Trwa ładowanie...

Wszystko o soczewkach kontaktowych (WIDEO)

Avatar placeholder
07.02.2019 10:39

Istnieje wiele mitów, dotyczących soczewek kontaktowych, główny jest taki bijący się z lat dawnych, że soczewki szkodzą, że soczewki powodują komplikacje i powikłania okulistyczne. To nie jest prawda, niesamowity jest postęp technologiczny w ciagu ostatnich 20 lat. Obecne soczewki w ogóle nie sa odczuwane na oku i nie powodują jakiś powikłań. Soczewki sa wskazane przede wszystkim dla ludzi, którzy nie lubia okularów, nie tolerują, nie chcą.

Mogą wybrać w tej chwili soczewki to jest pierwsze wskazanie, takie typowo subiektywne. Druga rzecz to ludzie aktywni, którzy uprawiają sporty, na przykład pływanie, narciarstwo, sporty walki, siatkówka, inne rzeczy, okulary mogą przeszkadzać tutaj, czy wspinaczka choćby. Soczewki się bardzo dobrze sprawdzają w sportach zimowych, w pływaniu, można założyć gogle na nie, można grać w pilkę i tak dalej, to jest druga grupa.

Trzecia to osoby, które dla kosmetyki sobie zmieniają barwę oczu i zakładają soczewki barwione. To panie szczególnie lubią czasami robić, te które mają wadę wzroku - zmienić sobie kolor oczu. Duże okulary o dużych mocach powodują zniekształcenie obrazu. Minus 5, minus 10 dioptrii to są duże tak zwane aberacje, czyli nawet jeśli okulary są wspaniałe dobrane, zawsze będzie po brzegach pola widzenia troszkę zniekształcenia, soczewki tego nie wywołują.

Czy są wady soczewek kontaktowych, oczywiście są, one dotykają do oka w przeciwieństwie do okularów, które są pod tym względem bezpieczne, aczkolwiek można je stłuc, na przykład w czasie jakiegoś sportu i jest też źle. Soczewki dotykają do oka, jest to zawsze ciało obce w oku o tym trzeba pamiętać. Soczewki zawsze powinien dobrać okulista, podobnie jak okulary, oprócz doboru wady wzroku, czyli porażenia akomodacji po kroplach i tak dalej i tak dalej, powinno się zwrócić szczególną uwagę na instruktaż pacjenta, czyli powiedzieć jak się soczewki zakłada, jak zdejmuje i jak się dba o podstawowe zasady higieny z soczewkami.

Dobra higiena to jest wieloletnie bezproblemowe noszenie soczewek, brak higieny to będą problemy już po miesiącu, dwóch. Zaniedbane soczewki powodują uszkodzenia oka różne choroby, które kończą się w szpitalu. Mogą skończyć się trwałym uszkodzeniem oka i niedowidzeniem czy niewidzeniem, czy utratą oka w ostateczności przy poważnym zakażeniu. Także z jednej strony jest mitem, że soczewki są niebezpieczne, z drugiej strony wielu ludzi zaczęło odpuszczać sobie higienę, używać soczewek dłużej niż sa do tego przeznaczone, to podstawowa wada, żeby oszczędzić.

Soczewki miesięczne używane przez 3 miesiące, tygodniowe przez 5 tygodni i tak dalej i tak dalej. A dzienne nie zdejmowane na noc, tylko noszone przez parę dni to jest podstawowy błąd, tego nie wolno robić. Druga rzecz to mycie rąk i dbanie o paznokcie, czyli dokładne umycie rąk przed założeniem i przed zdjęciem soczewek. Krótkie paznokcie i czyste oczywiście, oczywiście o tym nie wspominam, ale to też jednak ten palec do oka musimy na chwilkę wsadzić, żeby tą soczewkę wyjąć. To są podstawowe zasady higieny, proste rzeczy. I ostatnia rzecz to płyny do soczewek, soczewki które wymagają dezynfekcji mają też sterylne płyny.

Nie wolno tych samych płynów używać jeszcze raz, nie wolno ich przechowywać w tych tych starych płynach, zawsze musimy soczewki umyć i czyste włożyć do pojemnika. Soczewki jednorazowe to w tej chwili najnowocześniejsze rozwiązanie, jeśli chodzi o korekcję. Nie wymagają one żadnych płynów, żadnej pielęgnacji, wyrzuca się starą parę wieczorem, a nowa zakłada rano. Jest to najbardziej higieniczne, to troszkę tak jak z bielizną, mamy codziennie świeża parę. Oczywiście można nosic ta sama przez 3 tygodnie, ale to zawsze już nie jest to samo. Sam barwnik w niczym nie przeszkadza, to jest czysto kosmetyczny zabieg, także soczewki kolorowe są soczewkami do korekcji wady, ale moga byc zerówkami też.

Czyli jak ktoś nie ma wady wzroku może sobie założyć na potrzeby imprezy, na przykład soczewkę kolorową na jeden wieczór i to w niczym nie szkodzi, ważne żeby po powrocie do domu ja zdjał, nie spał w niej. Większość soczewek produkowana jest w dwóch rozmiarach - mniejszych i większych, ale dużo firm też poszło w tym kierunku, żeby zrobić elastyczne soczewki dla wszystkich. Także teraz jest tak, że już nie dobieramy soczewek pod względem wielkości oka, jedna soczewka pasuje do każdego oka. Niektóre jednakowoż firmy jednak mają wciąż dwa rozmiary, czyli jeśli jeden nie pasuje, warto spróbować ten drugi.

Po prostu może być za ciasny i generalnie rzecz biorąc oko odczuwa, że coś jest na oku wtedy. Wtedy zmieniamy na troszkę inny rozmiar i próbujemy ten drugi. Jeśli nie gra to próbujemy w ogóle inną firmę i inny typ soczewek, może być tak że soczewki danej firmy nie pasują, a innej firmy o trochę innej budowie i składzie będą idealne. Za komfort i bezpieczeństwo soczewek oczywiście się płaci, im soczewki do krótszego noszenia, a szczególnie jednodniowe, tym drożej. Zawsze wychodzi tak, że noszenie soczewek jednodniowych wyjdzie nam trochę drożej niż noszenie soczewek miesięcznych czy dwumiesięcznych, czy nawet dwutygodniowych.

Różnice nie są jakieś ogromne, to są różnice za które chyba warto dopłacić, żeby mieć poczucie bezpieczeństwa i żeby oko było cały czas w tym stanie higienicznym, można powiedzieć. Klienci często po jednej wizycie u okulisty, dobranie soczewek, potem wiele lat dokupują soczewki w różnych drogeriach czy aptekach. To jest niedopuszczalne powinno się przynajmniej raz na rok noszac soczewki zajrzeć do okulisty, żeby on z kolei zajrzał do oka i zobaczył czy wszystko w porządku, czy tolerancja soczewek jest dobra, czy nic nam się złego nie dzieje. Jeśli nie, możemy dalej nosić, ale żeby nie przedłużać w nieskończoność soczewek bez żadnej kontroli.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze