Trwa ładowanie...

Tygrysie oko – wygląd, właściwości, zastosowanie i znaczenie

Tygrysie oko jest rzadkim minerałem należącym do rodziny kwarców. Ma żółty i żółtobrązowy kolor, jest kruchy i nieprzezroczysty. Swoją nazwę zawdzięcza zarówno barwie, jak i efektom optycznym, jakie wywołują padające na kamień promienie słońca. Przypisuje mu się wiele właściwości. Co warto wiedzieć?

spis treści

1. Co to jest tygrysie oko?

Tygrysie oko to rzadki minerał będący jedną z odmian kwarcu. Występuje w RPA, a także w Australii, Namibii, USA, Meksyku, Birma, Indiach, Rosji, na Ukrainie i na Madagaskarze.

Zobacz film: "Polacy żyją aż 7 lat krócej niż Szwedzi"

Jak wygląda tygrysie oko?

Kwarcowe tygrysie oko to nieprzeźroczysty minerał o barwie żółtej i żółtobrązowej. Wykazuje efekt kociego oka. Jest bardzo urokliwy. Ma charakterystyczny wygląd: brązową barwę, lśniące pasma i cętki, które przywodzą na myśl sierść tygrysa. W środku najczęściej ma ciemniejszą, nawet czarną plamę, która wygląda jak źrenica oka.

Podczas obracania kamienia w dłoni obserwuje się obecność migotliwego pasa przesuwającego się po jego powierzchni. Gdy padną na nią promienie słońca, tygrysie oko lśni i migocze. Za zjawiska wizualne odpowiada utleniony krokidolit, tremolit i crossyt w postaci włóknistych wrostków ułożonych w jednym kierunku.

Minerał najczęściej współwystępuje z kwarcowym sokolim okiem, czasem również z kwarcowym bawolim okiem, które różnią się od niego stopniem utlenienia wrostków amfiboli.

2. Zastosowanie tygrysiego oka

Tygrysie oko to popularny kamień kolekcjonerski oraz ozdobny. Wykorzystuje się do produkcji drobnej galanterii dekoracyjnej oraz przedmiotów codziennego użytku, takich jak popielniczki czy puzderka. Z uwagi na swoje walory bywa wykorzystany jako kamień jubilerski.

Sprawdza się w produkcji biżuterii artystycznej. Traktuje się go również jako amulet. Tygrysie oko można kupić w sklepach oferujących minerały, kamienie półszlachetne i szlachetne. Kamień kosztuje od kilku do kilkunastu zł. Cena minerału osadzonego w biżuterii, którą można kupić w sklepach jubilerskich, waha się od kilkunastu do nawet kilkuset złotych.

Zobacz także:

3. Właściwości tygrysiego oka

Kamień jest często wykorzystywany jako amulet. Przypisuje mu się wiele różnych właściwości. Kto powinien go nosić? Talizmany z tygrysim okiem niegdyś nosili wojownicy. Dziś poleca się go początkującym biznesmenom oraz osobom marzącym o dobrobycie i niezależności finansowej.

W ezoteryce tygrysie oko traktowane jest jako minerał, który przynosi szczęście i sukces zawodowy. Niczym magnes ma przyciągać pieniądze, przynosić bogactwo i sukces w interesach, a i dbać o to, by osoby, które są zamożne, niezmiennie żyły na wysokim poziomie.

Niektórzy wierzą, że minerał chroni przed urokiem. To bowiem symbol ochronny. Jego moc ma ustrzec przed złymi intencjami, wampirami energetycznymi, nieprzychylnością ludzi. Uznaje się, ze to zodiakalny kamień Bliźniąt, Lwa i Wagi.

Kamień ten bywa również polecany duszom artystycznym, ponieważ pobudza kreatywność, a także wzmacnia też wewnętrzną siłę. Powinny go posiadać osoby, które nęka niepokój i strach, rozedrgane nerwy i stany depresyjne. Tygrysie oko pozytywnie wpływa na psychikę, dodaje pewności siebie, oddala negatywne myśli. Ponieważ poprawia przepływ energii, pozwala cieszyć się pełnią życia.

4. Walory lecznicze minerału

Zwolennicy niekonwencjonalnych metod leczenia uważają, że tygrysie oko ma wiele walorów leczniczych. Jego obecność:

 • dodaje energii chorym i osłabionym, także przewlekle,
 • wspomaga działanie leków,
 • łagodzi uciążliwe dolegliwości wywołane przez infekcje układu oddechowego,
 • łagodzi duszności i astmę,
 • pomaga pokonać przeziębienie, anginę, grypę, zapalenie oskrzeli czy płuc,
 • ma pozytywny wpływ na wzrok i oko, pomaga zniwelować cienie i obrzęki,
 • reguluje procesy trawienia,
 • zmniejsza zaparcia i biegunki,
 • pomaga w leczeniu chorób dróg żółciowych i wątroby, oczyszcza wątrobę i reguluje poziom cholesterolu,
 • wspiera terapię infekcji narządów płciowych,
 • wzmacnia kręgosłup, koryguje postawę, łagodzi artretyzm.

Tygrysie oko zaleca się cukrzykom, osobom cierpiącym z powodu rwy kulszowej, bólu głowy i migren, a także zmagających się z nadczynnością tarczycy. Ważne jest, by użytkując kamień pamiętać, że musi mieć on kontakt ze skórą.

Talizman można nosić dłużej niż przez 4 tygodnie. Ponieważ uważa się, że chłonie złą energię jak gąbka wodę, po miesiącu należy go oczyścić (opłukać w naczyniu z wodą i pozostawić na słońcu do wyschnięci). W przeciwnym razie minerał może zablokować prawidłowy przepływ energii.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza