Trwa ładowanie...

Zinkorot – wskazania, przeciwwskazania, stosowanie i cena

Zinkorot to lek uzupełniający niedobory cynku. Stosowany jest wtedy, gdy uzupełnianie niedoborów dietą jest niewystarczające. Produkt dostępny jest w postaci tabletek, przeznaczony jest do stosowania doustnego, dostępny jest bez recepty. Jakie są wskazania i przeciwwskazania do stosowania leku Zinkorot? Ile kosztuje produkt i jak go przyjmować?

spis treści

1. Co to jest Zinkorot?

Zinkorot to lek, który stosuje się w niedoborze cynku w organizmie, gdy jego uzupełnianie dietą jest niewystarczające. Substancją czynną produktu jest cynk w postaci cynku orotonianu dwuwodnego. Pozostałe składniki leku to krzemionka koloidalna bezwodna, celuloza mikrokrystaliczna, magnezu stearynian, powidon K-30, kroskarmeloza sodowa oraz talk.

Cynk jest jednym z mikroelementów, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wpływa na syntezę białek, hormonów oraz krwinek czerwonych. Uczestniczy w reakcjach odpornościowych organizmu, wspiera prawidłowy wzrost i rozwój oraz fizjologię mózgu, wpływa także na płodność. Odgrywa również istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu skóry oraz błon śluzowych.

Zobacz film: "Niezwykłe właściwości cynku. Naukowcy odkryli, dlaczego jest tak ważny przy przeziębieniu"

2. Zinkorot – wskazania

Wskazaniem do suplementacji preparatem jest niedobór cynku w organizmie. Zinkorot stosuje się tylko wtedy, gdy niedoborów pacjent nie jest w stanie uzupełnić dietą.

Objawy niedoboru cynku mogą dotyczyć wielu układów oraz narządów. Do najbardziej charakterystycznych symptomów zalicza się przede wszystkim:

3. Zinkorot – przeciwwskazania, środki ostrożności

Zgodnie z treścią ulotki Zinkorot nie powinien być przyjmowany u pacjentów, u których występuje:

 • uczulenie na orotonian cynku,
 • nadwrażliwość na jakikolwiek z pozostałych składników leku,
 • wiek poniżej 6 lat.

W ciąży i w czasie karmienia piersią nie zaleca się przyjmowania leku. W tym okresie Zinkorot można przyjmować tylko wtedy, gdy zaleci to lekarz.

Ponadto przed przyjęciem leku należy poinformować lekarza lub farmaceutę o wszystkich przyjmowanych lekach. Niektóre produkty mogą powodować bowiem zwiększenie wydalania cynku lub pogorszenie jego wchłaniania. Są to, chociażby:

 • środki chelatujące, np. D-penicylamina,
 • kwas dimerkaptopropanosiarkowy (DMPS),
 • kwas dimerkaptobursztynowy (DMSA),
 • kwas etylenodiaminotetraoctowy (EDTA).

Wchłanianie cynku może zmniejszać też jednoczesne stosowanie soli żelaza, miedzi i wapnia. Ponadto wchłanianie mogą zmniejszać też pokarmy z dużą zawartością fityny oraz kawa.

Z uwagi na to, że cynk pogarsza przyswajanie tetracyklin, ofloksacyny i innych chinolonów, zaleca się zachować co najmniej 3-godzinny odstęp między przyjmowaniem tych leków, a tabletek Zinkorot.

4. Jak stosować Zinkorot?

W opinii producenta lek należy przyjmować zgodnie z zaleceniami lekarza lub farmaceuty. Preparat przeznaczony jest do stosowania doustnego. Nie należy przyjmować go razem z posiłkami, ale też bezpośrednio przed nimi, czy po nich.

Zalecana dobowa dawka w przypadku dorosłych to najczęściej 12,5 do 25 mg cynku, co odpowiada 0,5-1 tabletce leku Zinkorot. Taką samą dawkę zaleca się przyjmować młodzieży w wieku 12-17 lat.

Natomiast w przypadku dzieci w wieku 6-11 lat zalecana dawka dobowa wynosi 12,5 mg cynku (0,5 tabletki Zinkorot).

5. Jakie działania niepożądane może powodować Zinkorot?

Zinkorot oprócz swojego działania leczniczego może też wywoływać działania niepożądane. Wśród nich wymienić można przede wszystkim bóle brzucha, nudności, niestrawność oraz biegunkę. Ponadto długotrwałe przyjmowanie leku może też obniżać wchłanianie żelaza.

Jeśli natomiast u pacjenta pojawiają się inne działanie niepożądane, jak obrzęk gardła, ust, języka lub twarzy, trudności w oddychaniu, czy wysypka i pokrzywka należy bezzwłocznie przerwać stosowanie leku oraz skorzystać z pomocy medycznej.

6. Ile kosztuje Zinkorot?

Cena za opakowanie leku Zinkorot, w którym znajduje się 50 tabletek to ok. 20-35 zł. Z kolei za opakowanie, w którym znajduje się 20 tabletek, należy zapłacić ok. 8-20 zł.

Potrzebujesz konsultacji z lekarzem, e-zwolnienia lub e-recepty? Wejdź na abcZdrowie Znajdź Lekarza i umów wizytę stacjonarną u specjalistów z całej Polski lub teleporadę od ręki.

Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  Pomocni lekarze
  Szukaj innego lekarza