 maja w Lublinie na terenie, na którym odbywają się Medykalia stanął specjalny namiot IFMSA-Poland. 12 maja autobus zwany pożądaniem przejechał ulicami Wrocławia. W pozostałych 11 miastach, które biorą udział w projekcie, czyli w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Szczecinie, Warszawie i Zielonej Górze również pojadą specjalnie wynajęte do tego celu tramwaje oraz autobusy zwane pożądaniem.
W wybrane wieczory maja i czerwca oraz na przełomie listopada i grudnia przez kilka godzin jeździć będą na trasach wokół najbardziej popularnych klubów nocnych i miejsc, gdzie odbywają się studenckie wydarzenia, jak np. Juwenalia.
Jazdę tymi niecodziennymi środkami transportu umilać będą najlepsi DJ’e oraz członkowie IFMSA-Poland w roli edukatorów. W tramwajach i autobusach zwanych pożądaniem przeszkoleni wcześniej studenci medycyny udzielać będą informacji dotyczących dróg przenoszenia się HIV oraz profilaktyki wirusa, a także poinformują pasażerów o tym, gdzie można bezpłatnie i anonimowo wykonać test w kierunku zakażenia. Dodatkowo, w każdym takim tramwaju i autobusie usytuowane zostaną stanowiska z materiałami edukacyjnymi oraz prezerwatywami.
Celem kampanii, która już na stałe wpisała się w krajobraz polskich inicjatyw z obszaru walki z AIDS, jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na kwestie związane ze zdrowiem reprodukcyjnym oraz edukacja z zakresu profilaktyki zakażeń przenoszonych drogą płciową, a w szczególności zakażeń HIV. To niezwykle istotne, ponieważ w Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba osób seropozytywnych. Wykrywamy też coraz więcej nowych zakażeń.
''W ubiegłym roku zanotowano 1069 nowych zakażeń HIV wśród osób w wieku 20 -39, co daje wzrost o 18 proc. w stosunku do 2016 roku, w którym w tej grupie wiekowej rozpoznano 904 przypadki HIV. Ponadto, szacuje się, że ponad 50 proc. osób zakażonych HIV w Polsce nie wie o swoim statusie. Dlatego zachęcamy osoby podróżujące naszymi tramwajami i autobusami do wykonywania testów w kierunku HIV.
Z wirusem można żyć długo i stosunkowo komfortowo, a dzięki nowoczesnym lekom także bezpiecznie w perspektywie długofalowej. Trzeba tylko je przyjmować, a więc trzeba wiedzieć o swoim zakażeniu. Każdy aktywny seksualnie człowiek powinien zrobić test. Każdy'' – powiedziała Agnieszka Palus, Koordynator Ogólnopolski projektu Tramwaj zwany Pożądaniem.
''Mimo ostrzeżeń i akcji informacyjnych liczba nowo wykrywanych zakażeń rośnie. To poważny problem. Zwłaszcza wśród młodzieży. Dlatego każdy projekt w obszarze profilaktyki skierowany do młodych ludzi jest cenny i wart uwagi. A ''Tramwaj zwany Pożądaniem'' stanowi już markę samą w sobie. Co roku dzięki projektowi IFMSA-Poland o zagrożeniu HIV dowiadują się tysiące młodych ludzi w Polsce. Cieszę się, że możemy wspierać przejazdy tych niezwykłych tramwajów i autobusów już kolejny rok'' – powiedział Paweł Mierzejewski, koordynator programu Pozytywnie Otwarci.
Autobusy zwane pożądaniem pojadą w tym roku w Warszawie poniższymi trasami:
TRASA A Start przejazdu o 18.30 1. Klubokawiarnia Medyka, ul. Oczki 1a 2. Plac Narutowicza 11 3. Plac Zawiszy 03 4. Dworzec Centralny 01 5. Centrum 01 6. Plac Konstytucji 01 7. DS. Riviera 01
TRASA B Start przejazdu w godzinach: 19:00, 20:00, 21:00 1. Biblioteka Narodowa 02 2. Plac Narutowicza 11 3. Plac Zawiszy 03 4. Dworzec Centralny 01 5. Centrum 04 6. Uniwersytet 01 7. Ordynacka 01 8. Foksal 01 9. Plac Konstytucji 01 10. DS. Riviera 01
Patroni medialni kampanii: Radio ESKA, cosmopolitan.pl, Telewizja Superstacja, Radio Kolor, medonet.pl, newsrm.tv, poradnikzdrowie.pl, Imperium Kobiet, wblyskufleszy.pl
Patronat merytoryczny nad kampanią objęli: Krajowe Centrum ds. AIDS, Społeczny Komitet ds. AIDS, Polskie Towarzystwo Naukowe AIDS, Naczelna Izba Lekarska (honorowy patronat), Fundacja Edukacji Społecznej, Instytut Pozytywnej Seksualności, Fundacja Studia Psychologii Zdrowia (HIVokryzja), Stowarzyszenie "Podwale Siedem", Stowarzyszenie "Jeden Świat" , Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników, Krajowy Konsultant w dziedzinie Położnictwa i Ginekologii.
Materiały na temat wydarzenia oraz galerie zdjęć z poprzednich edycji akcji dostępne są na profilu Facebookowym wydarzenia.
Celem Programu Pozytywnie Otwarci jest promocja profilaktyki HIV oraz wiedzy o możliwości normalnego życia z wirusem. W ramach programu Pozytywnie Otwarci organizowany jest Konkurs dla instytucji i osób, które chciałyby prowadzić lub już prowadzą programy w obszarach edukacji i aktywizacji, a także profilaktyki HIV/AIDS. Partnerami Programu są Krajowe Centrum ds. AIDS, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, Prezydent m. st. Warszawy, Służba Zdrowia, Wydawnictwo Termedia oraz firma Gilead Sciences, która w ciągu ostatnich siedmiu lat przeznaczyła na realizację projektów konkursowych granty w wysokości ponad miliona złotych.
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.