Trwa ładowanie...

Dowiedz się, jak czują się osoby z autyzmem

Avatar placeholder
15.02.2017 20:19
Dowiedz się, jak czują się osoby z autyzmem
Dowiedz się, jak czują się osoby z autyzmem

W Wielkiej Brytanii powstał realistyczny symulator dający ludziom możliwość doświadczenia rzeczywistości tak, jak widzą ją osoby chore na autyzm. Jedyny w swoim rodzaju symulator prosi uczestników o wykonanie określonych zadań, podczas gdy są oni bombardowani światłem i dźwiękiem.

Uczestnicy noszą specjalne słuchawki, okulary i rękawice, które uniemożliwiają im skupienie się, podczas gdy starają się filtrować wszystkie bodźce stymulujące nieustannie ich zmysły. Eksperci twierdzą, że pomaga to stworzyć podobne warunki, jak te, których doświadczają osoby cierpiące na autyzm.

Twórcy eksperymentu mają nadzieję, że "Autism Reality Experience", bo tak nazywa się symulator, wyruszy wkrótce w trasę po całym kraju lub nawet świecie, odwiedzając szkoły, więzienia i inne miejsca. Pozwoli to uświadomić ludziom nieświadomym wyzwań, z jakimi zmagać muszą się osoby chore na autyzm, jak ciężkie może być życie osoby dotkniętej tym schorzeniem.

Ludzie niepotrafiący rozpoznać osoby autystycznej mogą nie czuć empatii wobec chorych osób, ponieważ symptomy choroby niekiedy są ciężko zauważalne dla laików. Chelsey Cookson z agencji Training 2 Care, która stworzyła symulator, mówi, że "wielu ludzi ma osoby autystyczne w swojej rodzinie lub gronie znajomych, w tym ja. Nasz wynalazek może pomóc wielu z nich".

Zobacz film: "Ile zrobisz pompek? Prosty test pozwala określić ryzyko chorób serca"
Najnowszy realistyczny symulator pomoże zrozumieć, na czym polega autyzm i jak osoby dotknięte tą chorobą postrzegają rzeczywistość
Najnowszy realistyczny symulator pomoże zrozumieć, na czym polega autyzm i jak osoby dotknięte tą chorobą postrzegają rzeczywistość (123RF)

"Nasza agencja miała siedzibę zaraz obok ośrodka opieki specjalnej. Po tym, jak dostrzegliśmy sukces symulatora rzeczywistości jakiej doświadczają osoby chore na demencję, uznaliśmy, że powinno powstać podobne doświadczenie skierowane na autyzm.

Wiele agencji opieki będzie trenowało swój personel korzystając z symulatora, dzięki czemu wzrośnie jakość opieki jaką otrzymywać będą osoby z autyzmem w takich ośrodkach. W tym celu, symulator wyruszy w trasę po całym kraju.

Ponad jedna na sto osób jest w Wielkiej Brytanii zaklasyfikowana jako osoba w spektrum autystycznym. Wiele z nich ma problem z codziennym funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Objawy tego schorzenia umysłowego mogą pojawiać się już we wczesnym dzieciństwie i mogą powodować trudności z komunikacją i tworzeniem relacji społecznych. Często osoby dotknięte autyzmem nie są w stanie odciąć od swojej uwagi dźwięków, zapachów i widoków, które ich otaczają, przez co czują się przytłoczeni bodźcami.

Chłopcy objęci są wyższym ryzykiem autyzmu, jak wynika z badań. Nie stworzono jeszcze leku, który mógłby pomóc osobom cierpiącym na tę chorobę, jednak terapia językowa jest najskuteczniejszą do tej pory odkrytą formą pomocy dzieciom z autyzmem. Dziesięć procent z zysków jakie przyniesie symulator przeznaczone zostanie na fundusz Narodowego Stowaryszenia Autyzmu.

Koniecznie przeczytaj

"Interaktywne symulatory mogą w dużym stopniu pomóc zwiększyć zrozumienie i świadomość na temat autyzmu oraz poziom empatii dla osób dotkniętych tą chorobą, którzy często zmagają się z codziennymi czynnościami, które nam nie sprawiają żadnych kłopotów" - stwierdził Alastair Graham z National Autistic Society.

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze