Trwa ładowanie...

Uczulenie na komary u dzieci i dorosłych – jak sobie radzić?

Uczulenie na komary jest nadmierną, nieprawidłową reakcją układu immunologicznego na ślinę komarzycy, która wnika do organizmu wskutek ugryzienia przez owada. To przyczyną pojawienia się wielu nieprzyjemnych, a niekiedy nawet groźnych dla zdrowia objawów. Kogo dotyczy problem?

spis treści

1. Co to jest uczulenie na komary?

Na wystąpienie reakcji alergicznej po ugryzieniu komara najbardziej narażone na niemowlęta, ponieważ w ich przypadku układ immunologiczny nie spotkał się z tego typu alergenem. Z wiekiem następuje swoiste uodpornienie.

Zobacz film: "Choroby serca najczęstszą przyczyną zgonów Polaków"

Jeśli chodzi o dorosłych, nadwrażliwość na komary rozpoznaje się u niewielkiego odsetka populacji. Na pojawienie się uczulenia najbardziej narażone są osoby ze stwierdzonymi alergiami skórnymi i chorobami układu immunologicznego.

2. Przyczyny uczulenia na komary

Komary to owady należące do typu stawonogów. Pojawiają się zwykle w regionach wilgotnych, najczęściej nad wodą, na łąkach i w lasach. Samce komarów odżywiają się nektarem kwiatów, zaś samice również krwią kręgowców.

Przyczyną uczulenia na komary jest ślina, która po ukąszeniu przez samicę komara wnika do organizmu. Problematyczne są obecne w niej substancje chemiczne. Należą do nich antykoagulanty, czynniki przeciwpłytkowe, hemolityczne i rozszerzające naczynia, a także enzymy proteolityczne.

Ponieważ są one obce dla układu odpornościowego człowieka, pobudzają go do reakcji obronnej. W organizmie wzrasta poziom histaminy, która odpowiada z pojawienie się reakcji alergicznej i jej objawów.

3. Objawy uczulenia na komary

Zwykle bliskie spotkanie z komarem pozostawia po sobie pamiątkę w postaci niewielkiego bąbla w miejscu wkłucia, czemu towarzyszy lekki świąd i niewielka opuchlizna. Pojawia się tak zwany bąbel. U osób, które są nadwrażliwe na ślinę owada, dochodzi do poważniejszej reakcji miejscowej.

Objawami uczulenia na komary jest:

 • bąbel z płynem surowiczym w miejscu ukąszenia, czasem pojawia się ropa. Uczulenie na komary powoduje silne obrzęki, co oznacza, że bąble po ukąszeniu mają nawet kilkanaście centymetrów średnicy. Gdy pojawią się w okolicach szyi lub twarzy, utrudniają oddychanie,
 • rumień (zaczerwienienie) w miejscu ukąszenia połączone,
 • obrzęk, który może pojawić się już po kilkunastu minutach, choć nasilenia objawów następuje jednak po upływie około pół doby. Dolegliwości towarzyszą przez 1-1,5 tygodnia,
 • ucieplenie skóry,
 • ból w miejscu ukąszenia,
 • wysypka (pokrzywka) w miejscu ukąszenia.

Zdarza się, że pojawia się gorączka i zawroty głowy, a nawet uogólniona reakcja anafilaktyczna.

Typową reakcją alergiczną jest tak zwany zespół Skeetera. Wówczas obserwuje się:

 • czerwone, duże, swędzące i ciepłe obrzęki (pojawiają się kilka minut po ugryzieniu przez komara),
 • grudki, pęcherze, wylewy (stają się widoczne od 2 do 6 godzin po ukąszeniu),
 • gorączka (nie pojawia się zawsze).

4. Diagnostyka i leczenie

By rozpoznać alergię na komary, w sytuacji, gdy pojawią się jej objawy, należy wykonać testy skórne oraz oznaczyć poziom przeciwciał IgE przeciwko alergenom komarów we krwi.

W leczeniu zastosowanie znajdują leki przeciwhistaminowe II generacji, które łagodzą odczyny. Do tej grupy zalicza się takie substancje jak loratadyna, feksofenadyna, cetyryzyna, desloratadyna, lewocetyryzyna, rupatadyna i bilastyna.

W przypadku cięższych odczynów zaleca się używanie kremów sterydowych, a w najpoważniejszych przypadkach glikokortykosteroidów doustnych, które działają ogólnoustrojowo. W przypadku występowania ogólnoustrojowej reakcji alergicznej na ukąszenie komara alergolog może zalecić wykonanie tzw. odczulania.

5. Co pomoże na ugryzienie komara?

Gdy ugryzienia komara jest przyczyną dyskomfortu, można:

 • posmarować miejsce ugryzienia żelem z lekiem przeciwhistaminowym,
 • posmarować miejsce ugryzienia maścią sterydową z hydrokortyzonem,
 • zażyć lek przeciwhistaminowy.

A domowe sposoby na komary? Nie należy stosować ich stosować, to jest smarować skóry produktami spożywczymi, jodyną czy spirytusem.

Pojawieniu się uczulenia na komary można zapobiegać, próbując uniknąć ugryzieniu przez owada. Co robić? Najlepiej nie przebywać w miejscu bytowania insektów. Sprawdza się także noszenie odzieży zakrywającej ciało oraz stosowanie repelentów. To preparaty odstraszające komary, które można nabyć w drogeriach, aptekach i supermarketach.

Najbardziej skuteczny jest spray, aerozol, mgiełka czy żel, które zawierają takie substancje jak permetryna, DEET lub ikarydyn. Warte uwagi są także naturalne olejki eteryczne (cytronelowy, lawendowy, miętowy, eukaliptusowy). Dobrze również otaczać się roślinami, które wydzielają olejki eteryczne nieprzyjemne dla komarów. To na przykład pelargonia, mięta lub kocimiętka, koper włoski, lawenda wąskolistna, komarzyca czy bodziszek korzeniasty.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza