Trwa ładowanie...

Zdrowa dieta a soki

 Agnieszka Gotówka
30.05.2023 09:59
Materiał sponsorowany przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
Zdrowa dieta a soki
Zdrowa dieta a soki (AdobeStock)

Jednym z fundamentów zdrowia jest odpowiednio zbilansowana dieta. I choć przestrzeganie jej założeń wydaje się być niezwykle proste, w rzeczywistości wielu z nas ma na tym polu sporo do nadrobienia. Na szczęście, to nadrabianie nie jest ani skomplikowane, ani niesmaczne. Wręcz przeciwnie! Zwłaszcza jeśli ma postać pysznych soków warzywnych i owocowych. Z okazji Dnia Soku przypominamy zatem o ich roli w naszej diecie i podpowiadamy, dlaczego warto wprowadzić je do swojego jadłospisu.

Młode pokolenie jest dziś bardzo świadome. Wiemy, jak powinna wyglądać dobrze zbilansowana dieta i jakie produkty powinny gościć na naszych talerzach. Mimo to nadal sporo jest jeszcze do zrobienia.

Potwierdzają to wyniki ogólnopolskiego badania przeprowadzonego na prośbę Stowarzyszenia Krajowa Unia Producentów Soków (KUPS) na grupie kobiet i mężczyzn w wieku 18–25 lat. Respondenci wskazywali co prawda, że spożywają odpowiednią liczbę posiłków w ciągu dnia, a ich jadłospisy obejmują nabiał, mięso, warzywa i produkty zbożowe, to jednak dość często sięgają po przekąski. Badanie wykazało, że 72 proc. młodych Polaków podjada między posiłkami 1–2 razy dziennie, a 15 proc. robi to jeszcze częściej (3–4 razy dziennie).

– Niepokoić może rodzaj przekąsek, po jakie najczęściej sięgają młodzi ludzie. Na pierwszym miejscu znalazły się tu słodycze. Jest to więc zdecydowanie obszar do zmiany. Z drugiej jednak strony aż 50 proc. respondentów wskazało w tym pytaniu na owoce, co pokazuje pozytywną tendencję i mamy nadzieję, że będzie ona rosnąć – komentuje Barbara Groele, Sekretarz Generalny KUPS.

(AdobeStock)

Soki mają zbliżoną wartość odżywczą do owoców i warzyw, z których są wyprodukowane. A przecież to one właśnie powinny stanowić podstawą naszej diety. Zaleca się, by ich spożycie było nie mniejsze niż 400 g dziennie w co najmniej pięciu porcjach, przy czym 2/3 powinny stanowić warzywa, a 1/3 owoce. Dlaczego ich obecność w naszych jadłospisach jest tak ważna? Warzywa i owoce, zwłaszcza sezonowe i lokalne, dostarczają całe mnóstwo niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu składników, zwłaszcza witamin i antyoksydantów. Ich regularne spożywanie zmniejsza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia, cukrzycy, a także niektórych chorób nowotworowych.

Czy soki są zdrowe?

Bogactwo warzyw i owoców jest tak duże, że na pewno każdy znajdzie wśród nich swoje ulubione. Nie zawsze jednak mamy czas i możliwość, by po nie sięgnąć. Tłumaczymy to małą ilością czasu, niekiedy brakiem dostępu do bieżącej wody (owoce i warzywa przed spożyciem ZAWSZE należy dobrze umyć!). Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być sięgnięcie po sok. Ale czy to zdrowa alternatywa? Zdecydowanie! Soki owocowe dostępne w naszych sklepach, zgodnie Dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady oraz Rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi , są w pełni naturalne. W ich składzie nie mogą się znaleźć żadne konserwanty, barwniki, dodany cukier i inne substancje słodzące. Dopuszcza się jedynie zastosowanie aromatów, ale tylko z owoców, z których powstał sok. Producent może też dodać do produktu witaminy i składniki mineralne, które podnoszą jego wartość odżywczą, ale wówczas zawsze taki dodatek podany jest na liście składników soku. Stąd też soki stanowią dobre rozwiązanie dla wszystkich: i dużych, i małych. Nie bez powodu doceniają je również seniorzy. Po pierwsze dlatego, że mogą mieć je zawsze przy sobie, np. w czasie spaceru. Po drugie dobrze nawadniają, sycą i dostarczają wiele potrzebnych witamin i składników mineralnych. I po trzecie są też dobrą alternatywą dla warzyw i owoców, ze spożywaniem których osoby starsze nierzadko mają problemy (mogę one wynikać np. z kłopotów z gryzieniem lub problemów trawiennych).

(AdobeStock)

Czy Polacy lubią soki?

Z badania przeprowadzonego przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków na grupie 800 osób w wieku 20–75 lat wynika, że Polacy chętnie sięgają po soki (32 proc. respondentów kilka razy w tygodniu, 23 proc. – kilka razy w miesiącu). Jesteśmy też świadomymi konsumentami, bo ponad połowa badanych czyta informacje zawarte na opakowaniu, by móc wybrać produkt najwyższej jakości (najczęściej poszukujemy informacje o zawartości witamin i czy produkt został wyprodukowany w Polsce). Optymistyczny jest też fakt, że rozumiemy, czym jest sok i jakie dane powinny znajdować się na jego etykiecie. Sprawdzamy też, czy sok został wytworzony zgodnie z metodami rolnictwa ekologicznego. Soki owocowe nie tylko pomagają spożyć zalecaną ilość owoców w diecie. Są także gęstym odżywczo składnikiem diety, który syci i gasi pragnienie. Można je mieć zawsze przy sobie, np. w szkole, w pracy lub na wycieczce. Dostępne są też w szklanych butelkach, co stanowi odpowiedni wybór dla osób żyjących w zgodzie z filozofią zero waste. To ponadto jedna z lepszych alternatyw dla słonych i słodkich przekąsek, która może stanowić 1 z 5 rekomendowanych przez WHO porcji warzyw i owoców.

Sfinansowano ze środków Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

Materiał sponsorowany przez Stowarzyszenie Krajowa Unia Producentów Soków
Oceń jakość naszego artykułu: Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
12345
Polecane dla Ciebie

Cenimy Twoją prywatność

Kliknij "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU", aby wyrazić zgodę na korzystanie w Internecie z technologii automatycznego gromadzenia i wykorzystywania danych oraz na przetwarzanie Twoich danych osobowych przez Wirtualną Polskę, Zaufanych Partnerów IAB (861 partnerów) oraz pozostałych Zaufanych Partnerów (402 partnerów) a także udostępnienie przez nas ww. Zaufanym Partnerom przypisanych Ci identyfikatorów w celach marketingowych (w tym do zautomatyzowanego dopasowania reklam do Twoich zainteresowań i mierzenia ich skuteczności) i pozostałych, które wskazujemy poniżej. Możesz również podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody Wirtualna Polska, Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy będą przetwarzać Twoje dane osobowe zbierane w Internecie (m.in. na serwisach partnerów e-commerce), w tym za pośrednictwem formularzy, takie jak: adresy IP, identyfikatory Twoich urządzeń i identyfikatory plików cookies oraz inne przypisane Ci identyfikatory i informacje o Twojej aktywności w Internecie. Dane te będą przetwarzane w celu: przechowywania informacji na urządzeniu lub dostępu do nich, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru reklam, tworzenia profili związanych z personalizacją reklam, wykorzystania profili do wyboru spersonalizowanych reklam, tworzenia profili z myślą o personalizacji treści, wykorzystywania profili w doborze spersonalizowanych treści, pomiaru wydajności reklam, pomiaru wydajności treści, poznawaniu odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł, opracowywania i ulepszania usług, wykorzystywania ograniczonych danych do wyboru treści.


W ramach funkcji i funkcji specjalnych Wirtualna Polska może podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Cele przetwarzania Twoich danych przez Zaufanych Partnerów IAB oraz pozostałych Zaufanych Partnerów są następujące:

  1. Przechowywanie informacji na urządzeniu lub dostęp do nich
  2. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru reklam
  3. Tworzenie profili w celu spersonalizowanych reklam
  4. Wykorzystanie profili do wyboru spersonalizowanych reklam
  5. Tworzenie profili w celu personalizacji treści
  6. Wykorzystywanie profili w celu doboru spersonalizowanych treści
  7. Pomiar efektywności reklam
  8. Pomiar efektywności treści
  9. Rozumienie odbiorców dzięki statystyce lub kombinacji danych z różnych źródeł
  10. Rozwój i ulepszanie usług
  11. Wykorzystywanie ograniczonych danych do wyboru treści
  12. Zapewnienie bezpieczeństwa, zapobieganie oszustwom i naprawianie błędów
  13. Dostarczanie i prezentowanie reklam i treści
  14. Zapisanie decyzji dotyczących prywatności oraz informowanie o nich

W ramach funkcji i funkcji specjalnych nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy mogą podejmować następujące działania:

  1. Dopasowanie i łączenie danych z innych źródeł
  2. Łączenie różnych urządzeń
  3. Identyfikacja urządzeń na podstawie informacji przesyłanych automatycznie
  4. Aktywne skanowanie charakterystyki urządzenia do celów identyfikacji

Dla podjęcia powyższych działań nasi Zaufani Partnerzy IAB oraz pozostali Zaufani Partnerzy również potrzebują Twojej zgody, którą możesz udzielić poprzez kliknięcie w przycisk "AKCEPTUJĘ I PRZECHODZĘ DO SERWISU" lub podjąć decyzję w sprawie udzielenia zgody w ramach ustawień zaawansowanych.


Cele przetwarzania Twoich danych bez konieczności uzyskania Twojej zgody w oparciu o uzasadniony interes Wirtualnej Polski, Zaufanych Partnerów IAB oraz możliwość sprzeciwienia się takiemu przetwarzaniu znajdziesz w ustawieniach zaawansowanych.


Cele, cele specjalne, funkcje i funkcje specjalne przetwarzania szczegółowo opisujemy w ustawieniach zaawansowanych.


Serwisy partnerów e-commerce, z których możemy przetwarzać Twoje dane osobowe na podstawie udzielonej przez Ciebie zgody znajdziesz tutaj.


Zgoda jest dobrowolna i możesz ją w dowolnym momencie wycofać wywołując ponownie okno z ustawieniami poprzez kliknięcie w link "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu.


Pamiętaj, że udzielając zgody Twoje dane będą mogły być przekazywane do naszych Zaufanych Partnerów z państw trzecich tj. z państw spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.


Masz prawo żądania dostępu, sprostowania, usunięcia, ograniczenia, przeniesienia przetwarzania danych, złożenia sprzeciwu, złożenia skargi do organu nadzorczego na zasadach określonych w polityce prywatności.


Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że pliki cookies będą umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. W celu zmiany ustawień prywatności możesz kliknąć w link Ustawienia zaawansowane lub "Ustawienia prywatności" znajdujący się w stopce każdego serwisu w ramach których będziesz mógł udzielić, odwołać zgodę lub w inny sposób zarządzać swoimi wyborami. Szczegółowe informacje na temat przetwarzania Twoich danych osobowych znajdziesz w polityce prywatności.