Well-being w życiu zawodowym. Eksperci zdradzili, jak dbają o dobrostan
Większość osób spędza w pracy ponad 1/3 swojego życia, stąd ogromna potrzeba, aby zadbać o dobrostan pracowników na wszystkich szczeblach drabiny zawodowej. W XXI wieku niezwykle ważne jest środowisko pracy.
1. Czym jest well-being?
Z roku na rok coraz więcej pracodawców rozumie, jak ważny jest well-being pracowników - zarówno w aspekcie społecznym, zdrowotnym, jak i psychologicznym. Poprawa dobrostanu wpływa nie tylko na efektywność i motywację do pracy, ale pozwala też zwiększyć kreatywność, zaangażowanie i wzmacnia przywiązanie do firmy.
Podczas XXXI Forum Ekonomicznego w Karpaczu odbyła się debata przeprowadzona przez WP abcZdrowie: "Jak dbać o własny well-being w rozwoju zawodowym?". Gośćmi panelu byli: Joanna Przetakiewicz - Era Nowych Kobiet, Justyna Marynowska – prezeska SPOIWO, Justyna Gościńska-Bociong - dyrektor ds. Komunikacji i Marki Korporacyjnej, Medicover oraz Paweł Sieczkiewicz – CEO Telemedi. Czym według gości jest well-being i jak go rozwijać?
- Kiedy nie mamy zdrowia, to nie mamy ani well, ani being, ani nie mamy w ogóle kariery zawodowej. Przegrywamy z tym, z czym pracownik przychodzi do firmy. To, co obserwujemy, to jest problem z nowotworami, zwłaszcza u kobiet aktywnych zawodowo. Co druga kobieta umiera na nowotwór - mówi Justyna Marynowska, prezeska SPOIWO.
2. Stres wpływa na pracę
Według badań poczucie szczęścia sprawia, że pracownicy są o 43 proc. bardziej produktywni, a ich kreatywność wzrasta o 86 proc. Z tych samych badań płynie jednak bardzo niepokojący wniosek: niezadowolenie z pracy najczęściej powoduje stres.
- W środowisku pracy czynników stresujących jest bardzo wiele. I takich bodźców będziemy mieli jeszcze więcej. Pracodawca może robić to, co w jego mocy, czyli organizować pracę w sposób zrozumiały dla pracownika, monitorować jak wyglądają czynniki stresu w pracy - Pawła Sieczkiewicza – CEO Telemedi.
3. Jak zadbać o well-being?
Sposób komunikacji z pracownikiem okazuje się kluczowy, aby zacząć wdrażać well-being w życiu zawodowym. Joanna Przetakiewicz przeprowadziła mały eksperyment, aby zobrazować, jak duże jest to wyzwanie dla polskich firm.
- Kiedy przeczytałam w 2018 r., że według WHO, Polki są na 42. miejscu, jeśli chodzi o wiarę w siebie i poczucie szczęścia. Ja nie mogłam uwierzyć. To ostatnie miejsce w Europie – my jedne z najpiękniejszych, zorganizowanych i ambitnych kobiet. Zapytałam wielu swoich znajomych, bardzo dużych pracodawców czy organizują spotkania ze swoimi pracownikami, żeby zapytać ich, co jest dla nich ważne. I okazało się, że nie. Szczerze powiedzieli, że nikt tego nie robi. Jakim cudem, mamy pomóc ludziom, z którymi nie rozmawiamy? Może zacznijmy od tego? – pyta.
4. Well-being po pandemii
Pandemia COVID-19 przewartościowała nasze podejście do poczucia dobrostanu w sferze zawodowej i prywatnej. Niepewność co do przyszłości oraz ciągłe poczucie zagrożenia zdrowia sprawiły, że pojęcie well-beingu nabrało szczególnej wartości.
- To, co zmieniły ostatnie lata to to, żeby benefity pozapłacowe były dopasowane do pracownika i odpowiadały na jego potrzeby. Zdrowy pracownik to dobra inwestycja w gospodarkę. Choroba generuje koszt. Średni koszt per osoba to 2,5 tys. zł. To jest koszt zwolnienia lekarskiego. Najwięcej zwolnień, bo aż 60 proc. to choroby układu ruchu. To zrobiła z nami pandemia. My eksploatowaliśmy swój układ nerwowy, zaniedbaliśmy kondycję. Teraz zbieramy tego żniwo - Justyna Gościńska-Bociong, dyrektor ds. Komunikacji i Marki Korporacyjnej, Medicover.
- Od lat zastanawialiśmy się, co zrobić, żeby żyć długo. Długo już żyjemy i super, żeby to się rozwijało, ale jest też "życie w zdrowiu" i ok, 59 r. ż. w Polsce, ono się kończy. Dożywamy 75 lat, ale borykamy się już z różnymi efektami tego, jak to życie wyglądało do tej pory – Paweł Sieczkiewicz.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.