Zaburzenia snu są powszechne u osób chorych na astmę

Nowe badania naukowców z Uniwersytetu w Pittsburghu wykazały, że bezsenność jest bardzo częsta u dorosłych pacjentów z astmą.

Zespół odkrył, że istotnie kliniczna bezsenność została zaobserwowana u 37 proc. uczestników badania z astmą. Wyniki te sugerują również, że dorośli z przewlekłą chorobą układu oddechowego, którzy cierpią również z powodu bezsenności, mogą być narażeni na zwiększone ryzyko problemów, takich jak depresja i niepokój.

Pacjenci z astmą często mówią, że mają jakieś problemy ze snem, ale dodają, że problemy te nie są spowodowane przez to, że objawy astmy zakłócają ich sen. Ponadto, naukowcy odkryli, że osoby z astmą na ogół mają wyższy wskaźnik BMI, gorzej funkcjonujące płuca i niższy roczny dochód gospodarstwa domowego w porównaniu do osób bez bezsenności.

"Nasze wyniki pokazują, że zły sen może być spowodowany nie tylko nocnymi pobudkami z powodu ataków astmy, ale może reprezentować współistniejącą bezsenność" - powiedział główny autor Wiara Luyster, doktor nauk, w oświadczeniu.

"Współistniejąca bezsenność może znacząco wpłynąć na ataki astmy, w tym jakość życia i wykorzystania opieki zdrowotnej".

Autorzy podkreślają, że potrzebne są dalsze badania, zanim będzie można w pełni zrozumieć związek między astmą i bezsennością. Idąc dalej, zalecił dalsze badania na temat terapii poznawczo-behawioralnej, która może wpływać na zaburzenia snu.

To badanie jest pierwszym, które bada wpływ bezsenności na kontrolę astmy i związaną z astmą opiekę zdrowotną.

Najczęstsze objawy astmy to kaszel, świszczący oddech, ucisk w klatce piersiowej i duszność. Według Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi, właściwe leczenie zazwyczaj skutkuje mniejszymi, jeżeli takie istnieją, objawami astmy zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy.

Bezsenność to dolegliwość, która może wynikać jedynie z niewywietrzenia pokoju przed spaniem lub odwrotnie ze zbyt wysokiej temperatury panującej w pomieszczeniu. Jednak przyczyny bezsenności mogą być różne, w tym również zdrowotne.

Poza astmą problemy ze snem mogą być związane z niewydolnością serca, nadciśnieniem tętniczym, nadczynność tarczycy, zgagą, zespołem niespokojnych nóg, menopauzą, stresem, chorobą psychiczną oraz lekami i używkami.

Mało znane czynniki wywołujące astmę

Istnieje kilka powszechnie znanych czynników, których astmatycy powinni unikać: forsowne ćwiczenia, zimne powietrze, roztocza, pyłki, dym papierosowy,...

Istnieją domowe sposoby radzenia sobie z bezsennością, które można stosować niezależnie od stanu zdrowia. W walce z bezsennością istotny jest dobowy grafik snu, czyli określenie stałej pory usypiania i wstawania. Dodatkowo nie należy mylić małego zapotrzebowania na sen z bezsennością, bo im jesteśmy starsi, tym mniej snu potrzebujemy.

Istotne jest też takie zorganizowanie przestrzeni w domu, aby sypialnia służyła jedynie do snu, wówczas łatwiej skoncentrować się na usypianiu. W spokojnym zaśnięciu na pewno pomoże również delikatna wieczorna gimnastyka i odpowiednie wyciszenie się przed uśnięciem.

Marta Pawlak, 9 miesięcy temu

Newsy

Komentarze

Pomocni lekarze

Artykuły Newsy
Newsy

Miłość do koni mogła ją zabić!

Miłość do koni mogła ją zabić!

Sport to zdrowie? Każdy z nas ma pasję. I o ile czytanie książek, zbieranie znaczków czy monet nie wiąże się z większym niebezpieczeństwem, o tyle są hobby, które mogą zagrażać zdrowiu, a nawet życiu. Z pewnością należy do nich skakanie na bungee, motocross,...

Newsy

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Nowe odkrycie naukowców. Jagody blushwood lekarstwem na raka

Jagody blushwood Naukowcy z QIMR Berghofer właśnie odkryli, że substancja z owocu, który rośnie wyłącznie w Australii może wspomóc walkę z rakiem. Niedawno opublikowali wyniki trwających 8 lat badań w czasopiśmie naukowym "PLOS ONE". Badacze mówią, że...

Newsy

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Nietypowe rzeczy, które utknęły w ciele w 2016 r.

Dziwne przedmioty Rzeczy, które mogą utknąć w jamach ciała człowieka są naprawdę zadziwiające. Bardziej jednak dziwi fakt, jak to się wszystko tam znalazło... U.S. Consumer Product Safety Commission wydało listę przedmiotów w ciele, z którymi zgłaszali...

Newsy

Depresja może być leczona lekami przeciwzapalnymi

Po ustaleniu, że układ immunologiczny odgrywa ważną rolę w ochronie zdrowia psychicznego, badacze uzyskali kolejne dowody, że leki, które redukują stan zapalny w wielu chorobach autoimmunologicznych, mogą również pomóc w leczeniu objawów depresji. Kierownik...

Newsy

Czy kręgarz przyniesie ulgę w migrenie?

Ludzie cierpiący z powodu migreny często poszukują pomocy u kręgarza, ale nowe badanie sugeruje, że ulga w bólu może być efektem placebo. Kiedy badacze zastosowali na pacjentach prawdziwą formę chiropraktyki (kręgarstwa) oraz jej fałszywą wersję,...