Przejdź na WP

Wazektomia - przebieg, stan pacjenta, skutki uboczne, przeciwwskazania

Wazektomia zwykle zwana jest antykoncepcją dla mężczyzn, chociaż nie jest to do końca prawda. Zabieg wazektomii sprawia, że w spermie nie ma plemników, nie ma więc możliwości zapłodnienia. Wazektomia jest zabiegiem inwazyjnym, ale prostym do wykonania. Na czym polega wazektomia i kto może się jej poddać?

Zobacz film: "Jak wybrać odpowiednią antykoncepcję?"

spis treści

1. Wazektomia - definicja

Wazektomia to bezpieczna i legalna (chociaż tutaj zdania są podzielone) metoda antykoncepcji przeznaczona dla mężczyzn. Jej skutki porównywalne są do podwiązania jajników u kobiet. Wazektomia nie jest procesem sterylizacji. W większości przypadków drożność nasieniowodów można przywrócić.

Na zabieg wazektomii decydują się mężczyźni, którzy nie chcą mieć dzieci. Metoda jest w 99 proc. skuteczna. Ryzyko ciąży spada do zera po pół roku od wykonania zabiegu. Niekiedy wazektomia polecana jest mężczyznom, którzy ze względu na problemy zdrowotne nie powinni się rozmnażać.

2. Wazektomia - przebieg

Wazektomia jest chirurgicznym zabiegiem urologicznym. Nie dopuszcza się do wytrysku nasienia, w którym znajdują się plemniki. Nasienie produkowane jest w jądrach i gromadzone w najądrzach. Podczas stosunku sperma przemieszcza się z najądrzy przez nasieniowody, miesza z innymi elementami nasienia i zostaje wydalana z organizmu. Wszystkie techniki wazektomii zakładają przecięcie lub zablokowanie nasieniowodów tak, że męski ejakulat nie zawiera plemników.

Podczas zwykłego zabiegu w znieczuleniu miejscowym lekarz wykonuje dwa nacięcia w mosznie, następnie przecina nasieniowód lub nasieniowody i zamyka ich końce. Wazektomia nie musi być operacyjna. Lekarz wyczuwa nasieniowód pod skórą moszny i przytrzymuje za pomocą zacisków.

Następnie specjalnym urządzeniem są wykonywane nacięcia w skórze, przez które nasieniowód jest przecinany. Takie podejście powoduje bardzo niewielkie krwawienie, a szwy nie są potrzebne – nacięcia goją się same. Nowsza metoda wytwarza także mniej powikłań i mniej bólu niż konwencjonalna wazektomia.

Mężczyzna po wazektomii nadal ma wytryski, przeżywa normalny orgazm, jednak w jego spermie nie ma plemników zdolnych do zapłodnienia. Wyprodukowane w organizmie plemniki są wchłaniane. Wazektomia jest bardzo skuteczna. Oszacowano, że tylko u 15 par na 10 000, które poddało się wazektomii, doszło do poczęcia.

3. Wazektomia - dla kogo?

Zabieg wazektomii powinien być dobrze przemyślany. Jest on odwracalny, ale czasem przywrócenie drożności w nasieniowodach może być niemożliwe. Nie należy podejmować tej decyzji pochopnie. Wazektomii może poddać się każdy mężczyzna. Przed zabiegiem wykonuje się badania morfologii krwi i antygenu HBS.

4. Wazaktomia - stan pacjenta po zabiegu

Po zabiegu mężczyzna może odczuwać tkliwość przez kilka dni i powinien odpoczywać w domu przynajmniej przez jeden dzień. Wielu mężczyzn poddaje się zabiegowi w piątek, a w poniedziałek wraca do pracy. Powikłania, takie jak opuchlizna, krwiaki, stan zapalny, infekcje mogą się zdarzyć.

Są one jednak bardzo rzadkie. Jeśli jednak się pojawią, mężczyzna powinien zgłosić się do lekarza. Kilka dni po zabiegu może powrócić do aktywności seksualnej, z zastrzeżeniem stosowania jeszcze przez pewien czas innych form antykoncepcji. Po zabiegu powinno się stosować dodatkową formę antykoncepcji, dopóki płyn nie będzie wolny od plemników.

7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna
7 powodów, dla których antykoncepcja może być nieskuteczna [10 zdjęć]

Wydawać by się mogło, że antykoncepcja gwarantuje 100% zabezpieczenia przed ciążą. Niestety bywają takie...

zobacz galerię

Zwykle trwa to 10-20 wytrysków. Dopiero po przebadaniu ejakulatu i stwierdzeniu w nim braku plemników, można podjąć współżycie bez dodatkowego zabezpieczenia. Wazektomia nie wpływa na produkcję testosteronu, hormonu męskiego, ani nie zakłóca zdolności mężczyzny do erekcji lub produkcji płynu ejakulacyjnego. Mężczyźni czasami mogą odczuwać okazjonalne trudności w sferze seksualnej, ale mają one prawie zawsze podłoże emocjonalne.

Większość mężczyzn wraz z partnerkami odkrywa, że po zabiegu seks jest bardziej spontaniczny i bardziej przyjemny, ponieważ nie muszą się martwić o zabezpieczenie przed niechcianą ciążą. Wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego też ważne jest, aby po zabiegu mężczyźni nadal używali prezerwatyw, jeżeli chcą uniknąć chorób przenoszonych drogą moczowo-płciową.

4.1. Wazektomia - skuteczność

Wazektomia jest zabiegiem łatwym do wykonania. Przyczyną niepowodzenia może być tzw. rekanalizacja nasieniowodów, czyli ponowne połączenie się przeciętych nasieniowodów. Wtedy w spermie znów pojawiają się plemniki.

Pewność, że zabieg się udał można uzyskać poprzez badanie morfologii nasienia. W ten sposób sprawdza się czy sperma jest wolna od ruchliwych plemników. W przypadku mężczyzn przed 34. rokiem życia badanie wykonuje się w 12. i 14. tygodniu po zabiegu. U mężczyzn starszych w 16. i 18. tygodniu.

Cena morfologii nasienia waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od wybranego laboratorium.

5. Wazektomia - wpływ na popęd seksualny

Mężczyźni przed zabiegiem wazektomii mogą zastanawiać się jak to wpłynie na ich popęd seksualny. Wazektomia nie powoduje obniżenia libido, nie wpływa też w żaden sposób na pogorszenie się życia intymnego. Nie powoduje również problemów z erekcją. Mężczyzna po wazektomii jest zdolny do osiągania orgazmu. Wygląd i zapach ejakulatu nie ulegają zmianie. Wazektomia nie ma też wpływu na produkcję testosteronu, a co za tym idzie po zabiegu nie dochodzi do zmian cech fizycznych.

Trzeba jednak pamiętać, że wazektomia nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Jeśli mężczyzna często zmienia partnerów seksualnych zaleca się dodatkowe używanie prezerwatyw.

Przebieg wazektomii i jej skuteczność
Przebieg wazektomii i jej skuteczność (123rf.com)

6. Wazektomia - koszt

Wazektomia nie jest zabiegiem refundowanym przez NFZ. Można ją wykonać w większości dużych miast. Koszt wazektomii to ok. 2 000 zł. W niektórych placówkach koszt ten można rozłożyć na raty. Porównując koszt wazektomii do kosztu regularnego kupowania prezerwatyw i tabletek antykoncepcyjnych, można zauważyć, że jest to dość tania metoda antykoncepcji.

7. Wazektomia - legalność

Wazektomia w Polsce jest zabiegiem legalnym, chociaż niektórzy mają co do tego wątpliwości. W Polsce nie ma regulacji prawnych odnoszących się bezpośrednio do wykonywania sterylizacji jako świadomej metody antykoncepcyjnej. Biorąc pod uwagę, że wazektomia jest procesem odwracalnym, a więc z definicji nie jest sterylizacją (nieodwracalnym procesem, podczas którego pozbawia się płodności). Urolodzy są zgodni co do tego, że regulacje prawne dotyczące wazektomii powinny zostać doprecyzowane.

8. Wazektomia - odwracalność zabiegu

Rewazektomia, czyli odwrócenie zabiegu wazektomii jest możliwe, ale nie zawsze przynosi oczekiwany skutek. Jeśli mężczyzna zakłada, że będzie chciał, mimo wazektomii, w przyszłości mieć dzieci, może zdeponować w banku nasienia kilka próbek nasienia, które wcześniej zostaną przebadane. Będzie można go użyć do późniejszego zapłodnienia metodą inseminacji lub in vitro.

Zabieg rewazektomii jest bardzo drogi. Zwykle kosztuje 10 razy tyle co wazektomia. To bardzo skomplikowana operacja z użyciem specjalnego mikroskopu, dzięki któremu możliwe jest zespolenie drobnych naczyń. Płodność po odwróceniu wazektomii wraca po ok. roku. Zabieg jest skuteczny u ok. 40 do 70 proc. pacjentów. Prawdopodobieństwo że rewazektomia będzie skuteczna uzależnione jest od wielu czynników, w tym od czasu jaki minął od zabiegu wazektomii.

9. Wazektomia - skutki uboczne

Skutki uboczne wazektomii to głównie zapalenie najądrza/zapalenie jądra. Do tych stanów zapalnych dochodzi najczęściej w ciągu jednego roku po zabiegu. Po zabiegu u niektórych mężczyzn organizm wytwarza przeciwciała przeciwko spermie. Niektórzy lekarze zastanawiają się nad tą reakcją organizmu, ponieważ reakcja immunologiczna ciała na inny jego element powoduje czasami choroby. Reumatoidalne zapalenie stawów, cukrzyca młodzieńcza, stwardnienie rozsiane to przykłady chorób autoimmunologicznych. Reakcja immunologiczna może także prowadzić do rozwoju miażdżycy.

Zobacz także:

Jednakże niektóre badania nie potwierdzają, by wazektomia przyczyniała się do rozwoju chorób serca czy innych chorób autoimmunologicznych. Wazektomia nie zwiększa ryzyka zachorowania na raka prostaty.

10. Wazektmia - przeciwwskazania

Przeciwwskazania do zabiegu wazektomii występują bardzo rzadko i należą do nich: nie leczona hemofilia, zakażenia narządów płciowych, rozległa przepuklina pachwinowa, duże zrosty pooperacyjne, ogromnych rozmiarów wodniak jąder, masywne żylaki powrózka nasiennego.

Następny artykuł: Podwiązanie jajowodów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
    Ważne tematy