Wody lecznicze w górskich uzdrowiskach
Woda to niezwykle ważna życiodajna substancja, która jest obecna w życiu każdego człowieka. Gasi pragnienie i pomaga w wielu codziennych sytuacjach. Jej niezwykłe właściwości wykorzystuje się również w leczeniu licznych schorzeń. Które uzdrowiska górskie wykorzystują wody lecznicze?
Tradycja związana z leczeniem uzdrowiskowym, w którym wykorzystuje się wody lecznicze, jest niezwykle długa, bo sięgająca czasów starożytności. Obecnie w Polsce mamy 45 miejscowości, które uzyskały status uzdrowiska - większość z nich znajduje się na południu kraju, w miejscowościach górskich. W całej Polsce jest to aż 200 sanatoriów i 55 szpitali.
1. Woda lecznicza – na czym polega jej wyjątkowość?
Wydawać by się mogło, że każda woda jest taka sama. To błędne przekonanie, bo można wyróżnić wiele wód o naprawdę różnych właściwościach. Są wśród nich także naturalne wody, które pobiera się do celów leczniczych.
Zawierają wiele cennych gazów, soli oraz minerałów. Każdy z tych składników w dużym stopniu przyczynia się do poprawy stanu zdrowia, a nawet pomaga wyleczyć liczne schorzenia, z którymi tradycyjne środki medyczne nie są w stanie sobie poradzić.
Wody lecznicze, które występują w Polsce, można podzielić na: szczawy, wody gorzkie, wody siarczane, wody żelaziste, solanki, wody radioaktywne, a także źródła termalne.
2. Które górskie uzdrowiska wykorzystują wody lecznicze?
Pośród wszystkich polskich uzdrowisk i szpitali, które wykorzystują wodę do celów leczniczych, największą liczbę stanowią placówki, znajdujące się w miejscowościach górskich lub podgórskich. Według portalu Nocowanie.pl stanowią one także wabik na turystów, którzy nie tylko znajdują tu atrakcyjne noclegi w górach ale oprócz tego mogą korzystać z zabiegów wellness.
Oto najpopularniejsze uzdrowiska w górach, wykorzystujące wody lecznicze.
- Przeciwzapalne działanie wody w Iwoniczu-Zdroju
To wyjątkowe i popularne uzdrowisko, znajdujące się w województwie podkarpackim, zlokalizowane pośród wzgórz Beskidu Niskiego, w dolinie Iwonickiego Potoku. Miejscowość ta wyróżnia się niezwykłym mikroklimatem, a tutejsze uzdrowisko, uznawane za najstarsze w Polsce, do celów leczniczych wykorzystuje wody chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowe, jodkowe i termalne z zawartością wolnego dwutlenku węgla. Ich działanie pomaga w schorzeniach układu pokarmowego, dróg moczowych i dróg oddechowych.
Woda wykorzystywana w tutejszym uzdrowisku, ma niezwykłe właściwości przeciwzapalne.
- Woda z Krynicy-Zdroju - idealna na dolegliwości układu pokarmowego
Do kategorii najpiękniejszych polskich kurortów i uzdrowisk w polskich górach, z powodzeniem można zaliczyć Krynicę-Zdrój. Miejscowość położona u stóp Beskidów zachwyca architekturą oraz wspaniałymi widokami. Tutejsze uzdrowisko jest odwiedzane każdego roku przez tysiące kuracjuszy z Polski.
W czym tkwi wyjątkowość tutejszej wody leczniczej? Krynickie wody to szczawy, które mają szerokie zastosowanie w dolegliwościach układu pokarmowego (wrzody żołądka i dwunastnicy, choroby trzustki i wątroby). Kryniczanka, czyli odmineralizowana woda ze Zdroju Głównego, znana w całej Polsce, przyczynia się do pobudzania apetytu, ułatwia trawienie i przemianę materii. Krynickie wody wykorzystywane są również do leczniczych kąpieli.
- Lądek-Zdrój - wodolecznicze zabiegi ortopedyczno-urazowe
Lądek-Zdrój to obok Iwonicza-Zdroju jedno z najstarszych polskich uzdrowisk w Polsce, jak i w Europie. Każdy może się tu poczuć jak w dostojnym kurorcie z przełomu XIX i XX wieku. Lądek-Zdrój cieszy się dużym zainteresowaniem kuracjuszy, jak i turystów poszukujących noclegu w górach. Według portalu Nocowanie.pl Dolny Śląsk jest jednym z najchętniej wybieranych regionów na wypoczynek i to niezależnie od pory roku.
Nawiązując do wód leczniczych, z których można skorzystać w uzdrowisku Lądek-Zdrój, warto podkreślić, że mają one działanie wykorzystywane przede wszystkim w chorobach ortopedyczno-urazowych, chorobach skóry, czy bólach kręgosłupa. Miejscowość ma bardzo korzystny podgórski klimat, który w połączeniu z wodami słabozmineralizowanymi, hipotermalnymi, fluorkowymi, siarczkowymi i radoczynnymi, przyczynia się do poprawy stanu zdrowia kuracjuszy.
- Muszyńskie kuracje pitne w chorobach układu oddechowego
Muszyna stanowi jedną z popularnych miejscowości w Małopolsce, cieszących się dużym zainteresowaniem turystów, poszukujących noclegu w górach, jak i kuracjuszy, cierpiących na choroby układu oddechowego.
Tutejsze zasoby leczniczych wód mineralnych przyciągają turystów i są głównym bogactwem miejscowości. Należy je zaliczyć do szczaw wodorowęglanowo-magnezowo-sodowo-wapniowo-żelazistych. Większość z nich zawiera również mikroelementy litu oraz selenu, które mają szerokie zastosowanie w kuracjach pitnych i różnego rodzaju kąpielach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.