Zaburzenia wzroku najczęściej wiążą się z pogorszeniem jakości widzenia i kondycji wzroku. Większość zaburzeń może wystąpić w każdym wieku, nawet zaraz po narodzinach, jednak istnieją także schorzenia określane jako starcze.
Zaburzenia wzroku można podzielić na wady i choroby.
Wyróżnia się 3 podstawowe wady wzroku:
krótkowzroczność - patrzenie na przedmioty oddalone sprawia krótkowidzowi trudności, nie ma natomiast problemów z czytaniem książek czy patrzeniem z bliska na ekran telefonu.
dalekowzroczność - to sytuacja odwrotna, dalekowidz doskonale widzi to, co jest w pewnej odległości od niego, natomiast ma problemy z patrzeniem blisko. Czytanie książek czy gazet więc staje się dla dalekowidza problemem, za to świetnie potrafi przeczytać kilkanaście kolejnych opisów alejek sklepowych.
astygmatyzm - oznacza nieostre widzenie, bez względu na odległość. Towarzyszą mu często takie objawy jak bóle głowy, zmęczenie i potrzeba mrużenia oczu.
W wieku starczym może wystąpić także presbiopia (inaczej starczowzroczność). Polega ona na stopniowym zanikaniu ostrości i jakości widzenia. Jest to choroba nieuleczalna, ale także nieunikniona. Postępuje wraz z wiekiem i można o niej mówić jak o naturalnej konsekwencji starzenia się - prawdopodobnie czeka ona większość z nas.
Poza typowymi wadami wzroku, które upośledzają widzenie, wyróżnia się też kilka podstawowych chorób i schorzeń, które zaburzają poprawne widzenie. Są to:
zaćma - inaczej katarakta, następuje na skutek starzenia się organizmu, a więc także oczu. Nie odkryto jeszcze żadnej metody leczenia katarakty. Choroba objawia się zamglonym widzeniem, łzawieniem i poczuciem, jakby coś stało na drodze między oczami i otoczeniem. Wraz z postępem zaćmy soczewka mętnieje.
jaskra - choroba spowodowana zwiększeniem ciśnienia śródgałkowego. Objawia się pojawieniem się mroczków przed oczami i zanikaniem fragmentów obrazu widzianego. Czasem w przypadku jaskry występuje także problem z widzeniem w ciemności.
zwyrodnienie plamki żółtej AMD - choroba najczęściej dotyka osób starszych, objawia się zaciemnieniem środkowej części pola widzenia. Wcześnie wykryta choroba jest w pełni uleczalna.
kurza ślepota - zaburzenia widzenia w ciemności, trudności z dostrzeganiem detali bądź całkowita, chwilowa utrata wzroku w momencie braku wystarczającej ilości światła.
W celu zdiagnozowania zaburzeń widzenia, konieczna jest wizyta u okulisty i przeprowadzenie specjalistycznych badań.
Zaburzenia wzroku najczęściej leczy się poprzez dopasowanie okularów korekcyjnych lub soczewek. Często jednak konieczne jest przeprowadzenie zabiegu laserowej korekcji wzroku.