Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Mgr Justyna Piątkowska

Wytrysk bez orgazmu

Avatar placeholder
13.12.2021 17:06
Brak orgazmu w trakcie wytrysku może wpędzać mężczyznę w zakłopotanie i zmniejszać jego pewność siebie.
Brak orgazmu w trakcie wytrysku może wpędzać mężczyznę w zakłopotanie i zmniejszać jego pewność siebie. (Pixabay autor: Stas_F)

Orgazm i wytrysk to dwa oddzielne procesy, które mogą zachodzić niezależnie od siebie. Jednak w większości przypadków mają miejsce w tym samym czasie. Orgazm to uwolnienie napięcia seksualnego. Jego intensywność zależy od czynników fizycznych oraz psychologicznych. W czasie orgazmu mężczyzna doświadcza zmiany częstości akcji serca, wzrostu ciśnienia krwi oraz mimowolnych skurczów w genitaliach i innych częściach ciała. Z kolei wytrysk to wydalenie nasienia z ujścia cewki moczowej, znajdującej się na czubku penisa. Niektórzy mężczyźni doznają wytrysku bez orgazmu.

spis treści

1. Przyczyny wytrysku bez orgazmu

Brak orgazmu w czasie wytrysku najczęściej występuje u kobiet, ale mężczyźni również mogą cierpieć z powodu braku przyjemności w momencie szczytowania. Taki stan u mężczyzn może być spowodowany hiperprolaktynemią – podwyższonym stężeniem prolaktyny we krwi. Jest to schorzenie o podłożu hormonalnym. Powodem wytrysku bez orgazmu może być również hipolibidemia, czyli oziębłość seksualna. Jest to jedno z bardziej powszechnych zaburzeń seksualnych. Wytrysk bez orgazmu może pojawić się także na skutek niskiego poziomu testosteronu w organizmie. Niekiedy za brak orgazmu odpowiedzialny jest wcześniejszy uraz rdzenia kręgowego. Przyczyną wytrysku bez orgazmu może być również choroba, na przykład stwardnienie rozsiane. Także przyjmowanie obecnie lub w przeszłości niektórych leków może doprowadzić do wytrysku bez orgazmu. Do środków tych należą leki antydepresyjne z grupy SSRI oraz antydopaminergiczne neuroleptyki. Czasami przyczyna leży w zwykłym zmęczeniu lub dowolnej chorobie fizycznej. Mimo iż wyżej wymienione czynniki są znane lekarzom, ustalenie konkretnego powodu wytrysku bez orgazmu za pomocą badań neurologicznych oraz badań krwi zdarza się bardzo rzadko. Stosunkowo częstym problemem (szczególnie u mężczyzn starszych) jest wytrysk wsteczny – dochodzi do przemieszczenia się nasienia, ale trafia ono do pęcherza moczowego.

2. Leczenie braku orgazmu

Brak orgazmu jest dla większości mężczyzn powodem do wstydu. Z tego względu opracowano kilka metod leczenia tej przypadłości. Duże znaczenie w procesie leczenia ma zgłębianie czynników psychologicznych. W czasie terapii omawiane są traumatyczne przeżycia z przeszłości pacjenta i jego zahamowania. Często stosuje się także terapię zaburzeń seksualnych. Pacjent ma za zadanie znaleźć równowagę w swoich oczekiwaniach względem orgazmu. Niezwykle ważne jest wykluczenie medycznych przyczyn braku orgazmu. Niezbędna może być zmiana stosowanych leków. Dodatkowo wykonuje się badanie krwi, by określić poziom hormonów w organizmie oraz innych substancji w krwiobiegu, które mogą zaburzać zdolność do osiągania orgazmu. Niekiedy niezbędne jest także badanie na obecność spermy w moczu. Pacjentom z wytryskiem bez orgazmu zaleca się niekiedy przyjmowanie leków zwiększających poziom dopaminy oraz innych medykamentów. Zasadniczo wskazane jest połączenie leczenia dolegliwości fizycznych z terapiami psychologicznymi.

Brak orgazmu w trakcie wytrysku może wpędzać mężczyznę w zakłopotanie i zmniejszać jego pewność siebie. Aby odzyskać zdolność do szczytowania, należy ustalić przyczynę tego zaburzenia. Następnie należy rozpocząć leczenie. Nie warto czekać, aż problem z osiągnięciem orgazmu w trakcie wytrysku rozwiąże się sam.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze