Trwa ładowanie...

Zaldiar - na co pomaga i ja go stosować?

Avatar placeholder
18.04.2023 12:53
Zaldiar to lek o działaniu przeciwbólowym zawierający tramadol i paracetamol.
Zaldiar to lek o działaniu przeciwbólowym zawierający tramadol i paracetamol. (Adobe Stock)

Zaldiar to lek o działaniu przeciwbólowym zawierający tramadol (opioidowy lek przeciwbólowy) i paracetamol. Jest wskazany w objawowym leczeniu bólu o nasileniu umiarkowanym do dużego u osób powyżej 12. roku życia. Preparat ma postać tabletek powlekanych lub tabletek musujących. Jak go stosować? Jakie są przeciwwskazania?

spis treści

1. Co to jest Zaldiar?

Zaldiar to lek przeciwbólowy dostępny wyłącznie na receptę. Nie podlega refundacji. Jest wykorzystywany w leczeniu objawowym bólu o umiarkowanym lub dużym nasileniu u osób dorosłych oraz młodzieży powyżej 12. roku życia.

Lek Zaldiar zawieraj tramadol (opioidowy lek przeciwbólowy) i paracetamol. Jest dostępny w formie tabletek powlekanych i tabletek musujących, jako:

Zobacz film: "Podstawowe badania, jakie powinna wykonać każda kobieta"
  • tabletki powlekane 37,5 mg +325 mg w opakowaniach po 10, 20, 30, 50 oraz 90 sztuk,
  • tabletki musujące 37,5 mg + 325 mg w opakowaniach po 20, 30 lun 50 sztuk.

2. Skład leku Zaldiar

Zaldiar jest preparatem złożonym, który zawiera dwie substancje czynne o działaniu przeciwbólowym. To chlorowodorek tramadolu oraz paracetamol. Jedna tabletka powlekana Zaldiar zawiera 37,5 mg tramadolu i 325 mg paracetamolu oraz substancje pomocnicze.

W rdzeniu tabletki znajduje się celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, karboksymetyloskrobia sodowa, skrobia kukurydziana, magnezu stearynian, zaś w otoczce Opadry Light Yellow YS-1-6382-G (hypromeloza 2910 3cP, hypromeloza 2910 6cP, tytanu dwutlenek (E 171), makrogol 400, żelaza tlenek żółty (E 172), polisorbat 80), wosk Carnauba.

Jedna tabletka musująca Zaldiar zawiera 37,5 mg tramadolu chlorowodorku i 325 mg paracetamolu. Pozostałe składniki: sodu cytrynian bezwodny, kwas cytrynowy bezwodny, powidon K 30, sodu wodorowęglan, makrogol 6000, krzemionka koloidalna bezwodna, magnezu stearynian, aromat pomarańczowy, potasu acesulfam, sacharyna sodowa, żółcień pomarańczowa (E 110).

Zaldiar – zamienniki

Inne preparaty na rynku polskim zawierające paracetamol i tramadol (chlorowodorek tramadolu) to:

  • Doreta (tabletki powlekane), Doreta SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu),
  • Exbol (tabletki),
  • Padolten (tabletki powlekane),
  • Palgotal (tabletki powlekane),
  • Poltram Combo (tabletki powlekane), Poltram Combo Forte (tabletki powlekane),
  • Tramadol + Paracetamol Medreg (tabletki powlekane), Tramapar (tabletki powlekane),
  • Zaldiar Effervescent (tabletki musujące).

3. Jak działa Zaldiar?

Swoje działanie Zaldiar zawdzięcza dwóm substancjom czynnym. Tramadol to silnie działający narkotyczny lek przeciwbólowy z grupy opioidów. Cechuje się działaniem ośrodkowym.

Mechanizm jego działania polega głównie na hamowaniu neuronalnego wychwytu zwrotnego noradrenaliny oraz nasileniu uwalniania serotoniny. Właściwości przeciwbólowe paracetamolu polegają na blokowaniu aktywności enzymu cyklooksygenazy kwasu arachidonowego w mózgu i rdzeniu kręgowym.

To pozwala na blokowanie syntezy prostaglandyn w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN). Dzięki temu obserwuje się podwyższenie progu bólowego.

4. Dawkowanie leku Zaldiar

Lek Zaldiar należy przyjmować doustnie. Tabletek nie wolno rozgryzać ani dzielić. Preparat należy przyjąć w całości, popijając wodą. Jeśli chodzi o dawkowanie, lekarz dobiera je indywidualnie dla każdego pacjenta.

Najczęściej zaleca się, aby lek przyjmowany był w dawce odpowiadającej dwóm tabletkom na dobę. Ważne jest, by pomiędzy dawkami preparatu zachować co najmniej 6 godzinny odstęp. Dawka maksymalna to osiem tabletek na dobę.

5. Przeciwwskazania i środki ostrożności

Zaldiar nie może być stosowany u wszystkich pacjentów. Przeciwwskazanie stanowi:

  • nadwrażliwość na którykolwiek składnik preparatu,
  • ciężka niewydolność wątroby,
  • leczenie inhibitorami MAO oraz w okresie do 2 tygodni od zakończenia leczenia,
  • ostre zatrucie środkami przeciwbólowymi, lekami nasennymi, lekami psychotropowymi, alkoholem,
  • padaczka oporna na leczenie.

Nie należy stosować preparatu u dzieci i młodzieży do 12. roku życia. Stosowanie preparatu u kobiet w ciąży i u kobiet w okresie karmienia piersią jest przeciwwskazane. Stosując Zaldiar należy zachować różne środki ostrożności. Najważniejsze jest, by preparat stosować w możliwie najkrótszym czasie, zawsze zgodne ze wskazaniami lekarza prowadzącego.

6. Zaldiar - skutki uboczne

Ze stosowaniem leku Zaldiar związane jest ryzyko wystąpienia działań niepożądanych. Najczęściej obserwowane skutki uboczne to:

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze