Trwa ładowanie...

Naturalne sposoby na zdrowe nerki

Avatar placeholder
24.10.2023 17:33
Naturalne sposoby na zdrowe nerki
Naturalne sposoby na zdrowe nerki (Zdjęcie autorstwa ariesa66 / CC0 1.0)

Jak dbać o nerki? Można stosować zioła, które mają działanie oczyszczające i moczopędne.

Należą do nich m.in. liście brzozy, czarnej porzeczki, melisy, borówki brusznicy, pokrzywy czy ptasiego rdestu. Pomagają zwalczać stany zapalne nerek lub dróg moczowych oraz przeciwdziałają kamicy nerkowej.

Zioła lecznicze na nerki należy jednak stosować z rozsądkiem, a kurację naturalnymi sposobami – skonsultować z urologiem lub internistą.

spis treści

1. Objawy problemów z nerkami

Zobacz film: "Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki"

O złym funkcjonowaniu nerek najczęściej daje znać ostry ból z tyłu pleców. Przyczyny mogą być różne: stan zapalny nerek, kamica nerek lub dróg moczowych. Objawy niewydolności nerek manifestują się też czasem poprzez trudności w oddawaniu moczu, bóle reumatyczne, rwę kulszową, artretyzm i zapalenie zatok.

Najpoważniejsze problemy z nerkami wywołuje kamica. W moczu tworzą się osady soli, najczęściej wapnia, które w postaci mniejszych lub większych kamyków osadzają się w różnych odcinkach układu moczowego.

Te "ciała obce” zakłócają prawidłowe funkcjonowanie nerek, a także wpływają na działanie układu krwionośnego. Kamienie nerkowe mogą powodować nadciśnienie.

Przyczyn powstawania kamicy jest wiele. Wśród nich należy wymienić twardą wodę, środki chemiczne w żywności, nadużywanie soli kuchennej, proszków od bólu głowy i środków sulfamidowych, a także palenie papierosów.

Kamienie nerkowe moczanowe i szczawianowe narastają wolniej, a fosforanowe i węglanowe – szybciej. Wszystkie są jednakowo dokuczliwe.

2. Zioła wspomagające pracę nerek

Zioła lecznicze na nerki należy stosować zapobiegawczo. Ziołolecznictwo jest skuteczne w wielu schorzeniach i dolegliwościach, także przy kamicy nerek.

Do ziół, które oczyszczają drogi moczowe, należą: liście brzozy, czarnej porzeczki, melisy, borówki brusznicy, rdestu ptasiego, pokrzywy, kora wierzby, kwiat nawłoci, ziele skrzypu i wrzosu, jagody jałowca, kłącze perzu, korzeń i nać pietruszki, korzeń selera oraz nasienie kozieradki i czarnuszki.

Są to zioła moczopędne, które ułatwiają wydalanie zbędnych produktów metabolizmu, np. mocznika czy chloru. W sklepach i aptekach dostępne są również gotowe mieszanki, które należy stosować 2-3 razy dziennie po łyżeczce na pół szklanki wody.

Wyselekcjonowane zioła lecznicze pozwalają skutecznie przeciwdziałać powstawaniu kamieni w nerkach. Na układ moczowy leczniczo działają również sok z brzozy i sok z łopianu.

W zwalczaniu kamicy skuteczne są wywary z obierek ziemniaczanych lub słomy owsianej. Dwie garście słomy lub dokładnie umytych skórek należy ugotować i na takim wywarze zaparzyć rdest ptasi lub ziele wrzosu. Pić dwa razy dziennie.

Zioła na nerki należy stosować po konsultacji z urologiem lub internistą. Niektóre kuracje ziołowe mogą bowiem okazać się niewskazane ze względu na występowanie innych chorób.

3. Dieta przy problemach z nerkami

Aby nie dopuścić do powstawania kamieni i bólu nerek, warto rzucić palenie. Poza tym, przy problemach z układem moczowym ważna jest właściwa dieta. Należy ograniczyć solenie potraw.

Najlepiej nie solić ich w czasie gotowania, lecz odrobiny przyprawy użyć już po ugotowaniu, na talerzu. Trzeba stopniowo zmniejszać spożycie soli.

Jeśli chodzi o twardą wodę, można sobie z nią poradzić, gotując dwa razy. Po pierwszym zagotowaniu i ostygnięciu wodę należy zlać i ponownie ugotować następnego dnia, tuż przed spożyciem.

Najlepsza dieta na problemy z nerkami to dieta jarska z niewielką ilością białka zwierzęcego. Pozwala ona na oczyszczanie organizmu ze szkodliwych produktów przemiany materii i odciąża układ moczowy.

Jeszcze skuteczniejsze są pięciodniowe głodówki. Wtedy pije się kilka razy dziennie tylko same wywary. Przed głodówką należy zrobić lewatywę z ciepłego i słabego naparu rumianku.

Po głodówce nie należy wracać od razu do normalnego jedzenia, lecz odżywiać się chudym mlekiem, kleikiem ryżowym, twarogiem i pić napary z rdestu ptasiego i liści brzozy oraz owoców dzikiej róży. Potem stosować dietę wegetariańską lub półjarską.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze