Trwa ładowanie...

Urazy awulsyjne – przyczyny, objawy i leczenie

Avatar placeholder
Monika Grudzińska 27.06.2022 13:11
Urazy awulsyjne powstają na skutek silnego skurczu mięśnia lub niefizjologicznego ruchu stawu.
Urazy awulsyjne powstają na skutek silnego skurczu mięśnia lub niefizjologicznego ruchu stawu. (Adobe Stock)

Urazy awulsyjne powstają na skutek silnego skurczu mięśnia lub niefizjologicznego ruchu stawu. Jego istotą jest przerwanie ciągłości tkanki kostnej. Mówi się o nim, gdy dochodzi do oderwania fragmentu kostnego z przyczepem więzadła czy ścięgna od głównego masywu kości. Złamanie awulsyjne występuje w miejscach umocowania ścięgien i więzadeł do kości. Na czym polega ich leczenie?

spis treści

1. Co to są urazy awulsyjne?

Urazy awulsyjne to utrata ciągłości struktury kości z przemieszczeniem lub oderwaniem fragmentu kości w pobliżu większych grup mięśniowych. Mówi się, że to złamanie z szarpnięcia (siła szarpnięcia prowadzi do wyrwania fragmentu kostnego). Jego istotą jest oderwanie fragmentu kości pod wpływem działania dużych sił ze strony aparatu mięśniowego.

Złamanie awulsyjne występuje w miejscu umocowania ścięgien i więzadeł do kości. Uraz tego typu najczęściej dotyczy okolic przynasadowych kości skokowej, guza kulszowego i kolca biodrowego.

Zobacz film: "Postępowanie w przypadku złamania nogi"

Typowym miejscem patologii są kości skokowe, kości śródstopia i palców, kość łonowa:

  • kości kulszowej (guz kulszowy),
  • kości udowej (kolec biodrowy przedni dolny, krętarz mniejszy),
  • stopy (kość skokowa, V kość śródstopia i palców),
  • stawu kolanowego (rzepki),
  • kości łonowej.

2. Przyczyny urazu awulsyjnego

Urazy awulsyjne powstają, gdy ścięgno lub więzadło wyrywa fragment kostny. Powodem jest sytuacja, kiedy siła mięśniowa jest dużo większa niż wytrzymałość kostna, a przyczepy więzadeł i mięśni są mocniejsze niż kość.

Złamanie awulsyjne to zarówno konsekwencja jednorazowego zadziałania siły, jak i skutek kilku mikrourazów (nie jest to jednak złamanie zmęczeniowe). Bywa efektem dynamicznego i znacznego rozciągnięcia mięśnia, urazu skrętnego w obrębie stawu czy bardzo silnego skurczu. Ryzyko złamania awulsyjnego rośnie w podeszłym wieku i przypadku uprawiania sportów wysokiego ryzyka, jak również nowotworu kości bądź osteoporozy. Złamanie z szarpnięcia to częsty uraz sportowców i dzieci (u dzieci ścięgna i więzadła są zwykle mocniejsze niż tkanka kostna, stąd uszkodzeniu często najpierw ulega kość, a nie mięśnie i więzadła, jak dzieje się u dorosłych).

3. Objawy urazu awulsyjnego

Typowe objawy złamania awulsyjnego to:

  • ból w okolicy złamania, zarówno samoistny (rozpierający, pulsujący), jak i towarzyszący badaniu palpacyjnemu,
  • obrzęk tkanek powyżej lub poniżej złamania,
  • krwiak, zasinienie,
  • ocieplenie tkanek,
  • tkliwość przy dotykaniu w okolicy złamania,
  • brak ograniczenia rozciągania mięśnia,
  • zniekształcenie w obrębie złamania,
  • trudności z wykonywaniem ruchu, problem z poruszaniem, obciążaniem kończyny, bolesne ograniczenie ruchomości danego stawu, dyskomfort podczas podejmowania prób w poruszaniu się, czyli utrata funkcji kończyny,
  • osłabienie siły mięśniowej.

4. Diagnostyka, leczenie i rehabilitacja

Objawów urazów awulsyjnych nie wolno lekceważyć, ponieważ wpływają one nie tylko na komfort funkcjonowania, ale zbagatelizowane mogą skutkować powikłaniami. W sytuacji, gdy pojawiają się niepokojące objawy bądź wyraźne dolegliwości, należy jak najszybciej skontaktować się z lekarzem: chirurgiem bądź ortopedą.

Badania wykorzystywane w diagnostyce urazów awulsyjnych to:

Złamania awulsyjne najczęściej leczy się zachowawczo. Najważniejsze jest unieruchomienie miejsca złamania i odciążenie go przy pomocą opatrunku gipsowego lub ortezy.

Czas gojenia urazu awulsyjnego zależy od wielu czynników, głównie rodzaju i lokalizacji złamania, wieku i stanu pacjenta, chorób współtowarzyszących i tempa gojenia. Zwykle trwa około 6 tygodni.

Stosowana jest także terapia przeciwbólowa. Pomaga utrzymywanie kończyny w elewacji (unoszenie jej) oraz chłodzące okłady. Gdy istnieje duże ryzyko choroby zakrzepowej, zlecana jest farmakologiczna profilaktyka przeciwzakrzepowa.

W przypadku bardziej skomplikowanych złamań awulsyjnych konieczna jest operacja chirurgiczna przeprowadzona metodą otwartej redukcji złamań. Wskazaniem do zabiegu jest:

  • złamanie znacznie przemieszczone,
  • szczelina złamania przebiega przezstawowo,
  • fragment oderwanej kości jest duży, co wiąże się z ryzykiem konfliktu z innymi strukturami.

Niezależnie od miejsca urazu, jak i sposobu leczenia złamania awulsyjnego, w celu odzyskania pełnej sprawności wskazana jest rehabilitacja i ćwiczenia. Działania wspierają proces odtworzenie kości, wzmacniają mięśnie, a i zapobiegają groźnym zastojom krwi i limfy. Zaniedbane lub nieodpowiednie leczenie złamania awulsyjnego może prowadzić do ograniczenia sprawności ruchowej.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze