Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Lek. dent. Konrad Rutkowski

Znieczulenia u dentysty – charakterystyka, rodzaje, przeciwwskazania, cena

Avatar placeholder
12.10.2021 14:42
Bardzo często podczas wizyty u dentysty korzystamy ze znieczulenia
Bardzo często podczas wizyty u dentysty korzystamy ze znieczulenia (AdobeStock)

Bardzo często podczas wizyty u dentysty korzystamy ze znieczulenia. Ból podczas zabiegów u dentysty jest bardzo mocno odczuwalny, dlatego mało kto decyduje się na przeprowadzenie zabiegu bez wcześniejszego znieczulenia zęba. Ile kosztuje znieczulenie u dentysty, a także jakie są rodzaje znieczulenia? Czy każdy może z niego skorzystać?

spis treści

1. Charakterystyka znieczulenia u dentysty

Znieczulenia u dentysty są bardzo powszechne. Niestety stomatologia oferuje bardzo mało zabiegów bezbolesnych, dlatego znieczulenie u dentysty jest koniecznością, chyba, że ktoś jest bardzo odporny na ból. Znieczulenie u dentysty stosowane jest, aby zapewnić pacjentowi komfort przeprowadzanego zabiegu, a także ograniczyć stres i ból do minimum. Oczywiście znieczulenia nie są obojętne dla organizmu, dlatego lekarze starają się podawać jak najmniejsze dawki danego leku, jednak w sposób bardzo skuteczny. Znieczulenie u dentysty bardzo często jest stosowane u dzieci, które najbardziej unikają wizyt u stomatologa.

2. Rodzaje znieczulenia

Istnieje kilka rodzajów znieczuleń, które może zaproponować nam dentysta. Należą do nich:

Zobacz film: "#dziejesienazywo: Czy warto wykonywać badania profilaktyczne?"
  • Znieczulenie nasiękowe – jest to znieczulenie aplikowanie najczęściej. Polega na wstrzyknięciu, za pomocą strzykawki leku w dziąsło, znajdujące się tuż obok zęba, który ma być poddany zabiegowi. W ten sposób, aby pozbawić czucia końcówki nerwowe. Po takim znieczuleniu u dentysty, pacjenci przez kilka godzin nie czują dziąsła, policzka, a nawet języka . Znieczulenie nasiękowe nie sprawdza się podczas leczenie zębów przedtrzonowych i trzonowych.
  • Znieczulenie przewodowe – tego typu znieczulenie wstrzykiwane jest wprost w nerw zębodołowy. Po takim zastrzyku nerwy miazgi zębowej ulegają znieczuleniu. Jest nieco bardziej bolesne. Znieczulenie przewodowe powoduje, iż pacjent nie odczuwa żadnego bólu, a także zmian temperatur. Po tego typu znieczuleniu u dentysty, pacjent odczuwa jego skutki nawet kilkanaście godzin po jego zaaplikowaniu.

  • Znieczulenie śródwięzadłowe – polega na wprowadzeniu w ozębną specjalnej igły z lekiem. Niewielką dawką leku, można znieczulić dokładnie cały ząb. Znieczulenie śródwięzadłowe często stosowane jest podczas ekstrakcji zęba oraz w protetyce.

  • Znieczulenie za pomocą prądu – dziąsło porażane jest prądem i nie mogą z niego skorzystać osoby, które mają rozrusznik serca.

3. Kiedy nie można zastosować znieczulenia

Aby zastosować znieczulenie, dentysta powinien wiedzieć dokładnie na co chorujemy. Ważne jest, aby wiedział czy jesteśmy w ciąży, karmimy piersią oraz czy mamy alergię na jakiekolwiek substancje, a także czy chorujemy przewlekle.

Jeżeli pacjent ma problemy z niewydolnością krążeniowo-oddechową, arytmią, przebył niedawno udar mózgu, to nie można u niego zastosować znieczulenia z adrenaliną (artykainy i lidokainy).

Co ciekawe artykainy nie stosuje się u dzieci, które nie ukończyły 4 roku życia oraz u sportowców, którzy są pod kontrolą antydopingową. Jeżeli kobieta jest w ciąży lub karmi piersią i chce skorzystać ze znieczulenia u dentysty, to musi go niezwłocznie o tym poinformować, wtedy lekarz doradzi jak postąpić najlepiej.

Musisz to wiedzieć

4. Ile kosztuje znieczulenie

Znieczulenie u dentysty nie jest drogie. Oczywiście każdy gabinet rządzi się swoimi prawami, jednak za znieczulenie nie powinniśmy zapłacić więcej niż 50 złotych. Ceny zaczynają się nawet od 20 złotych.

Warto zainwestować w znieczulenie miejscowe i czuć się pewnie podczas zabiegu.

Nie czekaj na wizytę u lekarza. Skorzystaj z konsultacji u specjalistów z całej Polski już dziś na abcZdrowie Znajdź lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze