Trwa ładowanie...

Zaburzenia snu są powszechne u osób chorych na astmę

Avatar placeholder
16.12.2019 12:35
Zaburzenia snu są powszechne u osób chorych na astmę
Zaburzenia snu są powszechne u osób chorych na astmę

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu wykazały, że bezsenność jest bardzo częsta u dorosłych pacjentów z astmą.

Zespół odkrył, że istotnie kliniczna bezsenność została zaobserwowana u 37 proc. uczestników badania z astmą. Wyniki te sugerują również, że dorośli z przewlekłą chorobą układu oddechowego, którzy cierpią również z powodu bezsenności, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko problemów, takich jak depresja i niepokój.

Pacjenci z astmą często mówią, że mają jakieś problemy ze snem, ale dodają, że problemy te nie są spowodowane przez to, że objawy astmy zakłócają ich sen. Ponadto, naukowcy odkryli, że osoby z astmą na ogół mają wyższy wskaźnik BMI, gorzej funkcjonujące płuca i niższy roczny dochód gospodarstwa domowego w porównaniu do osób bez bezsenności.

"Nasze wyniki pokazują, że zły sen może być spowodowany nie tylko nocnymi pobudkami z powodu ataków astmy, ale może reprezentować współistniejącą bezsenność" - powiedział główny autor Wiara Luyster, doktor nauk, w oświadczeniu.

Zobacz film: "Koszmary senne mogą być objawem choroby"

"Współistniejąca bezsenność może znacząco wpłynąć na ataki astmy, w tym jakość życia i wykorzystania opieki zdrowotnej".

Bezsenność jest popularna wśród osób chorych na astmę
Bezsenność jest popularna wśród osób chorych na astmę (Shutterstock)

Autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, zanim będzie można w pełni zrozumieć związek między astmą i bezsennością. Idąc dalej, zalecił dalsze badania na temat terapii poznawczo-behawioralnej, która może wpływać na zaburzenia snu.

To badanie jest pierwszym, które bada wpływ bezsenności na kontrolę astmy i związaną z astmą opiekę zdrowotną.

Najczęstsze objawy astmy to kaszel, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i duszność. Według Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi, właściwe leczenie zazwyczaj skutkuje mniejszymi, jeżeli takie istnieją, objawami astmy zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

ZOBACZ TAKŻE:

Bezsenność to dolegliwość, która może wynikać jedynie z niewywietrzenia pokoju przed spaniem lub odwrotnie ze zbyt wysokiej temperatury panującej w pomieszczeniu. Jednak przyczyny bezsenności mogą być różne, w tym również zdrowotne.

Poza astmą problemy ze snem mogą być związane z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, nadczynność tarczycy, zgagą, zespołem niespokojnych nóg, menopauzą, stresem, chorobą psychiczną oraz lekami i używkami.

Mało znane czynniki wywołujące astmę
Mało znane czynniki wywołujące astmę [10 zdjęć]

Astma to poważny problem zdrowotny występujący zarówno u dzieci, jak i osób dorosłych. To przewlekłe

zobacz galerię

Istnieją domowe sposoby radzenia sobie z bezsennością, które można stosować niezależnie od stanu zdrowia. W walce z bezsennością istotny jest dobowy grafik snu, czyli określenie stałej pory usypiania i wstawania. Dodatkowo nie należy mylić małego zapotrzebowania na sen z bezsennością, bo im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy.

Istotne jest też takie zorganizowanie przestrzeni w domu, aby sypialnia służyła jedynie do snu, wówczas łatwiej skoncentrować się na usypianiu. W spokojnym zaśnięciu na pewno pomoże również delikatna wieczorna gimnastyka i odpowiednie wyciszenie się przed uśnięciem.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze