Trwa ładowanie...

Zawał nerki – objawy, przyczyny, leczenie i zapobieganie

Avatar placeholder
25.01.2023 15:31
Zawał nerki grozi niewydolnością narządu.
Zawał nerki grozi niewydolnością narządu. (Adobe Stock)

Zawał nerki to poważny stan chorobowy, który nierozpoznany i nieleczony grozi niewydolnością narządu. Jest niebezpieczny nie tylko ze względu na powikłania, ale i bezobjawowy przebieg, co opóźnia leczenie. Co powinno niepokoić? Na czym polega diagnostyka i terapia?

spis treści

1. Co to zawał nerki?

Zawał nerki, znany również jako zakrzepica żył nerkowych, jest patologią, która zagraża zdrowiu i życiu. To konsekwencja zablokowania tętnicy nerkowej i zmniejszenia przepływu krwi do nerki. Jej istotą jest blokada organu z powodu zakrzepu.

Zawału organu – nie tylko nerek czy serca – rozwija się, gdy przestaje do niego dopływać krew, a wskutek utrzymującego się przez dłuższy czas niedokrwienia, dochodzi do martwicy tkanki.

Jakie są objawy zawału nerki?

Zobacz film: "Wiedza i świadomość pacjentów w dobie Internetu"

Zawał może przebiegać bezobjawowo, symptomy bywają też niespecyficzne na tyle, że wskazują na inne jednostki chorobowe. Patologia może być na przykład mylona z kolką nerkową.

Objawy zawału nerki to:

  • ból pleców w odcinku lędźwiowym,
  • tępy ból brzucha,
  • silny ból w boku, który narasta,
  • gorączka,
  • nudności, wymioty,
  • krwiomocz (krew w moczu),
  • białkomocz (obecność białka w moczu),
  • podwyższona temperatura ciała.

2. Najczęstsze przyczyny zawału nerki

Bezpośrednią przyczyną zawału jest zablokowanie dopływu krwi. Zawał nerek występuje, gdy zdrowe naczynia krwionośne w nerkach są zablokowane lub uszkodzone, co sprawia, że zostają pozbawione krwi bogatej w tlen.

Tym samym patologia może być skutkiem zakrzepicy, w której skrzep tworzy się w jednej z tętnic nerkowych, co może uniemożliwić krążenie w dotarciu do tego obszaru.

To ryzyko w przebiegu tętniaka, tętnicy nerkowej, guzkowego zapalenia tętnic, miażdżycy tętnic lub miażdżycy tętnic (w jej przebiegu nagromadzenie blaszki miażdżycowej wzdłuż ścian tętnic może zablokować zdrowy przepływ krwi i spowodować uszkodzenie tkanki w nerkach).

Inne przyczyny to uszkodzenie naczyń nerkowych związywane z zabiegami wewnątrznaczyniowymi i zaburzenia krzepnięcia krwi (tendencje do nadkrzepliwości).

Najczęstszą przyczyną zawału nerki są zatory w przebiegu zwężenia lewego ujścia żylnego, bakteryjnego zapalenia wsierdzia, migotania przedsionków, oraz oderwanie się blaszek miażdżycowych.

3. Diagnostyka zawału nerki

W przypadku podejrzenia zawału nerek należy zgłosić się jak najszybciej do lekarza. Do rozpoznania niezbędne jest wykonanie badania przedmiotowego i podmiotowego oraz innych procedur diagnostycznych.

Wskazane są badania laboratoryjne (w celu ustalenia, czy występuje zmniejszony przepływ krwi w nerkach). Alarmująca jest podwyższona kreatynina we krwi oraz wzrost ilości białych krwinek we krwi.

Rozstrzygające są badania obrazowe:

  • USG wykonywane w celu wykrycia niedrożności lub gromadzenia się płynu w nerkach,
  • USG Doppler nerek, pozwalające stwierdzić zaburzenia nerkowego przepływu krwi związane z zakrzepicą tętnicy nerkowe,
  • tomografia komputerowa jamy brzusznej, która pozwala na uwidocznienie zmienionych martwiczo fragmentów nerek.

W niektórych przypadkach wykonuje się również biopsję w celu oceny próbek tkanek z dotkniętego obszaru, aby potwierdzić podejrzenie zawału nerki.

W diagnostyce różnicowej zawału nerki uwzględnia się przede wszystkim kamicę nerkową oraz odmiedniczkowe zapalenie nerek. W części przypadków rozpoznaje się idiopatyczny zawał nerki. Mówi się o nim, gdy nie udaje się stwierdzić przyczyny zaburzenia jej pracy.

4. Leczenie zawału nerki

Zawał nerki, jeśli nie zostanie szybko rozpoznany i odpowiednio leczony, może prowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń. Ma to związek z tym, że nerki pełnią w ustroju ważną rolę. Ponieważ odpowiadają za odfiltrowywanie toksyn z organizmu, przerwa ich pracy może mieć poważne skutki.

Niedostateczne ukrwienie prowadzi do śmierci zdrowej tkanki nerki. Zawał nerki leczy się w zależności od podstawowej przyczyny patologii. Oznacza to, że wdraża się różne leki, zarówno wspomagające, jak i przeciwkrzepliwe, takie jak heparyna czy warfaryna.

W leczeniu zawału nerki zastosowanie znajduje również leczenie zabiegowe. To trombektomia (zabieg polega na mechanicznym usunięciu skrzepliny z naczynia) lub angioplastyka (zabieg polega na poszerzeniu zwężonych lub zamkniętych naczyń krwionośnych).

Kluczowa jest stabilizacja stanu zdrowia pacjenta. W przypadku rozległych uszkodzeń niezbędna może być dializa. Jeśli chodzi o rokowania i powikłania, wiele zależy od stanu nerek przed zawałem, jak i tego, jak szybko została postawiona diagnoza i podjęto właściwe leczenie.

Zasadniczo możliwe jest wyleczenie bez komplikacji, mogą jednak wystąpić powikłania, takie jak nadciśnienie, martwica części miąższu nerki, uporczywy białkomocz czy niewydolność narządowa (niewydolności nerek).

Treści w naszych serwisach służą celom informacyjno-edukacyjnym i nie zastępują konsultacji lekarskiej. Przed podjęciem decyzji zdrowotnych skonsultuj się ze specjalistą.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze