Trwa ładowanie...

Wysyp nowotworów po zamachu WTC. Ryzyko raka tarczycy wzrosło aż o 219 proc.

Avatar placeholder
Dominika Najda 11.09.2023 13:16
Byli w Strefie Zero tuż po zamachu. Przypłacili to zdrowiem, a niekiedy życiem
Byli w Strefie Zero tuż po zamachu. Przypłacili to zdrowiem, a niekiedy życiem (Getty Images)

Ponad 20 lat po atakach terrorystycznych z 11 września nie tylko pomnik w Nowym Jorku przypomina nam o ofiarach tej tragedii. Tysiące osób zmaga się ze zdrowotnymi konsekwencjami zamachów do dzisiaj. CDC ujawniło, że więcej osób zginęło w wyniku narażenia na toksyczne substancje niż podczas zamachu.

spis treści

1. Skutki zdrowotne zamachu na World Trade Center

Podczas ataków terrorystycznych 11 września 2001 roku zginęło prawie 3 tys. osób. Na tym jednak tragedia się nie skończyła, a zamachy zbierają śmiertelne żniwo aż do dzisiaj. Niestety ofiar przybywa z każdym rokiem.

Od czasu zamachów u ponad 71 tys. mieszkańców zdiagnozowano problemy ze zdrowiem fizycznym i psychicznym w wyniku narażenia na kurz, dym, gruz i traumatyczne wydarzenia. Konsekwencje będą odczuwalne jeszcze przez dziesięciolecia.

Zobacz film: "Lekarze o polskiej lekomani. Pacjenci wierzą, że pigułka pomoże na wszystko"

Zawalenie się dwóch wież Nowego Jorku doprowadziło do powstania ogromnych chmur pyłu. Całe miasto spowił gęsty dym wypełniony popiołem, gruzem i toksycznymi cząsteczkami, w tym azbestem, krzemionką i metalami.

Stalowy szkielet w Strefie Zero
Stalowy szkielet w Strefie Zero (Getty)

Pożary trwające aż do końca grudnia 2001 roku uwolniły rakotwórcze chemikalia, toksyczne gazy i opary. Miasto stało się śmiertelną pułapką nie tylko dla osób w obrębie Strefy Zero, ale dla każdego mieszkańca Nowego Jorku.

2. Miasto spowite toksycznym dymem

Upadek dwóch wież doprowadził do powstania gigantycznej toksycznej chmury, która była mieszanką sadzy z pożarów, paliwa do silników odrzutowych oraz materiałów budowlanych, jak metal, szkło i azbest.

W ciągu pierwszych miesięcy po katastrofie mieszkańcy Nowego Jorku zgłaszali podrażnienie uszu, nosa i gardła oraz problemy z oddychaniem. Ponad 400 tys. osób zmagało się też z zaburzeniami psychicznymi.

W ciągu pierwszego roku po atakach odnotowano zmniejszoną masę urodzeniową dzieci i wzrost przypadków przedwczesnego rozwiązania ciąży. Kolejne lata doprowadziły do dramatycznego wzrostu przypadków astmy i chorób zatok.

Zawalenie się konstrukcji doprowadziło do powstania ogromnej chmury pyłu
Zawalenie się konstrukcji doprowadziło do powstania ogromnej chmury pyłu (Getty)

Program Opieki Zdrowotnej WTC odnotował m. in. wysyp przypadków białaczki i tarczycy. Ryzyko rozwoju białaczki u osób wdychających toksyczny pył było o 41 proc. wyższe, a w przypadku raka tarczycy to skok aż o 219 proc.

Wykazano także, że narażenie na toksyczny pył uszkadza serce i otaczające je naczynia krwionośne. Wysoki poziom narażenia na rakotwórcze opary jest bezpośrednio powiązany ze śmiertelnością związaną z chorobami serca.

3. Najczęstsze problemy zdrowotne

Opublikowany przez Program Opieki Zdrowotnej WTC w 2018 roku dokument wskazał ponad 350 zagrożeń, które mogły wystąpić na obszarach katastrofy. Zidentyfikowano krótko- i długoterminowe skutki zdrowotne, w tym:

  • ciężkie urazy fizyczne (oparzenia, złamania),
  • choroby układu oddechowego i trawiennego (astma, bezdech senny, GERD),
  • wiele rodzajów nowotworów (białaczka, rak tarczycy, rak prostaty, międzybłoniak) ,
  • zaburzenia mięśniowo-szkieletowe,
  • choroby psychiczne i zaburzenia behawioralne (depresja, PTSD, nadużywanie substancji psychoaktywnych).

CDC (Centers for Disease Control and Prevention - Amerykańskie Centra Kontroli i Zapobiegania Chorobom) szacuje, że w ciągu pierwszych miesięcy po zamachach około 410 tys. osób było narażone na obrażenia fizyczne i toksyczne zanieczyszczenia. Funkcjonariusze, którzy pracowali przy akcjach ratowniczych, niedługo po atakach zgłosili szereg problemów zdrowotnych.

Pożary w Strefie Zero trwały do 19 grudnia
Pożary w Strefie Zero trwały do 19 grudnia (Getty)

Już kilka dni po katastrofie specjaliści medyczni zwrócili uwagę na potencjalne konsekwencje zdrowotne. Przede wszystkim wskazywano niepokojący kaszel u strażaków, którzy pracowali w Strefie Zero.

4. Program Opieki Zdrowotnej WTC

Cała uwaga skupiła się na służbach ratowniczych i ich bohaterstwie, chwilowo zapomniano, że tragedia dotknęła cały Nowy Jork. Mieszkańcy oficjalnie zostali poinformowani, że powietrze w centrum miasta jest bezpieczne.

Dopiero w 2002 roku do nowojorskich szpitali zaczęli zgłaszać się pacjenci z nietypowym kaszlem, świszczącym oddechem i dusznościami. W ciągu kolejnych lat opisano wiele problemów zdrowotnych, które były następstwami katastrofy WTC.

Ponad cztery lata zajęło zebranie odpowiednich funduszy na pokrycie kosztów leczenia ocalałych. Dzięki wysiłkom wielu instytucji powstał Program Opieki Zdrowotnej WTC, który bada skutki zdrowotne zamachu z 11 września i oferuje pomoc poszkodowanym.

Do chwili obecnej więcej osób zginęło w wyniku narażenia na toksyczne substancje niż podczas zamachu terrorystycznego 11 września. Tylko wśród służb ratowniczych pracujących w Strefie Zero odnotowano 4343 zgony do 2021 roku, a lista nieustannie rośnie.

Pył pokrył oogromną część Nowego Jorku
Pył pokrył oogromną część Nowego Jorku (Getty)

5. Najpoważniejsze skutki u ratowników

Badanie opublikowane w 2019 roku w "Journal of the American Medical Association" ujawniło, że godzina przybycia i czas spędzony na miejscu katastrofy miał ogromne znaczenie. Większa ekspozycja na toksyczne substancje została powiązana z 44 proc. wzrostem ryzyka chorób układu krążenia.

Program Opieki Zdrowotnej WTC śledzi dziesiątki rodzajów nowotworów, które występują wśród ocalałych. Jak dotąd najwyższy wskaźnik ma rak skóry niebędący czerniakiem, ale niektóre nowotwory rozwijają się przez dziesięciolecia.

Specjaliści szacują, że międzybłoniak będzie dominującym rakiem wśród osób obecnych w strefie zero tuż po katastrofie. Długi okres utajenia sprawia, że nowotwór dopiero będzie diagnozowany.

Skutki zamachów będą odczuwane jeszcze przez wiele lat
Skutki zamachów będą odczuwane jeszcze przez wiele lat (Getty)

6. Rany psychiczne wciąż się nie goją

Liczba problemów zdrowotnych wynikających z zamachu na WTC zdaniem ekspertów jest znacznie niedoszacowana. Program Opieki Zdrowotnej WTC nieustannie monitoruje każdy przypadek i aktualizuje dane.

Tragiczne wydarzenia z 11 września 2001 pozostawiły też trwały ślad na psychice zaangażowanych osób. Niektórzy nadal walczą. U ponad 19 tys. członków personelu ratunkowego zdiagnozowano przynajmniej jedno zaburzenie psychiczne.

Ratownicy zmagają się z zespołem stresu pourazowego, depresją, stanami lękowymi i uzależnieniem od substancji psychoaktywnych. Dokładne oszacowanie skutków zdrowotnych zajmie jeszcze wiele lat, a liczba ofiar jest znacznie wyższa niż sugeruje to tablica upamiętniajaca w centrum Nowego Jorku.

Dominika Najda, dziennikarka Wirtualnej Polski

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze