Trwa ładowanie...

Zawał serca w Wigilię o godzinie 22. Właśnie wtedy atakuje najczęściej

Świąteczny nastrój nie wszystkim się udziela. Niektórzy w tym okresie czują się niezbyt dobrze, zarówno fizycznie, jak i emocjonalnie. Skutki mogą być bardzo poważne. Zauważono wzmożone występowanie zawałów serca w wigilijny wieczór.

spis treści

1. Najwięcej zawałów jest w Wigilię

Wigilia, ten wyjątkowy wieczór w roku, zdaniem naukowców bywa niezwykle niebezpieczny. Szwedzcy badacze z Uniwersytetu w Lund przeanalizowali 283 tys. ataków serca.

Zobacz film: "Najgorsze produkty dla serca"

Analizując wyniki badań, listę planowych przyjęć do szpitali oraz częstotliwość nagłych wezwań, zauważono, że Wigilia to bardzo niebezpieczny dzień. Jest wówczas bardzo dużo zawałów serca.

Najwięcej zawałów przypadało na wigilijny wieczór na godzinę 22:00. Szczególnie starsi pacjenci są narażeni na wigilijne zawały. W porównaniu z innymi dniami, jest to 15-procentowy wzrost. Inne, mocno ryzykowne dni, jeśli chodzi o częstotliwość występowania zawałów, to zdaniem badaczy: święta, wczesne poranki oraz poniedziałki.

5 nietypowych objawów miażdżycy
5 nietypowych objawów miażdżycy [6 zdjęć]

Miażdżyca to przewlekła choroba zapalna tętnic. W jej przebiegu w ścianach naczyń tworzą się charakterystyczne

zobacz galerię

2. Przyczyny zawałów w święta

Przyczyny częstszych niż w inne dni zawałów serca w Wigilię, to stres, smutek, złość, lęk, które nierzadko towarzyszą świętom. Wszyscy wiemy, że rodzinne spotkania w większym gronie nie zawsze są bezstresowe.

Dodatkowe czynniki ryzyka to spożywanie dużych ilości jedzenia i alkoholu oraz dłuższe podróże. Podczas zimnej i brzydkiej pogody również częściej dochodzi do zawałów. Nie da się ukryć, że grudniowe noce bywają właśnie takie.

Badacze podkreślają, że nie chcą nikogo zniechęcać do świąt ani psuć ich atmosfery. Jak mówią, ich badania mają służyć zapobieganiu zawałom w czasie świąt.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Skorzystaj z usług medycznych bez kolejek. Umów wizytę u specjalisty z e-receptą i e-zwolnieniem lub badanie na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
Szukaj innego lekarza