Woda - najbardziej wartościowy płyn dla ludzkiego organizmu

Czysta woda to najlepszy napój, jaki możemy dostarczyć naszemu organizmowi. Gasi pragnienie, nawadnia, a także dostarcza wielu cennych pierwiastków.

Woda stanowi 70 proc. naszego ciała. Pełni w organizmie wiele istotnych funkcji, np. pomaga usunąć toksyny, stanowi nośnik w procesie odżywiania komórek, nawadnia tkanki i narządy. Każdego dnia wydalamy jej jednak bardzo dużo, np. z moczem lub potem (nawet 2 litry!).

Zobacz film: "Jak ograniczyć węglowodany w diecie?"

Często nie zdajemy sobie sprawy, jak szybko może dojść do odwodnienia i jak bardzo nasze samopoczucie jest od tego uzależnione. Już niewielki niedobór wody w organizmie może spowodować ospałość, problemy z koncentracją oraz spowolnić przemianę materii. Dlatego tak ważne jest, by stale mieć pod ręką czystą wodę.

Woda mineralna czy źródlana?

Największym zaufaniem cieszy się woda butelkowana. Najczęściej wybierane są:

  • wody mineralne – dostarczają organizmowi optymalną dawkę mikroelementów. Na co dzień odpowiednia będzie woda średniozmineralizowana, dla osób aktywnych fizycznie i matek karmiących piersią polecana jest ta z wysoką zawartością minerałów;
  • wody źródlane – są niskozmineralizowane (poniżej 500 mg minerałów na litr). Polecane są małym dzieciom.
  • wody lecznicze – charakteryzują się bardzo wysoką zawartością pierwiastków. Do ich picia należy więc podchodzić z dużą rozwagą i tylko wówczas, gdy cierpimy na określone niedobory składników mineralnych.

Woda butelkowana na pierwszy rzut oka wydaje się niedroga. Jej cena oscyluje wokół 2 zł za litr. Jeśli jednak kupujemy zgrzewkę wody na tydzień, mamy już 12 zł, co w skali miesiąca czy roku daje nam już całkiem sporą sumkę (ponad 600 zł rocznie). Dźwiganie ciężkich zgrzewek nie sprzyja naszemu kręgosłupowi. Woda butelkowana nie jest też przyjazna środowisku. Butelka wykonana z plastiku rozkłada się od 100 do nawet 1000 lat. Dlaczego więc bierzemy tak dużo na swoje barki, podczas gdy wcale nie jest to konieczne?

Woda z kranu – czy można ją pić?

Wodę można z powodzeniem pić bezpośrednio z kranu. Niestety, w takiej postaci nie każdemu smakuje. Obecny w niej chlor sprawia, że woda ma specyficzny zapach. Ale czy wiedzieliście, że łatwo można się go pozbyć, na przykład za pomocą dzbanka filtrującego?

Woda w procesie filtracji przepływa przez specjalny wkład z węglem aktywnym oraz wymiennikiem jonowym. Oczyszcza się z substancji, które niekorzystnie wpływają na jakość wody kranowej. Tym sposobem staje się ona mniej twarda, czystsza i smaczniejsza.

Nie trzeba też obawiać się zanieczyszczeń. Jakość wody z wodociągów podlega ścisłej kontroli i jest nieustannie monitorowana, nie tylko u źródła, ale także podczas transportu rurami.

Woda z kranu jest zrównoważona pod względem minerałów. Jest odpowiednia dla wszystkich, a przy tym tania i przyjazna środowisku. Przed spożyciem warto więc tylko poddać ją procesowi filtracji, by w ten sposób polepszyć jej smak i zapach. Po co więc kupować setki butelek, kiedy można zainwestować w jeden filtr?

Niektórzy sięgają po wodę przegotowaną, którą piją po ostudzeniu. Warto jednak wiedzieć, że poddanie wody działaniu wysokich temperatur powoduje zubożenie składu mineralnego. Wytrącają się związki wapnia i magnezu, co po czasie daje się zauważyć gołym okiem w postaci kamienia osadzającego się w czajniku. Problem ten zniknie, gdy będziemy gotować wodę wcześniej przefiltrowaną.

Woda powinna być obecna w diecie każdego dnia. Decydując się na konkretny jej rodzaj, warto wziąć pod uwagę nie tylko to, że ugasi nasze pragnienie. Bardzo istotne są także kwestie ekonomiczne, zdrowotne oraz te związane z ochroną środowiska naturalnego.

 Agnieszka Gotówka

O autorze

Agnieszka Gotówka

Zdobywczyni I nagrody w konkursie Dziennikarz Medyczny 2016 Roku. Z dziennikarstwem medycznym związana od 2010 r. Członek Stowarzyszenia Dziennikarze dla Zdrowia oraz Dziennikarskiego Klubu Promocji Zdrowia. Z wykształcenia filolog polski i specjalista ds. komunikacji społecznej, od 2014 roku doktorantka Instytutu Slawistyki PAN.

Agnieszka Gotówka, 2 miesiące temu

Woda

Komentarze (43)
Resvitarox
Resvitarox 2 miesiące temu

Tajemnica długowieczności! ****** Stres oksydacyjny to główna przyczyna przedwczesnego starzenia. To groźny dla zdrowia stan, w którym organizm produkuje nadmiar toksycznych związków – wolnych rodników. Zwiększenie liczby wolnych rodników w ciele jest spowodowane złą dietą, stresem, zanieczyszczeniem środowiska. Zatrzymaj czas, zachowaj młodość i pełnię sił. Suplement diety Resvitarox zawiera kompleks najsilniejszych i najskuteczniejszych antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. 100 mg resweratrolu + 4 mg astaksantyny + 5 mg likopenu to optymalna dawka antyoksydantów niwelująca działanie wolnych rodników – toksycznych związków odpowiedzialnych za uszkadzanie komórek, a w efekcie przyspieszone , przedwczesne starzenie się organizmu. Resvitarox skutecznie neutralizuje działanie wolnych rodników, chroniąc komórki przed zniszczeniem i tym samym przedłużając młodość! Resvitarox działa od środka, neutralizując przyczyny, a nie objawy starzenia się organizmu. Regularna suplementacja Resvitaroxu zapewnia trwałą i bezpieczną ochronę przed szkodliwym działaniem wolnych rodników – faktyczną przyczyną przedwczesnego starzenia się. Jedna kapsułka wystarczy aby na dłużej zachować młodość. Maksymalna dawka antyoksydantów spowalniających proces starzenia się organizmu. Więcej informacji znajdziesz tu mocantyoksydantow.pl ****** j7th887jy9jth687jy9th67t87jy98j8t7h687jy98ky9j7t8h66t8j7y98yj78th687jy98ky9j7t8h687jy98yj78t6h87y98yyj78t7y98yj78t7y9878t

Odpowiedz
~Baca
~Baca 3 miesiące temu

"Jakość wody z wodociągów podlega ścisłej kontroli i jest nieustannie monitorowana, nie tylko u źródła, ale także podczas transportu rurami."Zacytowałem fragment artykułu,mam pytanie:W jaki sposób jakość wody jest nieustannie(24g/dobę?)monitorowana podczas transportu rurami?Jakimi urządzeniami?Gdzie jest ta centrala kontrolna pracująca na 3 zmiany?W moim mieście na pewno nic takiego nie ma.A skąd się biorą bakterie coli w wodociągach,non stop "monitorowanych"?

Odpowiedz
zapytaj lekarza

za darmo

  • Odpowiedź w 24 godziny
  • Bez żadnych opłat
  • Lekarze, psychologowie, dietetycy

lekarzy jest teraz online

0/500

Woda
najnowsze pytania

Dyskusje na forum

Artykuły Woda
Woda

Ugaś pragnienie, jedząc

Ugaś pragnienie, jedząc

owoców znajdziemy również truskawki. Te zawierają w sobie aż 92% wody. Grejpfrut Grejpfrut to dobry smak, witaminy i minerały oraz woda w 91%. Melon (...) Melon to bogate źródło cukrów, karotenów, witamin B1, B2, B6, PP, E, C i A, kwasu...

Woda

Skutki odwodnienia organizmu

Skutki odwodnienia organizmu

Kiedy organizm znajduje się w stanie „suszy", inteligentnie gospodaruje zasobami wody, nawadniając i odżywiając najbardziej istotne dla życia narządy. Niektóre z nich są jednak słabo nawodnione i mogą zacząć źle funkcjonować, np. kości, stawy czy krążki...

Woda

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

10 sposobów, dzięki którym wypijesz więcej wody

Nawadnianie organizmu Woda to składnik niezbędny dla zachowania podstawowych funkcji życiowych organizmu. Zalecana dzienna dawka spożycia wody wynosi (...) ? Połącz wodę z cytryną Cytryna to jeden z najpowszechniej stosowanych...

Woda

Tajemnica wody - sekret młodości

Tajemnica wody - sekret młodości

Książka „Tajemnica Wody - sekret młodości. Przełomowy program regeneracji komórkowej Twojego organizmu" ukazała się nakładem wydawnictwa Laurum. Dostępna jest na stronie internetowej wydawnictwa www.laurum.pl oraz w dobrych księgarniach na terenie całego...

Woda

Woda z cytryną na czczo - właściwości

. Właściwości jest kilka, a wpływają one bardzo korzystnie na nasz organizm od wewnątrz i od zewnątrz. Woda z cytryną na czczo - właściwości Wbrew (...) ciepłą wodę z połową cytryny chronimy organizm przed infekcjami...

Woda

Dlaczego powinniśmy pić więcej wody?

Wypowiedź: dr inż. Katarzyna Okręglicka, specjalista w zakresie żywienia człowieka i dietetyki, ekspert kampanii „Woda na Start". Brak (...) logicznego myślenia, rozumienia czy kreatywność, wiąże się między innymi z regularnym przyjmowaniem...