Valerin Max – opinie, skład, działanie, wskazania i przeciwwskazania
Valerin Max to naturalny preparat leczniczy, który ma działanie uspokajające, ułatwia też zasypianie. Jego substancją czynną jest wyciąg wodno-alkoholowy z korzenia kozłka lekarskiego. Jest przeznaczony do stosowania w łagodnych stanach napięcia nerwowego i uczucia niepokoju. Czy istnieją jakieś przeciwwskazania? Jak długo powinna trwać terapia?
1. Co to jest Valerin Max?
Valerin Max to roślinny lek o działaniu uspokajającym oraz ułatwiającym zasypianie. Wskazaniem do zastosowania preparatu są lekkie stany napięcia nerwowego, stres, uczucie niepokoju i bezsenność.
Za działanie odpowiada wyciąg z korzenia kozłka lekarskiego (Valeriana officinalis). Roślina, nazywana także walerianą, działa na organizm wyciszająco, łagodzi uczucie napięcia, niepokoju i rozdrażnienia, ułatwia zasypianie, poprawia samopoczucie.
Z uwagi na właściwości rozkurczających kozłek lekarski może łagodzić dolegliwości żołądkowe oraz związane z bolesnym miesiączkowaniem. Preparat nie jest wskazany w leczeniu ostrych stanów napięcia nerwowego.
Preparat Valerin Max ma postać tabletek powlekanych, jest dostępny w aptekach bez recepty. Cieszy się dobrą opinią zarówno pacjentów, jak i lekarzy. Jest ceniony za skuteczność i wygodę stosowania.
Valerin max – zamiennik
Valerin max posiada kilka zamienników. Inne preparaty na rynku polskim zawierające wyciąg z korzenia kozłka to tabletki drażowane Baldivian Noc, Persen Noc, Valdix Forte oraz Valerin.
2. Skład Valerin Max
Jedna tabletka Valerin Max zawiera 360 mg wyciągu wodno-alkoholowego z korzenia kozłka (Valerianae radicis extractum hydroalcoholicum siccum, 8-11:1) w połączeniu z nośnikami (30%). To maltodekstryna (29%) i krzemionka koloidalna bezwodna (1%). Ekstrahent: etanol 60% (V/V).
Substancje pomocnicze obecne w preparacie to mannitol, skrobia kukurydziana wapnia wodorofosforan bezwodny, sodu laurylosiarczan, laktoza jednowodna, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian. Otoczka tabletki: hypromeloza, hydroksypropyloceluloza, brąz HT(E155), Capol 1295 (wosk biały pszczeli i wosk karnauba). Jedna tabletka Valerin Max zawiera 179,43 mg laktozy jednowodnej.
3. Stosowanie i dawkowanie Valerin Max
Jak stosować Valerin Max? Preparat ma postać tabletek powlekanych. Przyjmuje się go doustnie. Zalecane dawkowanie Valerin Max u pacjentów dorosłych oraz dzieci powyżej 12. roku życia to 1 tabletka do 3 razy dziennie. Maksymalna dopuszczalna dobowa dawka wynosi 4 tabletki Valerin Max. Nie należy przekraczać zalecanych dobowych dawek leku.
Jak szybko działa preparat? Dla uzyskania najlepszego efektu terapeutycznego zaleca się leczenie przez 2-4 tygodnie. W sytuacji, gdy po upływie 14 dni terapii nie nastąpi poprawa lub objawy ulegną nasileniu, wskazana jest konsultacja z lekarzem.
4. Przeciwwskazania, skutki uboczne i środki ostrożności
Tabletki Valerin Max nie powinny być stosowane:
- gdy rozpoznano nadwrażliwość na korzeń kozłka lekarskiego lub jakikolwiek inny składnik leku,
- istnieje ryzyko pogorszenia samopoczucia po zażyciu wyciągu z korzenia kozłka lekarskiego,
- u osób źle tolerujących walerianę,
- przez osoby z zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, dziedziczną nietolerancją galaktozy bądź niedoborem laktazy. W tabletkach znajduje się bowiem laktoza,
- u dzieci przed ukończeniem 12. roku życia.
Z uwagi na brak informacji o wpływie preparatu na przebieg ciąży i rozwój dziecka, nie zaleca się przyjmowania tabletek ciężarnym ani kobietom karmiącym piersią.
W przypadku przyjęcia więcej niż 7 tabletek Valerin Max, mogą wystąpić objawy przedawkowania, takie jak uczucie zmęczenia, rozszerzenie źrenic, zawroty głowy, skurcze brzucha, ucisk w klatce piersiowej czy drżenie rąk.
Valerin Max może wywoływać działania niepożądane, takie jak dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak nudności czy skurcze brzucha.
A środki ostrożności? Stosowanie Valerin Max jednocześnie z niektórymi środkami farmakologicznymi, takimi jak preparaty nasenne z grupy benzodiazepin, preparaty stosowane w leczeniu padaczki oraz leki nasenne - barbiturany oraz inne syntetyczne leki uspokajające. W czasie stosowania leku nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn.
Ponieważ przeciwwskazanie do stosowania lub wskazanie do zmiany dawkowania preparatu mogą stanowić niektóre choroby i inne okoliczności, a w pewnych sytuacjach może okazać się konieczne przeprowadzanie określonych badań kontrolnych, przed rozpoczęciem stosowania preparatu dobrze jest skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.
Rekomendowane przez naszych ekspertów
Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.