Trwa ładowanie...

Wybrano słowo roku 2018. To przymiotnik

Avatar placeholder
31.12.2018 16:58
Co roku wybierane jest słowo najbardziej charakterystyczne dla ostatnich 12 miesięcy
Co roku wybierane jest słowo najbardziej charakterystyczne dla ostatnich 12 miesięcy (123rf.com)

Naukowcy z Oxford English Dictionary każdego roku wybierają słowo, które w danym momencie najlepiej ów rok charakteryzuje. Ma za zadanie oddawać nastroje społeczne i symbolizować kierunek, w którym zmierza ludzkość.

1. Minione słowa roku

W poprzednich latach jako słowa-klucze wybrano: w 2012 roku – GIF, w 2013 – selfie, w 2014 – vape (w nawiązaniu do e-papierosów), a w 2015 roku - face with the tears of joy (emotikon płaczący ze śmiechu).

Rok 2017 okrzyknięto rokiem słowa youthquake, które w języku angielskim stanowi grę słów oznaczających młodość i trzęsienie ziemi. Miało to być symboliczne podsumowanie burzliwego w polityce i zmiennego w nastrojach społecznych roku 2017 w Wielkiej Brytanii. Zmiany kulturowe aktywowały młodych ludzi, którzy zwykle trzymali się z dala od polityki i problemów społecznych.

W Polsce również wybiera się słowo roku od kilku lat, począwszy od roku 2011. W tym celu organizowane jest głosowanie on-line, a wydarzeniu patronuje Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego. W styczniu 2019 zostanie ogłoszone, jakie słowo wygrało najnowszą edycję.

2. Toksyczny rok 2018

Zobacz film: "Kolor twojego języka zdradzi, na co chorujesz"

Słowo roku 2018 to przymiotnik "toksyczny". Wybór nie był łatwy. Jednak ostatni rok przyniósł wysyp słowa na wielu płaszczyznach, począwszy od ekologii, a na toksycznych związkach kończąc.

W wyszukiwarki internetowe w roku 2018 najczęściej w zestawieniu z przymiotnikiem ”toksyczny” wpisywano następujące hasła: chemikalia, toksyczne substancje, gazy, środowisko, mężczyźni, toksyczne relacje, odpady, algi i powietrze.

Wybór słowa roku 2018 nie był prosty. Jednak językoznawcy i socjolingwiści po dogłębnych analizach zdecydowali, jakie słowo najlepiej oddaje klimat ostatnich 12 miesięcy. Badania prowadzono na przestrzeni bieżącego roku zarówno analizując hasła wpisywane do wyszukiwarek, jak również obserwując doniesienia prasowe i zachowania społeczne oraz sposoby komunikacji międzyludzkiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze