Trwa ładowanie...

Umysłowe ćwiczenia matematyczne wpływają na poprawę zdrowia psychicznego

Avatar placeholder
18.04.2019 10:35
Umysłowe ćwiczenia matematyczne wpływają na poprawę zdrowia psychicznego
Umysłowe ćwiczenia matematyczne wpływają na poprawę zdrowia psychicznego (123RF)

Nowe badanie przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Duke w Stanach Zjednoczonych i opublikowane w czasopiśmie „Clinical Psychological Science” mówi, że zaangażowanie konkretnej części mózgu podczas matematycznych ćwiczeń umysłowych jest związane z lepszym zdrowiem emocjonalnym.

Badania wykazały, że rozwiązywanie zadań matematycznych wpływa na odbieranie przez nas emocji
Badania wykazały, że rozwiązywanie zadań matematycznych wpływa na odbieranie przez nas emocji (123RF)

Badania stanowią wstępny krok w kierunku opracowania nowych strategii szkoleniowych w celu zażegnania depresji i lęku. Choć związek między matematyką a emocjami wymaga dalszych badań, nowe odkrycia mogą również prowadzić do poprawy skuteczności terapii psychologicznych.

„Nasza praca przedstawia pierwsze bezpośrednie dowody na to, że zdolność do regulowania emocji, takich jak strach i gniew, odzwierciedla zdolność mózgu do wykonywania obliczeń matematycznych" -  powiedział Matthew Scult, doktorant neurologii w laboratorium badacza Ahmada Haririego, profesora psychologii i neurologii na Uniwersytecie Duke. Naukowcy od dawna spekulowali na temat związku między „zimnymi” obliczeniami matematycznymi a „gorącymi” emocjami.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

W nowym badaniu grupa Haririego analizowała aktywność mózgu 186 studentów za pomocą nieinwazyjnego rezonansu jądrowego, podczas gdy wykonywali obliczenia matematyczne.

Studenci są uczestnikami trwającego badania, które polega na analizowaniu relacji między genami, mózgiem i zdrowiem psychicznym. Oprócz tego uczestnicy wypełniali kwestionariusze i udzielali wywiadów, które pozwoliły na ocenę ich stanu psychicznego i emocjonalnego oraz strategii radzenia sobie z trudnymi sytuacjami.

5 mitów o chorobach psychicznych
5 mitów o chorobach psychicznych [6 zdjęć]

Piętno choroby psychicznej może prowadzić do wielu błędnych opinii. Negatywne stereotypy stwarzają nieporozumienia,

zobacz galerię

Problemy z pamięcią stymulują obszar mózgu, zwany grzbietowo-boczną korą przedczołową, którego wyższa aktywność została już wcześniej powiązana z redukcją objawów depresją i lęku.

Psychologiczny zabieg nazywany terapią poznawczo-behawioralną, która uczy, w jaki sposób myśleć o negatywnych sytuacjach, również wpływa na zwiększenie aktywności grzbietowo-bocznej kory przedczołowej.

W obecnym badaniu okazało się, że im aktywniejsza była ta część mózgu podczas wykonywania zadania z matematyki, tym bardziej prawdopodobne było, że badani zmieniali swoje przemyślenia na temat emocjonalnie trudnych sytuacji.

„Nie wiemy na pewno, dlaczego tak jest, ale to pasuje do naszej hipotezy, która mówi, że zdolność do rozwiązywania bardziej skomplikowanych problemów matematycznych może pozwolić łatwiej nauczyć się myśleć o złożonych sytuacjach emocjonalnych na różne sposoby" - powiedział Scult. "Łatwo jest utknąć w jednym sposobie myślenia" – dodaje.

Fakty i mity dotyczące depresji
Fakty i mity dotyczące depresji [10 zdjęć]

Depresja może się pojawić u każdego człowieka. Badania kliniczne sugerują jednak, że to kobiety są bardziej

zobacz galerię

Większa aktywność w grzbietowo-bocznej korze przedczołowej również wiązała się z mniejszymi objawami depresji i zaburzeń lękowych. Wpływ był bardziej widoczny u osób, które w ostatnim czasie doświadczyły wielu sytuacji stresogennych.

Nadal nie jest jasne, czy bardziej aktywnie angażując ten obszar mózgu w ćwiczenia matematyczne doprowadzimy do lepszego radzenia sobie z emocjami lub na odwrót. Badacze postanowili zebrać te same dane w dłuższym okresie czasu, aby zobaczyć efekty długofalowe.

Mamy nadzieję, że na podstawie tych i przyszłych badań będziemy mogli opracować nowe strategie, aby pomóc ludziom w panowaniu nad swoimi emocji i aby zapobiec objawom lęku i depresji” – podsumował Scult.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze